Санкцій, які зупинять «Потік-2», не буде?
Адміністрація Байдена, констатує Axios, не бажає псувати відносини з Німеччиною
Адміністрація президента США Джо Байдена неодноразово підкреслювала, що до газпромівського газопроводу «Північний потік-2» ставиться вельми критично. Попри це, повідомив портал Axios, американський Держдепартамент має намір утриматися від запровадження санкцій проти корпорації Nord Stream 2 AG, яка будує «Північний потік-2». Причина? США, пояснює Axios, не хочуть ставити під загрозу відносини зі союзною Німеччиною.
«Рішення Вашингтона вказує на те, що адміністрація Байдена не бажає ставити під загрозу відносини з Німеччиною через цей трубопровід, — пише Axios з посиланням на два поінформовані неназвані джерела. — Рішення також указує на труднощі, з якими стикається президент США при узгодженні своїх дій із риторикою щодо необхідності жорсткішого підходу до Росії».
На інформацію Axios відреагував вашингтонський портал The Hill. І зазначив, що у своєму звіті Конгресу США адміністрація Джо Байдена визнає: через діяльність корпорації Nord Stream 2 AG та голови Матіаса Варніга на них цілком може бути накладено санкції. Повна зупинка проєкту «Північний потік-2», завершеного на 95%, вимагала би запровадження санкцій проти Nord Stream 2 AG, розповіли джерела Axios. Однак… Державний департамент США начебто не має наміру їх накладати. Зате санкції будуть введені проти чотирьох російських кораблів, які беруть участь у будівництві газопроводу «Північний потік-2».
На інформацію Axios про відмову адміністрації США від санкцій, які могли би «поховати» будівництво «Північного потоку-2», представники Республіканської партії у Конгресі відповіли жорсткою критикою. «Якщо режим Путіна закінчить це будівництво, то лише тому, що уряд Байдена дозволить це зробити, — заявив впливовий представник республіканців у Комітеті закордонних справ Палати представників Майкл Маккол. — Якщо інформація від Аксіос відповідає дійсності, це означатиме, що насправді уряд Байдена ніколи не збирався перешкоджати добудові „Північного потоку-2“. Цей трубопровід не є звичайним комерційним проектом, який може вплинути на наші стосунки з урядом у Берліні. Це російський проєкт підступного втручання, який загрожує поглибленням енергетичної залежності Європи від Росії». А республіканський сенатор Бен Сассе звинуватив президента-демократа Джо Байдена у тому, що той надає Путіну «засіб стратегічного тиску в Європі».
Нагадаємо, на початку цього року держсекретар США Ентоні Блінкен на слуханнях у Конгресі заявив про будівництво «Північного потоку-2» таке: «Я твердо налаштований зробити все можливе, аби запобігти його завершенню». А у недавній розмові з главою МЗС Німеччини Гайко Маасом Блінкен знову наголосив: США проти будівництва «Північного потоку-2». Нарешті, у коментарі для The Hill представник Держдепартаменту підкреслив: адміністрація Джо Байдена «дала зрозуміти, що газопровід „Північний потік-2“ — російський геополітичний проєкт, який загрожує енергетичній безпеці Європи та України, а також союзникам і партнерам НАТО на східному фланзі».
Відмовляючись від санкцій проти корпорації Nord Stream 2 AG, яка будує «Північний потік-2», Вашингтон, імовірно, бере паузу, необхідну для подальших переговорів із Берліном. Адміністрація Джо Байдена зацікавлена у нормалізації відносин із союзною Німеччиною, зіпсованих за президентства Дональда Трампа. Берлін уперто відстоює «Північний потік-2», називаючи цей газогін виключно економічним проєктом, і пропонує Вашингтону компромісні рішення. Зокрема, обіцяє збудувати додатковий потужний термінал для прийому американського газу… А по-друге, Джо Байден, не виключено, вирішив залишити ненакладені на корпорацію Nord Stream 2 AG санкції як свій аргумент перед зустріччю з Путіним. Мовляв, туз у рукаві, яким можна полякати свого візаві на перемовинах, зайвим ніколи не буває…
А тим часом…
Кілька днів тому Федеральне відомство судноплавства та гідрографії Німеччини дозволило продовжити будівництво газопроводу «Північний потік-2». На початку травня роботи були призупинені — після подання активістами німецьких екологічних рухів скарг до адміністративного суду в Гамбурзі. Скарги стосувалися останнього відрізка газопроводу — у німецькій економічній зоні в Балтійському морі. На думку активістів, будівництво газопроводу зашкодить морським птахам, які перебувають під охороною. Але Федеральне відомство вирішило, що будівництво «такої короткої ділянки газопроводу не матиме негативного впливу на ці види птахів». Тому вже наприкінці травня будівництво «Північного потоку-2» у водах Німеччини може поновитися.