Перевага Байдена і шанси Трампа
Попри лідерство демократа у соцопитуваннях, президент-республіканець може залишитися у Білому домі
У вівторок, 3 листопада, громадяни США обиратимуть президента. Ці вибори вже відзначилися двома рекордами. По-перше, за кілька тижнів до дня голосування понад 52 мільйони американців проголосували достроково (поштою) — це понад 38% загальної явки на виборах 2016-го. Імовірно, 2020 року явка виборців буде рекордно високою. По-друге, один із кандидатів, представник Демократичної партії Джо Байден, має у соцопитуваннях рекордну перевагу на загальнодержавному рівні. За два тижні до виборів колишній віцепрезидент США випереджав чинного президента, представника Республіканської партії Дональда Трампа, майже на 9%. Утім, навіть ця величезна перевага не гарантує демократові перемоги. Інтрига зберігається: шанси Байдена й Трампа є рівними.
Чотири роки тому суперниця Трампа, демократка Гілларі Клінтон, також мала перевагу в опитуваннях на загальнонаціональному рівні. Максимально ексглаві Держдепартаменту давали близько 5% переваги над Дональдом Трампом, а в більшості опитувань, нагадує портал RealClearPolitics, Клінтон лідирувала з перевагою від 1,3 до 3,2% голосів. Ці опитування не обдурили: на президентських виборах 2016-го Клінтон набрала на 2,1% голосів більше, ніж Трамп.
Але президентом чотири роки тому став республіканець. Уся справа у виборчій системі США. Президента цієї федерації обирають не безпосередньо громадяни, а «вибірники», яких делегує кожен штат. Кандидат, який перемагає у конкретному штаті, «забирає» усіх його «вибірників» (для перемоги кандидат повинен зібрати їх не менше ніж 270). Отже, президентом США стає не той, хто перемагає за загальною кількістю голосів виборців, а той, хто перемагає у більшості густонаселених штатів (чим більше людей у штаті, тим більше він делегує «вибірників»).
Штати традиційно ділять на safe states, тобто «безпечні», де перемога демократа чи республіканця гарантована, і swing states, тобто «ті, що коливаються», або ж невизначені. У цих штатах може перемогти як демократ, так і республіканець, і саме за них точиться уся боротьба. На виборах 2020 року до swing states експерти відносять Аризону, Флориду, Джорджію, Мічиган, Міннесоту, Північну Кароліну, Пенсильванію і Вісконсин.
Чотири роки тому у трьох важливих невизначених штатах соціологія була на користь Клінтон. У Мічигані її перевага за два тижні до голосування становила від 3,6 до 10%, у Вісконсині — від 5,4 до 6,5%, а у Пенсильванії — від 2,1 до 5,6%. Але у всіх трьох штатах переміг Трамп (із перевагою менше відсотка). Як наслідок, господарем Білого дому став республіканець.
Американські соціологи, які проводили опитування, зазнали тоді своєї найбільшої поразки. 2017 року на конференції в Новому Орлеані представники соціологічної спільноти США визначили причини помилки. Дві з них нагадала газета The New York Times. По-перше, в останні дні кампанії невизначені виборці масово схилилися до Трампа. Це можна пояснити початком розслідування ФБР справи про незаконне використання Клінтон службової електронної пошти (на посту очільниці дипломатії США за президента Барака Обами). По-друге, явка прихильників Республіканської партії була вищою, ніж очікувалося.
Тож прихильники Трампа не втрачають оптимізму: а ну як і цього разу соціологія на рівні штатів виявиться неточною? Республіканці сподіваються, зокрема, на те, що симпатики цієї партії значно частіше, ніж прихильники демократів, приховують свої справжні уподобання у розмовах із соціологами (дослідження це підтверджують). Та й загалом, кажуть республіканці, американці не вважають Трампа поганим президентом. За даними опитування для телеканалу NBC і видання The Wall Street Journal, 50% громадян США визнали, що за першої каденції Трампа вони стали жити краще. Для порівняння: експрезидент Обама після двох каденцій мав у такому ж опитуванні гірший показник — лише 38%.
Наприкінці виборчої кампанії найзапекліша битва триває за Флориду. На думку експертів, програш у Сонячному штаті може «поховати» як Трампа, так і Байдена. За даними опитування Університету Північної Флориди (Джексонвіль), невеличку перевагу у Флориді має Байден — 48% проти 47% за Трампа. А дослідження порталу The Hill прогнозує нічию.
Трамп, який 2016-го переміг у Флориді з перевагою трохи більше ніж 100 тисяч голосів, торік навіть офіційно став жителем Сонячного штату. Мабуть, передбачав, що саме у Флориді може визначитися доля виборів 2020-го… Демократичній партії допомагає у Флориді мільярдер Майкл Блумберг: ексмер Нью-Йорка офірував своєму фонду, що підтримує кампанію Байдена, аж сто мільйонів доларів. Проблемою демократів у Сонячному штаті є відносно низька підтримка серед «латиносів»: велика кубинська громада Флориди (біженці з «острова Свободи») переважно підтримує Трампа, ставлення якого до комуністичного режиму в Гавані є дуже жорстким.
Зате Байден може розраховувати на виборців, які походять з країн Латинської Америки, у Техасі, який роками був оплотом Республіканської партії (востаннє кандидат у президенти від Демократичної партії перемагав у ковбойському штаті 1976 року). За даними опитування The Dallas Morning News, серед техаських «латиносів» перевага Байдена є величезною — 69% на 21%. Демократи сподіваються, що у Техасі, який делегує аж 39 «вибірників», Байдена приведуть до перемоги саме «латиноси», яких останніми роками у цьому штаті значно побільшало. Поза тим, до Техасу, де відносно низькі податки, приїжджають жити американці зі штатів північного сходу й Каліфорнії, а більшість їх традиційно підтримують демократів.
І все ж за кілька днів до виборів кращі шанси «взяти» Техас мав Трамп, перевага якого, за даними RealClearPolitics, становила 2,6%. Як пише The Washington Post, помилкою Байдена була його заява про американську нафтовидобувну галузь. Під час теледебатів у Нешвілі Байден на запитання Трампа, чи не зупинить його суперник нафтову промисловість, відповів, що «загасить» її… «Нафтова промисловість сильно забруднює довкілля, — пояснив Байден. — Її треба замінити відновлюваною енергетикою. Я припиню федеральні субсидії нафтовій промисловості». Звісно, Трамп відразу заявив, що це означатиме «знищення промисловості». І запитав виборців: «Будете пам’ятати про це у Техасі? У Пенсильванії, Оклахомі?».
Американські вибори — це завжди насамперед про економіку. Зважаючи на це, треба визнати: якби не пандемія коронавірусу, що вдарила по господарці США, переможцем президентських виборів 2020 року напевне став би Трамп. Газета The New York Post, яка офіційно підтримала чинного президента, нагадує: до пандемії рівень безробіття у США впав до 3,5% - найнижчого за пів століття. А серед афроамериканців рівень безробіття знизився до 6,8% - найкращий результат із 1972 року. За президентства Трампа, пише видання, пропозицій щодо роботи було на мільйон більше, ніж безробітних, а ріст заробітних плат уперше за десятиліття перевищив 3% на рік.
Звичайно, коронавірус вніс суттєві корективи. Демократи вважають, що реакція Трампа на пандемію була неадекватною: мовляв, президент недооцінив загрозу, через що загинули тисячі американців… За даними соцопитувань, більшість громадян США з такими оцінками погоджуються. Здавалося б, за таких умов Байден мав би легко перемогти. То чому ж Трамп, який програв пандемії, усе-таки зберігає шанси на перемогу на виборах?
Як на мене, багато в чому завдяки Байдену. 78-річний віцепрезидент не має яскравої харизми, він «ніякий», не «запалює»… Харизматичних політиків у лавах Демократичної партії багато, наприклад, сенатори Елізабет Воррен і Берні Сендерс. Але вони належать до радикального, лівого крила демократів (Сендерс відкрито називає себе «соціалістом», Воррен звинувачує в усіх бідах банки й корпорації). Ані верхівка демократів, ані, очевидно, більшість її прихильників довіритися партійним радикалам не готові (інакше би «праймеріз» виграв Сендерс). На їхньому тлі Байден виглядав як поміркована альтернатива. Звісно, ті виборці демократів, які підтримували Воррен і Сендерса, Трампа ненавидять. Але вони й Байдена не дуже люблять… Чи вистачить ненависті до Трампа, аби проголосувати за Байдена?
По-друге, так звані невизначені виборці (можуть проголосувати як за демократа, так і за республіканця) можуть злякатися, що Байден у разі своєї перемоги матиме певні зобов’язання перед «ліваками». Наслідком цього буде, зокрема, збільшення податків. Плани Байдена у податковій сфері спричиняють занепокоєння «незалежних» уже зараз. Як підрахували аналітики, у випадку реалізації пропозицій Байдена середнє податкове навантаження у штаті Каліфорнія і місті Нью-Йорк становитиме аж 62%.
І, нарешті, «невизначені» виборці можуть схилитися на бік республіканця Трампа через те, що пам’ятають про поведінку губернаторів штатів і мерів міст від Демократичної партії під час «антирасистських» погромів, які влаштували учасники руху BLM (Black Lives Matter, «Життя чорних важливі»). Тоді деякі з цих губернаторів і мерів фактично стали на бік погромників, блокуючи спроби федеральної влади навести порядок. Демонстранти нападали на відділки поліції, грабували крамниці, палили автівки. А потім почали вимагати розпуску поліції і передачі «чорним» будинків, у яких живуть «білі»… «Незалежним» виборцям, більшість з яких належить до середнього класу, такі вимоги навряд чи сподобалися.