Небезпечний угорський «чардаш» в Україні
В останні дні температура українсько-угорських відносин, які, на жаль, уже давно не дружні, сягнула точки кипіння. Якщо раніше на політичному рингу Київ і Будапешт обмінювалися здебільшого словесними шпильками (значною мірою, через явно проросійську риторику, блокування євроатлантичного курсу України з боку нинішнього угорського керівництва), то тепер протистояння опинилося на грані фолу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532587/orban-i-zelenskyi.jpg)
Після економічної, пропагандистської, між нашими країнами розпочалися «шпигунська», «дипломатична» війни. І це, на догоду кремлю, значно ускладнює відносини із задерикуватим західним сусідом.
Шпигуни зливали сусідам військові секрети
Громом з ясного неба стало повідомлення Служби безпеки України про те, що на Закарпатті виявлено, задокументовано і нейтралізовано мережу агентів угорської воєнної розвідки, які вели протиправну діяльність у нашій державі. Завербовані угорськими спецслужбами два колишні військові ЗСУ (серед них — жінка) збирали інформацію про військові об'єкти, зокрема координати розміщення комплексів С-300, базування літаків та гелікоптерів на Закарпатті. «Перекінчиків» цікавила чисельність правоохоронних органів на «Срібній Землі», вразливі місця у нашій наземній та повітряній обороні, можливість придбання на чорному ринку зброї та військового спорядження. Шокуючим виглядає таке завдання нишпорок: вивчати настрої жителів Закарпаття, можливу їхню реакцію у випадку, якщо у цю область увійде (увага!) угорський миротворчий контингент…
Військова контррозвідка вилучила телефони із секретною інформацією та інші речові докази підривної діяльності цих агентів на користь Угорщини, має документальні підтвердження того, що вони зустрічалися з угорськими кураторами, отримували від них винагороду. За рішенням суду, шпигунів взяли під варту без права застави.
У відповідь на це глава угорського МЗС Петер Сіярто назвав заяви України про шпигунство «наклепницькою кампанією». З Будапешта було вислано двох українських дипломатів. А згодом тамтешні «тайняки» затримали і депортували колишнього першого секретаря посольства України в Угорщині. За ініціативою угорської сторони скасовано заплановані на 12 травня консультації в Ужгороді щодо нацменшин…
Україна зробила «дзеркальний» крок — з Києва вислали двох дипломатів угорського посольства. Угорського посла викликали у МЗС України і вручили йому відповідну ноту.
Що далі? Про черговий виток напруження у відносинах між Угорщиною та Україною кореспондент «Високого Замку» попросив висловитися експерта з цієї теми — закарпатського письменника, журналіста Олександра Гавроша.
У Будапешті планували вторгнення на випадок падіння української влади?
— Як ваші краяни-закарпатці реагують на викриття СБУ угорських агентів, які, зокрема, мали завдання з’ясувати можливу реакцію військових і цивільних жителів регіону на потенційне введення «миротворчого контингенту» з Угорщини?
— Це насторожує. Те, що Угорщина має на Закарпатті особливі інтереси — очевидно. Те, що тут є їхні агенти впливу в різних сферах, було помітно для того, хто вміє аналізувати. Окрім того, Угорщина почала фінансувати не тільки угорськомовні ЗМІ в краї, а й створила україномовну газету та телеканал, що раніше здавалося немислимим. Отже, для чогось їй потрібен майданчик впливу на неугорську більшість у краї…
Всі добре пам’ятають, що на початку війни Угорщина офіційно підвела свої війська до кордону з Україною. Єдина із наших західних сусідів. Аналітики стверджують, що готувався сценарій вторгнення на випадок падіння влади в Україні. Але план путіна провалився, а відповідно провалився і можливий сценарій угорського реваншизму.
— Чи відчуваєте на Закарпатті підтримку антиукраїнської політики Орбана? Якщо так — то яка причина цього?
— Ні, адже більшість закарпатців щиро вболівають за долю України і нікого не тягне в часи угорської окупації, яка запам’яталася попереднім поколінням негативно. Думаю, навіть місцевим угорцям така риторика неприємна, адже лише збільшує негативне ставлення до Угорщини.
Більше того, війна мимоволі зменшує можливості угорської меншини, адже значна частина угорців виїхала з України і чимало з них вже не повернуться на Закарпаття, бо знайшли собі роботу за кордоном, купили житло (не обов’язково в Угорщині). Таким чином відбувається процес зменшення угорської меншини, і продовження війни тільки цьому сприяє. За останніми опитуваннями, в Ужгороді лише 4% розмовляють вдома угорською.
— Як закарпатці сприймають погрози угорської влади заблокувати вступ України в ЄС?
— Негативно, оскільки абсолютна більшість закарпатців, в тому числі й угорці, виступають за входження України в ЄС та НАТО. Нинішня антиукраїнська риторика Будапешта матиме значно триваліші наслідки в Україні, бо загалом формує негативне сприйняття цієї країни у свідомості українців. І в один момент це не можна буде змінити.
— Як змінилася ситуація з пропуском українських громадян на кордоні? Чи не блокують їх?
— Не чув про таке. Останнім часом офіційно відкрили ще один пропускний пункт на Виноградівщині.
— Чи немає побоювання, що через останні скандали сусідні держави можуть розірвати дипломатичні відносини?
— Важко сказати, що в голові нинішнього керівництва Угорщини. Очевидно, що воно веде складну приховану гру за участі тієї ж росії. Не думаю, що Будапешт піде на розрив дипломатичних стосунків, адже цим самим ускладнить життя угорській меншині на Закарпатті.
А тим часом…
Лондонський суд оголосив тюремні вироки шістьом болгарам, які шпигували на користь росії у Великій Британії. Засуджені здійснювали стеження від імені російської розвідки за журналістами, дипломатами та українськими військовими. За свою шпигунську діяльність засуджені отримали від 5 до 10 років позбавлення волі.