Національний... польовий шпиталь
Польща розгортає тимчасові «ковідні» лікарні, одну з них – на варшавському стадіоні Narodowy. А Словаччина протестує на «корону» усе населення країни
Улітку пандемія коронавірусу трохи «відпустила» Європу. Президент Франції Емануель Макрон 15 червня у посланні до нації навіть оголосив «перемогу над коронавірусом» і скасував локдаун (жорсткий карантин). Через п’ять днів про завершення стану епідзагрози оголосив прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес. На жаль, осінь довела, що ці лідери помилялися. В Іспанії днями зафіксували понад 15 тисяч нових заражень за добу. А Франція стала на континенті лідером за кількістю інфікувань: понад 32 тисячі за добу! Це третє місце у світі… Друга хвиля коронавірусу накрила й наших сусідів — Словаччину, Польщу, Угорщину й Чехію. Словаки найближчими тижнями хочуть протестувати усе населення країни (крім дітей до 10 років), а поляки вже розгортають у центрах усіх воєводств тимчасові «ковідні» лікарні. У Варшаві таких шпиталів буде два. Один із них обладнають на головній спортивній арені Польщі — стадіоні Narodowy («Національний»).
Як розповів глава польського МОЗ Адам Нєдзєльський, «Варшава, Лодзь, Катовіце, Краків, Вроцлав, Познань і Гданськ уже розглядають конкретні місця, де будуть розгорнуті тимчасові лікарні». За словами міністра, такі шпиталі «будуть створені як філії головних лікарень, що перебувають під патронатом МВС або Міноборони».
За підготовку польового шпиталю для пацієнтів з коронавірусом, який розгортають на Національному стадіоні у Варшаві, відповідає шеф канцелярії прем’єра Міхал Дворчик. За його словами, ця лікарня розрахована на 500 ліжок, які розмістять у приміщеннях Національного стадіону, призначених для проведення конференцій. Тут планують класти пацієнтів із середньою формою важкості хвороби, яким допомагатимуть, зокрема, кисневою терапією. Якщо пацієнтам стане гірше, їх перевозитимуть у стаціонарні лікарні, котрі розгортання польових шпиталів суттєво розвантажить.
«Ми також переобладнаємо повітові лікарні на інфекційні, призначені для лікування ковіду, — розповів Нєдзєльський. — Національний фонд здоров’я спільно з воєводами визначив перелік таких лікарень. Потенціал — близько 10 тисяч ліжок, які допоможуть боротися з Covid-19». Іще «приблизно 3 тисячі ліжок» додасть передача під «ковідні» потреби великих відділень воєводських лікарень. Польський уряд також планує залучити мережу приватних медичних закладів.
Печальна коронавірусна статистика у Словаччині (наприкінці минулого тижня там зафіксували майже дві тисячі нових інфікувань за добу) змусила уряд 5,5-мільйонної країни вдатися до «операції, якої Словаччина ще не переживала». У Братиславі задумали протестувати на вірус SARS-CoV-2 усе без винятку населення країни (крім дітей віком до 10 років). За словами прем’єр-міністра Словаччини Ігоря Матовича, тотальне тестування є останнім шансом перемогти коронавірус, не запроваджуючи у країні жорсткого локдауну. Матович каже, усім, хто матиме позитивні тести, доведеться піти на самоізоляцію. Прем’єр-міністр також пропонує тестувати усіх, хто в’їжджатиме на територію Словаччини.
Під час позачергового засідання коаліційного уряду Словаччини його члени так і не домовилися, чи будуть тести обов’язковими. Як заявив Матович, є варіант, що особам, які проігнорують тестування, обмежать доступ до частини медичних послуг… Медперсонал від хворих не відволікатимуть: тотальне тестування словаків на коронавірус мають провести близько восьми тисяч військових.
Словаків тестуватимуть не у лікарнях, а в спеціально обладнаних місцях за їхніми межами. Не виключено, саме там, де зазвичай розміщують виборчі дільниці (у Словаччині їх близько 6 тисяч). Основна частина тестувань має відбутися 31 жовтня — 1 листопада, 7−8 і 14−15 листопада. А вже цими вихідними проведуть «пілотне» тестування жителів кількох регіонів на півночі й сході Словаччини, в яких найбільше інфікованих.
Урядову ідею розкритикували деякі епідеміологи. Мовляв, таку масштабну операцію, як тестування усього населення, так швидко провести нереально… Достовірність результатів запланованого тестування також ставлять під сумнів, адже 13 мільйонів тестів, які нещодавно закупила Словаччина (по 4 євро за штуку), є менш точними, ніж традиційні ПЛР-тести, хоча й забезпечать більш швидкі результати.
Тим часом у сусідній зі Словаччиною Чехії добовий приріст інфікованих становив днями понад 11 тисяч осіб. За словами глави чеського МОЗ, протягом наступних двох тижнів заражених і госпіталізованих більшатиме, як і летальних випадків. Президент Чехії Мілош Земан попросив главу МВС, аби поліціянти нарешті почали штрафувати людей, які не носять масок. (У Чехії люди повинні носити їх у закритих приміщеннях і на зупинках громадського транспорту).
Як повідомляє Business Insider, Швеція поступово відмовляється від своєї м’якої стратегії боротьби з коронавірусом і схиляється до обмежень, прийнятих іншими європейськими країнами. Причина? Попри прогнози шведських експертів, у більшості міст королівства очікуваного рівня колективного імунітету не досягнуто.
Нагадаємо, від початку пандемії коронавірусу Швеція була «білою вороною» — відмовлялася від карантину. Навесні шведський уряд не «закрив» країну. Але така стратегія виявилася помилковою: пандемія уразила Швецію набагато сильніше, ніж сусідні з нею Норвегію, Данію і Фінляндію. Жертвами ковіду стали у Швеції насамперед люди похилого віку, зокрема мешканці будинків опіки. Через це шведський дозвіл на практично безперешкодне поширення країною коронавірусу критики назвали різновидом «евтаназії»…
Головний епідеміолог Швеції Андрес Тегнел розраховував, що, не запроваджуючи карантину, до осені вдасться сформувати у суспільстві такий рівень колективного імунітету, який завадить подальшим зараженням. Однак із приходом осені у Швеції, як і в інших країнах Європи, кількість інфікованих помітно зросла. Зокрема, як пишуть місцеві ЗМІ, у місті Упсала, розташованому поблизу Стокгольма, джерелом багатьох заражень стали масові спортивні й культурні заходи для дітей і дорослих. Чимало шведів уже замовили лижний відпочинок у горах, але Тегнел каже, «такі поїздки можуть бути скасовані»…
Як розповів британській The Telegraph Йоакім Роклов із Університету Умеа, у Швеції уже заборонили публічні заходи для понад 50 осіб, але й надалі не рекомендують носити маски. Деякі регіональні органи влади вирішили запровадити обов’язковий домашній карантин для тих, хто живе разом з інфікованими особами (крім дітей). Поза тим, місцева влада може також «рішуче рекомендувати» уникати місць із великим скупченням людей — торгових центрів, музеїв, спортивних і концертних залів тощо, а також, за можливості, не користуватися громадським транспортом.
Чому не вийшло з колективним імунітетом? «Це наслідок неоднорідного поширення коронавірусної хвороби, — каже Тегнел. — Хоча у деяких великих містах Швеції було багато випадків зараження, все ще існують великі групи людей, яких ковід не торкнувся».