Колгосп імені Леніна, дефіцит товарів і продовольчі картки
Враження від подорожі на Кубу – заповідник комунізму – з усіма його наслідками
На ФБ-сторінці генеральної продюсерки телеканалу «ПравдаТУТ» Оксани Гнатишин побачила цікаві фотографії з відпочинку на Кубі. Мене це здивувало. Українці рідко їздять на цей «острів свободи». Тим паче відпочивати. У нашому стереотипному уявленні Куба — бідна соціалістична країна з усіма відповідними «принадами». Заінтригована, я зателефонувала Оксані, аби зустрітися «на каві» і дізнатися її враження від відпочинку у «заповіднику комунізму».
Насамперед цікавлюся, чому вирішила поїхати саме на Кубу? «Це був досить спонтанний вибір країни для відпочинку, — каже Оксана. — Не хотіли їхати туди, де вже були, у той же Єгипет, Туреччину чи Арабські Емірати. Вирішили шукати нову і бажано колоритну країну. Але щоб там було тепло і море. Подивились, куди є прямі рейси з Києва: на очі потрапила Куба. Раніше не звертали уваги на цю країну, не сприймали її як туристично привабливу, а виявляється, вона останнім часом популярна для туристів. Розповіли друзям, що хочемо поїхати на Кубу, і всі почали нас відмовляти, мовляв, там совдепія, бідося, а-ля Радянський Союз. І тоді чоловік каже: «А давай психонемо і поїдемо». І ми «психонули», — сміється Оксана.
Із Києва до курортного міста Варадеро, що на Кубі, є прямий чартерний рейс. Звичайно, 12 годин польоту — це випробування, каже Оксана. Тим паче, що «Боїнг», яким летіли, не оснащений навіть екранами на спинках крісел для перегляду фільмів. Туроператор про це попередив, тож фільми «закачали» у ґаджети ще вдома. Переліт нічний, день відпочинку не пропадає, як це часто буває на інших напрямках, коли прилітають вночі чи ввечері і оплачений день «з'їдає» дорога. Те саме і щодо зворотного шляху — виліт пізно ввечері, маєш цілий день повноцінного відпочинку.
Запитую, які перші враження від аеропорту, який вважають воротами країни? «Аеропорт скромненький, але чистий, доглянутий, — каже Оксана. — Здивувало, що довелося ще раз проходити контроль багажу. Зазвичай, коли прилітаєш у якусь країну, багаж уже не дивляться, хіба як виняток, а тут знову перевіряли через усі рамки. При цьому персонал аеропорту дуже привітний, усміхнений, але розмовляють лише іспанською. Причому говорять так, ніби усі туристи мають знати іспанську. Вже пізніше нам розповіли, що кубинці принципово розмовляють своєю мовою. Навіть якщо знають англійську, воліють нею не говорити. Хіба що за нагальної потреби. Розумій їх як хочеш. До речі, через кілька днів ми справді почали трохи розуміти іспанську. Але, мабуть, завдяки додатковій мові жестів. Чимало кубинців, особливо старшого віку, трохи знають російську. За радянських часів багато із них вчилися у Союзі, приїжджали за обміном студентами».
Подружжя зупинилося у п’ятизірковому готелі, яких на Кубі небагато. «Номер, який нам дали, розчарував: старі меблі, повіяло духом радянщини. Ми засумували… Пішли до менеджера скаржитися, і нам одразу запропонували поліпшений варіант, але за додаткову плату. Виявилось, у готелі є окремий поверх, де номери вищого класу. Це вже була справжня „п'ятірка“, як, наприклад, в Арабських Еміратах. Там навіть Інтернет добре ловить, хоча на Кубі велика проблема з Інтернетом».
Оксана каже, враження у неї суперечливі. Загалом відпочинок дуже сподобався: чудове море, яскраве сонце, неймовірні пейзажі, позитивні люди, але багато речей приголомшують. Ті, хто жив ще за Радянського Союзу, там матимуть стійке відчуття дежавю, так, ніби здійснили подорож у минуле. Багато у чому Куба нагадує пізній «совок» з тотальним дефіцитом, чергами за будь-яким товаром, жахливим громадським транспортом і жебрацькими зарплатами.
Середня зарплата на місяць — 600−700 песо (національна валюта, якою послуговуються лише місцеві, для туристів є спеціальна валюта — кук, що є еквівалентом одного євро). Це приблизно 25−30 доларів (мінімальна зарплата — 9 доларів, стільки платять, наприклад, за малокваліфіковану працю). Якщо людина живе лише на мінімальну зарплату, то купує продукти у соціальних магазинах, які працюють за талонною системою. Вибір у цих магазинах дуже обмежений, полиці прилавків напівпорожні. Там можна купити лише п’ять яєць, мішок рису чи цукру, пів літра олії на розлив, кілограм м’яса на місяць. Є і супермаркети, де товару більше, але з такою зарплатою туди нема чого ходити. Ціни там приблизно такі, як в українському супермаркеті. Щоправда, вибір товару відчутно менший. Наприклад, шампунь лише одного виробника, звісно, місцевого. Ці супермаркети нагадують радянські магазини, де на полиці часто міг бути лише один вид товару. «Мені це візуально нагадало дитинство», — сміється Оксана.
Ще одна яскрава паралель з Радянським Союзом — дефіцит одягу. По-перше, він шалено дорогий. За звичайну жіночу кофтинку можна віддати середню зарплату — 20−25 доларів. По-друге, купити одяг вкрай проблематично. В магазинах для місцевих одягу дуже мало, і він жахливий. Ситуація навіть гірша, ніж була в СРСР.
Оксана познайомилася в готелі з місцевою жінкою з персоналу. Дуже привітна пані середніх років. У Оксани заболіло горло, а оскільки в аптеках ліків майже немає, вона запитала цю жіночку, чи не має соди для полоскання горла. Кубинка їй принесла соду. Оксана захотіла якось віддячити, щось подарувати. Запитала, що б вона хотіла як презент? Та сказала, що, може, Оксана віддасть їй якийсь свій одяг, який вже не хоче носити. Бо у неї дві доньки-студентки, і вона б їм цей одяг віддала. Каже, віддала їй майже весь одяг, а зараз хоче спакувати їй посилку з речей, які не носить.
— Як люди виживають на 25−30 доларів?
— Багато кубинців мають додаткові заробітки. Наприкінці 90-х, коли економічна ситуація на Кубі була катастрофічною і народ почав бунтувати, влада пішла на поступки і дозволила людям долучитися до туристичного бізнесу. Кубинці почали здавати туристам житло. Скажімо, у Гавані (столиці Куби) квартира на добу коштує від 35 до 100 доларів. У курортному містечку Варадеро, де ми жили, винайняти невеличкий будиночок на узбережжі можна за 50 доларів на добу. Також дозволили відкривати приватні ресторани. Молоді хлопці ловлять лобстерів і здають їх приватникам. Це вважається браконьєрством, можуть і у в’язницю посадити, але місцева поліція закриває на це очі, звісно, не за дякую. Крім приватних, є державні ресторани, які також до болю нагадують ресторани часів Союзу. Вони, звичайно, програють приватним і за інтер’єром, і за вибором у меню, і за якістю страв. Наприклад, ми були у державному ресторані, який діє у колишній віллі Аль Капоне (американський гангстер італійського походження, який очолював кримінальний синдикат, що займався контрабандою, зокрема спиртних напоїв у період сухого закону. в США, у 1920-х та 1930-х роках — Авт.) на самому березі океану. Ціни там вищі, ніж у приватників. Якщо у приватному ресторані лобстера можна з’їсти за 14 доларів, то на віллі Аль Капоне заплатили за лобстера 25 доларів.
Загалом, лобстери — окрема тема. Місцевим заборонено їх не лише ловити, а й… їсти. Це делікатес виключно для туристів, бо вважається, що на всіх охочих лобстерів може не вистачити. Тобто для туристів тут створено найкомфортніші умови, справжній рай.
Ще одна фішка Куби — раритетні автомобілі, які вважаються національним надбанням. Тут найбільший парк ретро-карів у світі — 250 тисяч. Річ не у ностальгійній любові кубинців до допотопних машин, а у тому, що з 1959 року, коли до влади прийшов Фідель Кастро, влада забороняє як вивозити авто, так і ввозити нові. У 2013 році уряд зняв заборону на придбання авто, але купити новий чи відносно новий автомобіль місцеві, за всього бажання, не можуть. По-перше, для цього потрібен спеціальний дозвіл від влади, по-друге, це шалено дорого. Тут вважається великим щастям, якщо хтось має хоч якесь авто. Навіть старі радянські розвалюхи — «Москвичі» чи «Жигулі» — це справжній капітал. Наприклад, старий «Москвич» коштує 15 тисяч доларів, «копійка» — 10 тисяч. Ті, хто має американські ретро-кари, непогано заробляють на туристах. Ми катались на розкішному американському «Шевроле де люкс» 1952 року. Щоправда, мотор вже у нього новий, не рідний. Щоб проїхатися такою машиною кілька кілометрів, заплатили 30 доларів. Погодьтесь, непогані підзаробітки, зважаючи на те, що приблизно такою є середня зарплата. Нові машини купують лише для державних установ чи підприємств. Причому, якщо державний службовець їде через якесь село на службовому авто з відповідними державними номерами, то зобов’язаний по дорозі підвозити звичайних людей, які, наприклад, стоять на зупинці й чекають на автобус. Якщо чиновник проігнорує це правило, його можуть оштрафувати на велику суму.
Кубинці бояться влади і вголос намагаються не казати те, що про неї думають. Оксана необережно сказала гіду, яка проводила їм екскурсію по Гавані, що має відношення до журналістики. Після цього гідесу як підмінити, вже не відволікалась на вільні теми… Іноземний журналіст може працювати на Кубі лише під опікою держави. До нього «прикріплюють» спеціальну людину, яка його всюди супроводжує і показує — розказує про принади та переваги соціалістичної Куби. Якби влада дізналася, що гідеса через необережність розповіла щось зайве іноземному журналісту, то та могла б і у тюрму потрапити.
Коли проїжджали повз бананові плантації, Оксана звернула увагу на табличку: «Господарство імені Володимира Ілліча Леніна». Запитала, чи правильно зрозуміла? Почула у відповідь: «Так, ми шануємо Леніна»…
У Гавані Оксана побачила, як люди носять воду додому відрами. Приїжджає вантажівка з цистерною, люди стають у чергу, набирають воду у відра чи інші ємності та несуть у свої квартири. Виявляється, тут досі немає водопроводу! Гід, звісно, про це не розповіла.
До речі, коли Оксана під час знайомства сказала гіду, що вони з України, та здивувалася, бо у неї вкрай рідко бувають туристи з України. Про нашу країну знає дуже мало, але чула, що в Україні була революція, мовляв, українці — революційні, як і кубинці. А потім запитала: «А це правда, що ви президентом обрали коміка?». Якось їй не вірилось, що революційний народ може обрати президентом коміка… З іншого боку, погодьтесь, теж дивно, що революційні кубинці досі терплять таке жалюгідне життя.
Атмосфера у Гавані Оксані дуже сподобалась. Вулиці чисті, доглянуті, дерева ростуть у великих горщиках. Місцеві люди веселі, часто танцюють прямо на вулиці… Але багато будинків у вкрай занедбаному стані, як у нетрях, видно, що колись це були красені, а тепер майже руїни. Гід розповіла, що останніми роками влада взялась за реставрацію будинків, є графік їх ремонту. Людям на цей час за рахунок держави надають житло. Дороги у столиці далекі від ідеалу, нагадують наші, з ямами різної глибини. А вздовж траси — білборди з портретами братів Кастро та типовими комуністичними гаслами.
Звичайно, не можна бути на Кубі і не привезти звідти кубинських сигар. Уявлення, що усі кубинці від малого до великого курять свої знамениті сигари, — помилковий стереотип. Для кубинців це надто дороге задоволення. Як, втім, і кава, яку вони майже не п’ють (хороша кава продається лише у дорогих магазинах для туристів, а у соціальних крамничках — дешевий жахливий сурогат, який нагадує радянську каву з жолудів).
25 сигар коштують на Кубі… 400 доларів. Але «з рук» можна купити дешевше. На пляжах рятувальники, які стежать за безпекою відпочивальників на морі, підходять до туристів і ненав’язливо пропонують сигари «за пів ціни». Це «лівак», який крадуть з фабрик. Усе, як у СРСР. Так само підторговують краденими сигаретами чи ромом офіціанти в готелях. Але краще з цим не зв’язуватися, а купити у дьюті-фрі.
Оксана каже, може ще багато чого цікавого розповісти, але радить туди полетіти і побачити все на власні очі. Сама планує неодмінно повернутися на Кубу. Попри усі «зашквари» цієї колоритної країни.
Фото Оксани Гнатишин