Італію «лихоманить» від коронавірусу
«Зупинити поширення Covid-2019 у світі вже не вдасться», – визнають у ВООЗ. На черзі – Україна?
Італія стала першою країною в Європі та третьою у світі (після Китаю і Південної Кореї) за масштабами інфікування небезпечним коронавірусом. За станом на 26 лютого ним інфікувалося понад 320 італійців. Одинадцятеро померли. Українців серед цих осіб немає. Спалах смертоносної інфекції стався у країні, яка чи не найбільше намагалася від нього вберегтися!
Італія першою серед країн Євросоюзу запровадила посилені перевірки пасажирів авіарейсів, які прибували з Китаю. Тримала на контролі стан пасажирів круїзних лайнерів, які пришвартовувалася до її берегів. Після того, як було зафіксовано перші два випадки захворювання у туристів, що прибули з Уханя, Італія першою оголосила надзвичайну ситуацію, задіявши ті ж інструменти контролю за поширенням вірусу, що й 2003 року під час спалаху SARS (важкого гострого респіраторного синдрому). Але минуло три тижні — і ось, Італію «лихоманить».
Десять муніципалітетів у Ломбардії та один у Венето (північ країни) ізолювали, встановивши на в’їздах-виїздах тимчасові блокпости. 50-ти тисячам місцевих жителів заборонили виїздити за межі їхніх населених пунктів. За порушення офіційних приписів передбачено покарання у вигляді штрафів і арештів. За словами прем’єр-міністра Італії Джузеппе Конті, обмежувальні заходи можуть тривати кілька тижнів. Уряд закликав своїх співвітчизників зберігати спокій, а недобросовісних торговців — не «накручувати» ціни на медичні маски і дезінфікувальні засоби для рук.
Випадки зараження зафіксовано у Мілані, Флоренції, на Сицилії. Представники ЄС заявили, що наразі не розглядають обмеження пересування у межах Шенгенської зони. Власті Ірландії та Франції закликали своїх громадян без крайньої необхідності не відвідувати північні регіони Італії. Австрія тимчасово припинила залізничне сполучення на кордоні з Італією, але згодом його відновила. У Румунії до потенційної загрози поставилися з найбільшою серйозністю. Міністр охорони здоров’я попередив, що всіх громадян, які відвідували Ломбардію та Венето, після повернення поміщатимуть у карантин — на 14 днів. За кілька днів вірус потрапив до Хорватії, Австрії, Іспанії, Швейцарії та навіть Бразилії — ці країни заявили про перші випадки захворювання.
Пані Вікторія (жінка попросила не вказувати її прізвища. — Авт.) живе у Локарно (швейцарський кантон Тічино), за 2 км від кордону з Італією та за 50 — від епіцентру спалаху небезпечної інфекції. Розповідає: у всіх маленьких містечках Швейцарії тривають карнавали, проте масових заходів місцева влада вирішила не скасовувати. Мовляв, це не дасть бажаного ефекту — зупинити поширення вірусу вже не вдасться. «По телебаченню говорили: будьте готові, з дня на день влада сповістить про перші випадки інфікування, що й трапилося, — розповіла жінка. — У Швейцарії вже багато заражених. Людина може захворіти, але у неї не буде жодних симптомів або захворювання нагадуватиме звичайну застуду. Часто такому хворому взагалі не потрібно надавати медичної допомоги — імунна система впорається з вірусом. Це не мої припущення, так говорять самі лікарі. Минулої зими на грип в Італії перехворіло 9 млн осіб, з них 400 — померло. І ніхто не панікував… У Німеччині зафіксовано 16 випадків інфікування коронавірусом, у Франції — 12, але тамтешні ЗМІ не почали „розкручувати“ цієї теми та сіяти паніку серед населення. Заперечите: це тому, що в Італії — у десятки разів більше заражених? В Італії людина раз пчихне — і їй проводять тестування на цей вірус (за інформацією місцевих ЗМІ, таке тестування провели 4100 особам. — Авт.). В інших країнах цього не роблять (методику скринінгу на виявлення коронавірусу Covid-2019 німецькі медики назвали неефективною. — Авт.). Якби робили, невідомо, де би цих хворих виявилося більше!».
Кожних вихідних Вікторія із чоловіком їздить на закупи до сусідньої Італії. Їздили й минулого вікенду. «Магазини, супермаркети — все працює. Звісно, люди про коронавірус говорять, але живуть звичним життям. Їх більше непокоїть, що Швейцарія може закрити кордон. Щодня його перетинає 11 тисяч італійців, які їдуть сюди на роботу».
«Ті люди, що померли від коронавірусу, — всі старшого і похилого віку (від 75 до 91 року, в Італії 7 млн осіб, яким понад 75 років. — Авт.), з хронічними захворюваннями, — ділиться спостереженнями Наталія Олійник, яка живе у Ріміні, італійському курортному місті на березі Адріатичного моря, розташованому за 300 км від епіцентру спалаху. — Звісно, люди трохи бояться, але я не бачила, щоб хтось панікував, скуповував продукти чи „штурмував“ аптеки».
Підтверджує слова пані Наталі її тезка, Наталія Аморузо, що мешкаєу Верчеллі (П'ємонт), за 100 км від «червоної зони». «В Італії перебувають мільйони іноземців — живуть тут, працюють або просто відвідують країну як туристи. Тож ми очікували спалаху. Але все спокійно. У супермаркетах повно харчів. У „червоних зонах“ продуктові відділи супермаркетів спорожніли, і це зрозуміло — якщо все скупили, то кілька днів треба чекати, поки завезуть новий товар. Людей постійно інформують у випусках новин, що вони повинні робити, як поводитись, щоб уникнути інфікування. Наприклад, медичні маски можуть стати у пригоді, тільки якщо щільно прилягають до обличчя і мають фільтр. Треба часто мити руки з милом не менш ніж 20 секунд, не торкатися зайвий раз немитими руками носа, рота, очей, уникати місць великого скупчення людей. Аби запобігти подальшому поширенню вірусу, закривають школи, театри, музеї, скасовують масові заходи, які мали відбуватися у закритих приміщеннях, екскурсії. Скоротили Венеційський карнавал (крім того, шість футбольних матчів Серії, А проведуть без глядачів; у містечках, де зафіксовані випадки захворювання, відмінили літургії, похорони проводять лише за присутності найближчих. — Авт.). Проте ніхто не обурюється, не нарікає, бо всі розуміють, для чого це робиться».
«Паніка спостерігалася лише у перший день. Зараз усе спокійно, — запевняє уродженка Буковини Світлана Руснак, яка живе у Кодоньйо, містечку з населенням 15 тисяч осіб, який місцеві ЗМІ назвали „італійським Уханем“ (тут виявили першого у цій країні інфікованого). — Італійці — організована нація, яка дотримується інструкцій санепідеміологів, органів правопорядку та місцевої влади. Комерційна діяльність призупинена (крім аптек і супермаркетів). Учора ми з чоловіком придбали всі необхідні продукти та засоби гігієни. Щоб зайти у супермаркет, треба одягнути медичну маску і рукавички. Якщо у людини з’явилися підозрілі симптоми, повинна телефонувати на номер 112 — єдиний номер екстреного виклику для регіону Ломбардія. Якщо хоче дізнатися якусь інформацію — на номер 1500 (цю лінію обслуговує міністерство охорони здоров’я Італії). Лікарня у нашому містечку закрита — надає допомогу лише внутрішнім пацієнтам. Медперсонал забезпечений всіма необхідними засобами захисту. Громадський транспорт у нашій зоні не зупиняється. Не можемо нікуди виїхати і ніхто до нас не може заїхати — тільки за спеціальним дозволом, які надають префектури. Порушення карається трьома місяцями в’язниці. Українці, які легально перебувають в Італії, зараження не бояться і додому їхати, щоб перечекати спалах, не поспішають, бо знають, що у разі потреби їм нададуть висококваліфіковану медичну допомогу. На відміну від українського, італійське міністерство охорони здоров’я продемонструвало: воно знає, як діяти у надзвичайних ситуаціях глобального масштабу».
«У нашому муніципалітеті — троє інфікованих, — розповідає Анжеліка Ганатаускєнє, яка живе у Поденцано (провінція П’яченза). — Усі китайські крамниці — закриті. Закрили також заправку — працює лише самообслуговування. На китайців (а їх в Італії багато) косо ніхто не дивиться, адже серед інфікованих їх практично немає. Місцеві розкупили усі продукти. Полиці — порожні. Власники супермаркетів задоволено потирають руки.» Жінка переконана: італійська система охорони здоров’я, яку самі італійці нещадно критикують, впорається із викликом: «Якщо є ризик летальних наслідків (звернетеся до лікарів зі зловісними симптомами), вам одразу і у повному об’ємі нададуть висококваліфіковану медичну допомогу. А якщо у вас «нежить і болить десь там, то скажуть, щоб ще трохи почекали. Мій друг потрапив до лікарні із задишкою і високою температурою — його відразу почали лікувати. А я з високим тиском шість годин чекала, поки до мене хтось підійде».
За офіційними даними, на Апеннінах проживає майже 210 тисяч українців. Тож з великою ймовірністю вірус таки потрапить в Україну. Як готується до цього українська влада? За повідомленням ВВС Україна, з 24 лютого пасажирам, які прямо прибувають з Італії у два київські аеропорти, «Бориспіль» та «Жуляни», і з 25-го тим, які повертаються з Італії автомобілем, міряють температуру. Але цю процедуру проводять за бажання самої людини. Голова прикордонної служби України Сергій Дейнеко пригрозив, що буде оприлюднювати особисті дані тих, хто відмовляється проходити таку перевірку.
Нагадаємо: днями ВООЗ передала Україні тест-систему, якої вистачить, щоб провести 900 випробувань, і ще 87 є у запасі (раніше Україна закупила тест-систему на 90 зразків, з них три вже використала — у жодному випадку факт інфікування коронавірусом не підтвердився).
Як повідомляє CNN, Covid-2019 заразилося понад 80 тисяч осіб у світі. Випадки інфікування підтверджені у 34 країнах. У понеділок, 24 лютого, ВООЗ заявила, що стримувати поширення вірусу стає дедалі важче. Смертність від коронавірусу у місті Ухань, звідки він і поширився світом, становить від 2% до 4%. В інших населених пунктах Китаю та інших країнах — менше 1%. Якщо захворювання має легкий перебіг, людина одужує за два тижні.
Раніше повідомлялося, що у Китаї зафіксовано повторні випадки зараження, а інкубаційний період хвороби може тривати не 14, а 27 днів.
Фото Facebook і Backgrid/EPA