Німці п’ють багато пива і не п’яніють
У Мюнхені — відчуття спокою і стабільності
Мене завжди тягне у ті місця, де вже побувала. Неважливо, чи це маленьке містечко, чи розкішна столиця. Таким магнітом для мене став Мюнхен. У столиці Баварії я була три роки тому. Але тоді мала на огляд міста лише один день. Що то є для такого унікального міста! Цього разу ми приїхали на чотири дні. Тож вражень набралася стільки, що в одному репортажі і не вмістити (про надзвичайну красу замків Людовіка ІІ та інші «родзинки» — у наступних номерах «ВЗ»).
Перевага Мюнхена у тому, що там дуже мало хмарочосів. У місті, особливо в центральній частині, переважають маленькі, майже як іграшкові, будиночки. І саме вони створюють особливу атмосферу. Крім того, Мюнхен вважають пивною столицею світу.
У жовтні тут відбувається знаменитий фестиваль «Октоберфест», сюди з’їжджаються пивомани з багатьох країн світу. Але в інші місяці пиво так само ллється рікою. На кожному кроці — пивні ресторани. Одним з таких закладів є «Хофбройхаус», який справедливо називають пивним черевом Мюнхена. «Хофбройхаус» збудували наприкінці XVI століття, а у 1828 році баварський король Людовік І зробив його загальнодоступним.
«Хофбройхаус» — це три величезні зали і пивний сад. Одночасно тут можуть відпочивати чотири тисячі осіб! Щохвилини у ресторані випивають 50 літрів пива. Тут свого часу любили бувати Вольфганг Амадей Моцарт, австрійська імператриця Єлизавета (Сісі). Кажуть, полюбляв перехилити гальбу пива тут і Володимир Ленін зі своєю бойовою соратницею і дружиною Надією Крупською, «зависав» Адольф Гітлер…
Оселившись у готелі, перше, що ми зробили, пішли на пошуки знаменитої «пивниці». У головному залі, що на першому поверсі, було стільки люду, що про вільне місце годі було й мріяти. Довелося перейти в інший. У закладі грає оркестр — чоловіки одягнуті у шорти і колоритні капелюхи з пір’ям. Нам розповіли, що пір’їна на капелюсі — не просто прикраса, а символ чоловічого достоїнства і має відповідати його розміру… Що тільки не вигадають, аби розважити туриста!
Хотіли замовити по півлітра на кожну. Але офіціант — хитрий хорват — сказав, що «маленького пива» не продають, лише у літрових гальбах. Коштує така порція 9,20 євро. Довелось замовляти літрові кухлі. До пива хтось замовив свинячу голінку з фірмовим кнедлем за 16,50 євро, інші — сосиски з картопляним салатом за 7,50. Порції виявились величезні, з літром пива можна було сидіти до глибокої ночі… Але висидіти тут довго нереально, бо всі дуже голосно розмовляють, і за якийсь час у голові починає гудіти. Чи то від шуму, чи від пива?..
Здивувало, що народ п’є не одну гальбу пива і не п’яніє. Можливо, цей феномен пояснюється високою якістю бурштинового напою? Ще у ХV столітті мюнхенські пивовари уклали угоду про чистоту пива — так званий райнхайтсгебот. Згідно з документом, що мав силу закону, пиво повинно було складатися з трьох інґредієнтів: води, солоду і хмелю. Відтоді минуло п’ять століть, але пивовари не зраджують цього закону.
У суботу наша група мала вільний від екскурсій день. Погода чудова — плюс 17 градусів. Досхочу погуляли і вирішили десь «приземлитися», щоб перекусити і випити по бокалу пива. Але у центрі міста знайти вільний столик було неможливо. Здавалося, окрім туристів, у центр попити пива вийшли усі жителі Мюнхена. Тут справжній культ пива. Хоча напій недешевий. За півлітровий скляний бокал — 4−5 євро, за літровий — 8−9. Хто хоче зекономити, може купити пиво у пляшці, яке йому наллють у скляну гальбу, лише за 80 центів. Але у черзі доведеться стояти не одну годину. Кому забракло місця за столиками, сідають з пивом прямо на асфальті.
Ловлю себе на думці, що місцеві жінки, мабуть, не поспішають додому мити вікна і прати фіранки, бо незабаром Великдень. Не стоять біля плити і не готують на півтижня їсти. Субота і неділя — день пивного відпочинку. Тут відчуття спокою і стабільності, повного релаксу.
Готель, у якому ми жили, розташований у так званому турецькому кварталі. Гід нас запевнив, що всюди безпечно. На кожному кроці камери спостереження. Тому велосипеди ніхто не ставить на замок біля магазину.
Здивували мене ціни на деякі продукти харчування. Скажімо, літрове відерко йогурту продають за 1,6 євро, а сухофрукти — по 3−4 євро за 100 грамів. Сушені яблука, які у нас продають майже за безцінь, тут коштують 13,5 євро за 450-грамову упаковку. А кілограм свіжих яблук — 3,90 євро. Половинка чорного хліба у приватній пекарні — 5 євро. Зате лосось значно дешевший.
Уся стара частина міста — рай для шопоголіків. Багато іноземців, але шукають обновки і місцеві модники на розпродажах. Можуть собі дозволити, бо середня зарплата в Баварії — 3500−4200 євро на місяць (мінімальна — 1470). Держава доплачує тим, у кого дохід менший, ніж 400 євро на особу. А ще доплачують алкоголікам на випивку. Це роблять для того, аби пияки не крали у магазинах дороге спиртне. Отримувати таку допомогу може той, хто став на облік і кого визнали офіційно алкоголіком. Такі ж пільги мають і наркомани: щоб не вбивали за дозу і не грабували перехожих, у медичних закладах особа, яка офіційно стоїть на обліку як наркоман, може прийти, і її вколять безоплатно.
У центрі міста — на легендарній площі Марієнплац — виступають вуличні музиканти. Цю назву площа отримала через мармурову фігуру Діви Марії, яку вважають покровителькою міста. Нова Ратуша, що нагадує старовинну церкву у готичному стилі, простягається вздовж площі на понад сто метрів, а всю будівлю «охороняють» герцоги, королі і святі. Як вінець, на Ратуші — головна вежа заввишки 85 метрів. На Ратуші — годинник, на якому два рази на день — о 12-й та 17-й годині — розгортається ціле дійство. Коли б’ють куранти, фігурки починають рухатися. «Герої» вистави знизу видаються маленькими, а насправді мають близько двох метрів кожна. Поруч, біля воріт старої Ратуші — фігура місцевої Джульєтти. Її подарували баварцям жителі Верони. Ніхто не може пройти повз Джульєтту, не торкнувшись її грудей.
Якщо летіти групою, краще замовити трансфер з аеропорту до готелю. Звісно, це дорожче, зате комфортніше, оскільки від аеропорту Меммінгена до Мюнхена — 110 км.
Фото автора
Баварія
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.