Прем’єр та президент Чехії сваряться через вигнання російських шпигунів
- 26.03.2018, 16:45
- 1 325
Якщо з Праги виженуть кілька росіян, то з Москви можуть вислати все чеське посольство
Прем’єр Чехії Андрей Бабіш у відповідь на отруєння Сергія Скрипаля у Великій Британії хоче вислати з країни російських дипломатів, — повідомляє Любош Палата (видання «Mf Dnes» з Праги) для Gazeta Wyborcha. Однак намірам глави уряду перешкоджає президент Мілош Земан.
Тож перед Бабішем постала дилема: залишитися самодостатнім політиком чи політиком, який йде у руслі проросійського президента Мілоша Земана то прокремлівськи зорієнтованих чеських комуністів, яких потребує глава держави, аби утриматися при владі. Мова про реакцію на отруєння у Великій Британії російського екс-шпигуна Сергія Скрипаля «новичком» — нервово-паралітичною зброєю. У цьому злочині Лондон оскаржує Москву.
На саміті Європейського Союзу, присвяченого пошукам відповіді на цей напад, Бабіш висловив розчарування в тому, що країни ЄС не змогли досягти єдиної думки щодо Москви, одночасно давши зрозуміти, що Чехія, як і інші країни, вигнала б російських дипломатів, як це зробили у Сполученому Королівстві. «Так, ми, ймовірно, оберемо саме такий шлях», — підтвердив він свої слова минулої п'ятниці. Чеський прем’єр дав зрозуміти, що депортація торкнеться «лише кількох осіб».
На позицію Бабіша могли вплинути заяви Кремля, згідно з якими, «новичок» міг потрапити до Британії не тільки з Росії, а й з інших країн, серед них — і Чехії. Москва повторила такі заяви кілька разів. Відповідаючи на них, міністр закордонних справ Чехії Мартін Стропніцький викликав на килим російського посла. Міністр заявив, що Чехія має військових хіміків високої кваліфікації, але вони займаються протидією смертоносним субстанціям, а не їх виробництвом.
«Не можемо дозволити, щоб Росія зруйнувала єдність ЄС», — застерігав Бабіш на саміті Унії, відповідаючи на звинувачення Кремля.
Однак перспектива депортації російських дипломатів викликала спротив на Градчанах, де господарює Мілош Земан, щойно обраний президент Чехії, між іншим, за допомогою з боку проросійських бізнесових кіл. Земан, правдоподібно, є одним з найбільших прихильників Путіна у всій Європі. Вигнання дипломатів, правда, є компетенцією уряду, але, попри це, Мілош таки хоче вплинути на зміну позиції Бабіша.
У понеділок він запросив до себе шефа чеської дипломатії Стропніцького. «Депортація є справою настільки важливою, що мусить бути обговорена з президентом», — вважає керівник департаменту закордонних справ канцелярії Земана Рудольф Їндрак.
Земан тримає у руках сильні карти. Бабіш, після першої невдалої спроби вотуму довіри у парламенті, керує формально, як виконувач обов’язків прем’єра. Президент довірив йому справу формування нового уряду, але вдруге кандидатуру Бабіша на прем’єра ще не подавав. Конфронтація з Земаном може ускладнити його намагання створити уряд або навіть знищити цей план.
Крім Земана, Кремль має у Чехії інших сильних прихильників — тамтешніх комуністів, на голоси яких мав би також спиратися новий уряд Бабіша. Комуністи вже дали зрозуміти, що не толеруватимуть жодних антиросійських акцій. «Уряд, який ми б підтримали, не зробить такого», — сказав лідер комуністів Чехії та Моравії Войтех Філіп.
На все це накладаються ще й проблеми технічного характеру. У посольстві Росії в Празі працює 122 особи, з них 45 дипломатів. Для приблизно двох третин з цього числа дипломатичний статус є прикриттям шпигунської діяльності. Натомість чеських дипломатів у посольстві в Москві є тільки 14. Якщо чехи вишлють з країни «кілька дипломатів», про яких казав прем’єр Бабіш, Росія того не відчує. Тим часом симетрична відповідь з боку Кремля може спаралізувати чеську амбасаду у Москві.