Овечі шубки не лише теплі і зручні, а й дуже стильні
Гуні-коцовані з давніх-давен у Карпатах носили пастухи, які випасали на полонині овець з ранньої весни аж до пізньої осені. Майже до перших снігів. Зрештою, це незамінний одяг для пастухів і у наш час. Така шубка рятує від дощу, снігу, сильних вітрів. І навіть від спеки! І у наш час такі шубки користуються шаленим попитом
Поспілкуватися з Іванною Чорномудяк з Верховини, яка виготовляє неймовірної краси ліжники, килими, шубки коцованьки, не так просто. 36-річна майстриня має стільки роботи, що часу «на балачки» практично не залишається.
Іванна спеціалізується на виготовленні тканих валяних виробів з овечої вовни. Деякі - довговорсі, що нагадують саму овечку, з довжиною ворсу 8−9 сантиметрів. Ці вироби без шкіри, що означає: для виробництва такого килима чи покривала тварину не потрібно вбивати. Увесь виріб — натуральний. Таким килимом можна застелити підлогу. І, увага, по підлозі він ковзати не буде, бо його вага — 10 кілограмів! Такий килим можна покласти і на ліжко, ба більше, — ним можна навіть накриватися. Звісно, він і коштує немало — близько 13 тисяч гривень. Та хіба це гроші, якщо знати, скільки тут вкладено праці!
— Покласти на себе покривало вагою 10 кілограмів — це ж який тягар?
— Насправді, важкості ви не відчуєте, — каже Іванна. — Є така терапія, щоб людина спала під таким важким покривалом з натуральної овечої вовни. Таке покривало знімає стрес, втому, напругу і безсоння. Окрім того, лікує безліч хворіб, оскільки тепло вівці дуже корисне. А ще добре впливає на опорно-рухову систему, лікує суглоби, м’язи.
Пані Іванна розповіла, що одним з основних виробів у її родині є карпатський ліжник. Важать такі вироби від 3 кілограмів. Усе залежить від розміру і складності орнаменту. За ліжник майстриня просить від чотирьох тисяч гривень.
— Іванно, я бачила на вашій сторінці у соцмережах безрукавки, шубки…
— Такі шубки називаються гуні-коцовані. Вони зараз дуже популярні і в Україні, і далеко за її межами. Відправляємо наші шубки у різні куточки світу. Ще виготовляємо багато верхнього одягу для дизайнерів на покази, що відбуваються, до прикладу, у Мілані, Ризі. Законодавці моди надсилають ескізи, а ми за цими ескізами виготовляємо потрібний виріб.
— Скільки вовни потрібно на таку гуню-коцованю?
— Якщо вовна пройшла увесь процес очищення і підготовлена до роботи, то приблизно 3 кілограми. Однак готовий виріб матиме лише два кілограми, бо його кидають спочатку у валило (природнє джерело), у якому під тиском води виріб звалюється. Після цього виріб очищаємо від зайвих комочків і вовни. Тобто ми його розчісуємо.
За словами Іванни, гуні-коцовані з давніх-давен у Карпатах носили пастухи, які випасали на полонині овець з ранньої весни аж до пізньої осені. Майже до перших снігів. Зрештою, це незамінний одяг для пастухів і у наш час. Така шубка рятує від дощу, снігу, сильних вітрів. І навіть від спеки! Придбати таку шубку можна за 10 тисяч. Влітку, за словами майстрині, ціни знижуть навіть до 6 тисяч.
— Скільки овець треба постригти, щоб вийшла гуня-коцованя?
— Чотири. Тільки не подумайте: от треба зробити шубку, загнали чотири вівці, постригли, і робота робиться. Усе не так. Усіх овець стрижуть весною, до 6 травня — перед виходом на полонину. Усі вівці мають бути пострижені. Тваринки повинні мати силу рухатися, бо ж вовна — важка. Окрім того, на овечку можуть чіплятися будяки, лісові шкідники. Ми вовну закуповуємо саме у цей період.
За кілограм свіжої вовни власники овець просять від 100 гривень. Усе залежить від віку тварини. Чим молодша тваринка, тим вовна дорожча. У старої вівці вовна жорсткіша, відповідно не така вже цінна.
— Іванно, від кого успадкували любов до виробництва карпатських ліжників і шубок-коцованьок?
— Усе дуже просто: три покоління тчуть вироби з овець. Прабабусі, бабусі, мами… Відповідно, й доньки. А мій син-семикласник, до прикладу, вже тче ліжники.
Зараз в Іванни гаряча пора — йде заготівля, прання і сушіння вовни, її перечісування і розпушування. Лише тоді можна буде братися за фарбування.
Іванна ділиться таємицею виробництва: якщо ліжник має розмір 150 на 210 см, то його треба виткати 180 на 240. Бо ж валило «стисне» виріб. А жорсткість залежить від температури води. До прикладу, взимку вироби виходять жорсткіші, бо вода — холодна.
— Як довго виготовляєте один ліжник?
— Три-чотири дні. На шубку потрібно не менше десяти днів. Навіть і більше. Усе залежить від розміру і дизайну.