«За сьогодні зробила 10 ляльок»
«Мотанки до мене приходять самі», — каже Людмила Ткаченко з Мелітополя, яка перетворила народне ремесло на справжню волонтерську місію. Її ляльки-мотанки — не просто обереги, а символи незламності, памʼяті й любові до України. Пані Людмила виготовляє десятки ляльок для благодійних аукціонів, майстер-класів та подарунків дітям полеглих захисників. У кожній — фраза з пісні чи вірша, нитка з дому, і невгасиме світло творчості, що не згасає навіть під час війни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532583/motanka.jpg)
Людмилі Ткаченко 56 років. Народилася у Веселому, що у Мелітопольському районі. Вона — випускниця Запорізького державного університету, отримала фах вчителя німецької мови. Багато років віддала роботі на вчительській ниві. Та коли прийшов до влади Віктор Янукович, почали закриватися школи. Пані Людмила позбулася роботи. Часи були тяжкі, тож шукала бодай найменшого підробітку. І її запросили у Будинок творчості вести гурток, бо вміє плести на спицях і гачком. Колись мама навчила її азів рукоділля. Успадкувала навички і від бабусі, котра була швачкою.
— У повоєнний голодний час бабуся ходила від хати до хати і обшивала людей, — розповіла журналістці «ВЗ» Людмила Ткаченко. — Коли мені запропонували роботу у Будинку творчості, не була впевнена, що зумію організувати навколо себе дітей і чогось їх навчити. Та все ж погодилася. Почала вивчати різноманітні техніки, знаходила онлайн майстер-класи, і це мене захопило. Шила з дітьми ляльки, навчилися робити картини з текстильного дизайну — з елементами плетіння, фетру, згодом перейшли до брошок.
— Але це було у Мелітополі. А потім?
— Потім з Мелітопольського району переїхала у Запоріжжя. Мене взяли на посаду директорки Будинку творчості.
— Де вас застала велика війна?
— У Веселому. Ми з чоловіком були вдома. У нас є доросла донька, яка на той час жила у Запоріжжі. Ми їй заборонили повертатися додому. А потім нас спіткало горе — помер мій чоловік. Я залишилася сама зі старенькою мамою. Донька наполягала, щоб я виїхала. Всім була відома моя проукраїнська позиція — я у перших рядах була на мітингах.
Пані Людмила спочатку приїхала до Запоріжжя. Працювала з дітьми, волонтерила.
Одного разу зробила ляльку-мотанку з кошиком черешень. Як відомо, символ Мелітополя — солодка черешня, що росла у кожному саду. Подарувала її керівництву у Центрі творчості, і їй сказали, що було б добре проводити майстер-класи з виготовлення таких ляльок.
Пані Людмила почала навчати дітей не лише робити ляльки-мотанки, а й різноманітні прикраси з бісеру і стразів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B04.jpg)
На початку 2025-го пані Людмила виїхала на Івано-Франківщину. На цьому наполягла її донька. Тепер в Івано-Франківську проводить майстер-класи з виготовлення ляльки-мотанки, брошок, коників, браслетів і підвісок. Але обов’язковим пунктом її творчої роботи є поїздка раз на місяць у Запоріжжя, щоб дати майстер-клас тим дітям, які там залишилися, і які люблять народну творчість.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D1%80%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D1%96%D0%BB%D0%BB%D1%8F.jpg)
— Мотанки до мене приходять самі, — каже пані Людмила. — Довго виношую ідею. Іноді закрадається фраза з вірша чи пісні, я її «прокручую» у голові, надихаюсь і роблю ляльку-мотанку. Колись свої роботи роздаровувала. Тепер віддаю на аукціони. Кілька днів тому надіслала волонтерці на аукціон брошки-мотанки. Нещодавно отримала замовлення від Веселівської громади — просять 60 ляльок-мотанок. За сьогодні зробила 10 ляльок. Волонтери мають намір подарувати ці ляльки дітям воїнів, які віддали життя за волю України.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B02.jpg)
— Продаєте вироби?
— Якщо є замовлення, то не відмовляюся. За ляльку 36−38 см більш ніж 1700 грн не прошу, бо час — тяжкий. Маю клієнтів, які замовляють вже не першу ляльку. Повторів не роблю, пропоную те, що «виносила» і «вимріяла».
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B03.jpg)