«Подарований воїном кіт мовчазно вдивляється у його портрет…»
Рудий нявчик Марс облюбував собі стіл, за яким колись працював Герой України Тарас Матвіїв
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/522549/kit-taras-matviiv.jpg)
Трохи більш як три з половиною роки тому у «Високому Замку», у матеріалі «Воїн Тарас і кіт його Марс», ми описали напівмістичну, та ні - реальну, але все ж неймовірну історію. Вона — про полеглого Героя України, журналіста Тараса Матвіїва і його подарунок матері перед своєю останньою поїздкою на фронт. Щоб відволікти матусю від переживань, він спрезентував їй «сонечко» — вогнистого котика шотландської породи «скотіш страйт», якого придбав через Інтернет…
Особисто передати матері цього красунчика Тарас не встиг — військовий ешелон на всіх парах уже мчав його на охоплену пожарищами війни Луганщину. Синівський подарунок принесла Валентині Павлівні додому кохана дівчина Тараса — Оля. Котика назвали Марсом. 10 липня 2020 року молодший лейтенант Тарас Матвіїв («Сармат») загинув на полі бою від вибуху російської міни. Сталося це тоді, коли рятував із охопленого вогнем бліндажа двох побратимів.
Втрату свого господаря Марс відчуває донині. Ось як ми розповідали про це: «Бойові нагороди „Сармата“, військовий берет, вервичка, образки, інші особисті речі зберігаються в його домівці. Крім рідних, до цього куточка постійно підходить Марс. Вистрибує на столик, довго і пильно вдивляється у портрет Тараса. Лапкою водить по фотографії, немовби гладить її. Іноді складається враження, що він цілує Тараса. На атласній подушечці із Зіркою Героя Марс засинає…»
Минуло понад чотири роки, як Тарас Матвіїв не з нами. Але біля його портрета в його кімнаті і далі перебуває Марс. Послухайте, як про це оповідає мати Героя, педагог із міста Жидачева поетеса Валентина Матвіїв.
Про що вони мовчать?..
Наш Марс — звичайний котик. Рудий красень і грайливий пустун, любитель смаколиків, пестощів і поспати, дуже комунікабельний і ще той хитрун, який знає, як у себе закохати раз і назавжди. А віднедавна ще й кіт-говорун, бо навчився «говорити»: на мої звертання до нього відповідає своїми котячими піснями. Ми можемо грати у цю гру годинами, і це виглядає так кумедно й потішно, просто умора!..
Але бувають миті, коли раптом я знаходжу його на «Тарасовому столі», незворушним, мовчазним і зосередженим на… портреті Тараса. Він нерухомо сидить і дивиться на нього, просто дивиться… і це може тривати 5, 10, а то й більше хвилин. Тоді я тихо сідаю позаду них на диван і, затамувавши подих, спостерігаю. Роздумую, розгадую… Та так нічого й не зрозуміла досі. Чи є тут якась загадка, таїна, чи це просто котяча забаганка, чи Тарас мені хоче щось цим сказати… Не знаю, та цей «театр» триває від того самого моменту, відколи, за кілька місяців, як у наш дім увійшов Марс як подарунок сина, і Тарас пішов у засвіти, а його кімната стала для нас найсакраментальнішим куточком на землі, де все дихає сином і нагадує про нього.
Хтозна, хтозна… Адже ми знаємо лише те, що бачимо, чуємо, до чого можемо торкнутися. Все решта для нас, людей, — лаштунки, за які нам зась… поки що…
І все ж… так хотілося б дізнатись, про що вони мовчать?!.".