Передплата 2025 «Добра кухня»

Раритетні кронштейни — ровесники львівського трамвая

Ентузіасти дослідили вже більше сотні цих об'єктів міської історичної інфраструктури

Фото з ФБ Владислава Муравського
Фото з ФБ Владислава Муравського

Львівські студенти-політехніки Дмитро Мойсеєнко і Владислав Муравський вивчають маловідомі об'єкти — кронштейни для контактної мережі трамвая. У Львові від самого початку існування електричного трамвая, а це 1894 рік, використовується повітряна контактна мережа. Тобто система електричних дротів, по яких рухається пантограф трамвая, висить у повітрі над вулицею і кріпиться до будинків (у центрі міста) за допомогою цих самих кронштейнів.

Для дослідження кронштейна часом треба і на драбину вилізти...
Для дослідження кронштейна часом треба і на драбину вилізти...

Оскільки цим металевим виробам, як і львівському трамваю, вже понад сто років, вони є раритетними, а відповідно, заслуговують особливої уваги і вивчення. Дослідники зараз на етапі створення детального переліку всіх історичних кронштейнів міста. Як розповів «ВЗ» Владислав Муравський, аби сфотографувати і дослідити написи на деяких кронштейнах, довелося вилазити до них по драбині.

«Зараз йде облік, позначаємо всі кронштейни на карті, — розповів Владислав. — Уже досліджено понад сотню кронштейнів. Коли всі будуть обліковані, зробимо точний підрахунок. Визначаємо візуально кожен тип кронштейнів, усього їх є чотири декоративні типи. Мають різне оздоблення — від примітивних циліндричних пластин до масивних модерних форм, здатних втримати навантаження з тонну.

Цікавим відкриттям став напис на одному з кронштейнів — Auf Widerruf, що перекладається як «з можливістю зняття». Цим написом виробники хотіли підкреслити, що цей виріб можна демонтувати з будинку, що він не є функціональною частиною будівлі. Це яскравий приклад філософії турботи до деталей, з якою колись будувалися міста.

Коли все облікуємо, опишемо, передамо цей матеріал у Львівську міськраду, аби цим об'єктам було надано певний охоронний статус на рівні міста. Деякі кронштейни є ровесниками електричного трамвая, тобто вони з 1894 року. У Львові зберігся найбільший в Україні спадок історичних кронштейнів для контактної мережі трамвая. А ЛКП «Львівелектротранс» є найбільшим балансоутримувачем цього історичного спадку".

Читайте також
Біля Домініканів — Геракл із яблуками: чому будинок на Ставропігійській, 4, вважають одним із найеротичніших?
24.04.2025
Біля Домініканів — Геракл із яблуками: чому будинок на Ставропігійській, 4, вважають одним із найеротичніших?

Цей будинок серед історичної архітектури Львова вважають одним із найеротичнших. Кам’яниця ХVI ст. на вул. Ставропігійській, 4, розташована навпроти Домініканського собору. Будинок виходить одним фасадом на вулицю Ставропігійську, іншим — на вулицю Федоровича. Сама чотириповерхова будівля не привертає особливої уваги, натомість на обох фасадах інтригують досить неординарні барельєфи, які рясніють… інтимними подробицями