«Із окупованої Каховки вивезла хлібну закваску…»
А тепер переселенка з Каховки і львів'янка разом печуть хліб
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/510029/khlib.jpg)
Широкомасштабна війна змусила багатьох українців з окупованих регіонів знайти себе в іншому, відносно безпечному місті України та починати власну справу з нуля. У Львові є домашня пекарня Василини Веселовської, де працює переселенка з окупованої Каховки Херсонської області Катерина Калюжна.
Василина і Катерина — пекарки, які дистанційно знають одна одну чимало років, не раз консультувалися з робочих питань. Та війна звела цих жінок з різних регіонів України особисто. Тепер вони разом випікають хліб на заквасках. Частину здобних виробів випікали спеціально для вимушених переселенців та ЗСУ.
У невеличкій пекарні площею 20 метрів квадратних — різні види хліба, його продають не буханцями, а на вагу (130 гривень за кілограм). Це цілозерновий пшеничний хліб, чорний хліб з розмарином, житній хліб на заварці з чорносливу, гречаний хліб… Продають тут і дефіцитний вид хліба — зі спельти, 150 гривень за кілограм. Переселенка та львів‘янка випікають також круасани, андрути, бріоші.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%85%D0%BB%D1%96%D0%B14.jpg)
Жінки отримали від держави грант на розвиток пекарні. Свої зусилля в цьому бізнесі об'єднали через складні життєві обставини: війна примусила Катерину приїхати до Тернополя, а згодом — до Львова.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%85%D0%BB%D1%96%D0%B12.jpg)
Катерина Калюжна за освітою юрист. Десять років присвятила цій справі. «Часи змінилися, змінилося також моє уявлення про юридичну справу, відтак вирішила змінити фах, — розповідає пані Катерина для „ВЗ“. — Вирішила навчатися на вчительку англійської мови. Працювала репетиторкою. Паралельно опанувала ремесло пекаря. Завжди хотіла пекти хліб. Мої пращури на Херсонщині теж пекли хліб у спеціальних печах у дворі. Також пекли паляниці. Тож сама практикувала ремесло випікання хліба, балакала зі старими жінками на Херсонщині, виводила закваски… У старі часи у Каховці пекли хліб на заквасках на хмельовій опарі. Баба Олена на ринку продавала сушену опару, зберігала її в мішках. Потім сама навчилася виготовляти хлібні закваски. Мені завжди було цікаво освоїти секрети випікання житнього хліба. На півдні (Херсонщині та на Одещині) печуть лише білий хліб. Але я завжди була зачарована ароматом житнього хліба — з кислинкою. Їздила спеціально до Естонії, щоб навчитися від тутешнього зіркового пекаря пекти житній хліб».
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%85%D0%BB%D1%96%D0%B15.jpg)
Катерина Калюжна каже, що познайомилася з львівською колегою Василиною давно, дистанційно обмінювалися кулінарним досвідом. «Ми сформували пекарську спільноту. Всі крафтові пекарі України знають одне одного, — продовжує свою розповідь Катерина. — Нас особисто познайомила війна. Війна мене застала у Каховці, ми були окуповані з перших годин. Це були найстрашніші дні мого життя. Хотіла виїхати зі сім'єю в перший день війни, але батько був у поганому стані. Не змогли. Наприкінці квітня 2022 року люди почали виїжджати на свій страх і ризик, зелених коридорів не було. Багатьох кого обстріляли, багато хто зміг виїхати».
Запитую, чи сім'ї Катерини доводилося платити на блокпостах за можливість вирватися з пекла окупації. «Особисто я не платила, — відповіла кондитерка. — Але інші люди платили. У бусі, крім речей, родини та котів, везла закваску. Їй зараз чотири роки. Вона особлива для мене. Переживала, щоб закваска не померла по дорозі. Ми їхали караваном через Снігурівку. На блокпосту усіх чоловіків роздягали — шукали татуювань. Їхали дві доби до Тернопільщини».
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%85%D0%BB%D1%96%D0%B16.jpg)
Закваску привезла до родичів з Тернопільщини, поставила в холодильник. «Закваска була жива, — жваво сказала Катерина Калюжна. — Змогла до неї підійти лише на п’ятий день перебування на Тернопільщині, бо була хвора та виснажена. Відкрила кришку посудини, а вона „пух!“. Вибух означав, що там є життя. Почала готувати закваску. Свій перший хліб у вигнанні спекла на Тернопільщині».
Цю італійську закваску «левіто мадре» Катерина вивела за власним (зміненим) рецептом. Це густа закваска з 50% вологості, на ній печуть хліби, а не панетоне. Довго зберігається, і це її врятувало під час транспортування.
Згодом Катерина переїхала з родиною до Львова і одразу зателефонувала знайомій Василині. Приїхала до неї на каву із закваскою і зупинилася надовго. Василина запросила на роботу у свою пекарню. Жінка у 2018 році вивела закваску та почала пекти власний хліб. Пані Василина за освітою економіст, шила одяг. Згодом зрозуміла, що це не її, почала опановувати хлібопекарське ремесло.
«Запропонувала Катерині працювати в моїй пекарні. У нас немає робочих сварок, поважаємо одна одну», — наголошує Василина Веселовська.
Про рентабельність пекарні власниця говорить неохоче, мовляв, крафтовий бізнес наразі малий. «Розвиваємося, отримали 250 тисяч гривень державного гранту. Гроші витратили на купівлю обладнання для пекарні, — наголошує Василина Веселовська. — Хліб продаємо по кафе, замовляють львів'яни. За добу місимо 60 кілограмів тіста».
Також у пекарні проводять майстер-класи з випікання хліба. Кажуть, зараз люди приходять не стільки, щоб навчитися вдома пекти хліб, а щоб зарядитися позитивними емоціями, хоч на годину-дві забути про новини з фронту.
«Люди приходять на майстер-класи заради психологічного перезавантаження, — пояснює Катерина, — Тісто дає відпочинок та енергію. Спечений хліб забирають зі собою, він має особливу енергетику».