На Тризуб пішло 334 різдвяні дідухи!
В Україні зафіксували новий національний рекорд
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/503860/didukh.jpg)
На Різдво Христове у Києві, на території Музею народної архітектури та побуту України, зафіксували новий національний рекорд — «Найбільший Тризуб з дідухів». Ідея його створення належить десантнику, командиру відділення 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Ярославу Кучмі.
Формувати композицію з дідухів військовому допомагала 90-річна майстриня зі соломоплетіння Пелагея Живко з Львівщини. Про це журналістці «ВЗ» розповіла керівниця Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.
— Автор цього велетня-тризуба після важкого поранення, внаслідок чого тимчасово втратив здатність ходити, попри все, став на ноги! Чи це не найкращий подарунок для всіх українців? Десантник Ярослав Кучма подолав спробу ворога вбити його — українського Воїна, піднявся на ноги і встановив національний рекорд. Україну точно ніхто ніколи не переможе!
46-річний Ярослав Кучма — не новачок на фронті. Брав участь у бойових діях у Югославії, служив в Іраку, а від 2014-го боронить Україну. Був багато разів поранений, але найстрашніше трапилося у липні 2023-го — на Херсонському напрямку підірвався на міні. Лікарі радили ампутувати ноги, оскільки стопи повністю розбиті. 13 наскрізних дірок… Але чоловік на ампутацію не погодився. І сталося диво: Ярослав став на ноги! Так, ще триває лікування, але обидві ноги вдалося зберегти.
Якось чоловік прийшов у волонтерський штаб, де побачив 90-річну бабусю Пелагею Живко. Попри поважний вік, вона активно допомагає військовим — плете шкарпетки, шиє білі маскувальні халати, а іноді просто підказує молодим, що і як краще зробити. Бабуся Пелагея розповіла, що цього року, на Різдво, хоче сплести найбільшого Павука — традиційну українську прикрасу на це величне свято. І Ярослав підхопив цю ідею.
— Я запропонував бабусі, що зварю Тризуб, а вона нехай його обплете, — розповів журналістці «ВЗ» рекордсмен. — Мабуть, усі подумали, що я жартую. Але від цієї ідеї я не мав наміру відступати. І пані Пелагея, мабуть, серйозно поставилася до моєї пропозиції, бо підготувалася.
Одна з агрокомпаній надала багато жита, пшениці і ячменю. Усього було, мабуть, два повні буси.
У лікарні Ярослав малював креслення. А потім Тризуб робив вручну — метал гнув руками. Лише коли зварив конструкцію, приїхала пані Пелагея, показала, як робити сніпки. Звісно, самому було важко, тож допомагати взялися побратими.
— Вони не просто плели дідухів для Тризуба, — до розмови долучилася внучка Пелагеї Живко Олена. — А дотримувалися усіх традицій. Кожне стебельце пшениці треба було чистити. На вершечок давали більше ячменю, жита і пшениці. Дідухів на Тризубі 334! Висота рекордного Тризуба — 7 м 41 см. На перший погляд здається, що там небагато пшениці, але якщо її змолотити, то можна було б напекти багато хліба. Знаєте, бабусин тато помер у Сибіру, і вона росла сиротою. Бабуся каже, що навіть попри війну ми тепер маємо змогу робити великі та маленькі тризуби і зберігати наші традиції. Бо колись за те, що вона робила дідуха на Різдво, її могли посадити до в’язниці. Але навіть, попри страх, бабуся щороку плела різдвяного дідуха. А тепер, коли Ярослав Кучма запропонував зробити величного і найбільшого в Україні Тризуба з дідухів, дуже тішилася…