«Своєю музикою передаю те, що відчувають солдати на фронті»
Львівський композитор Михайло Олійник з позивним «Піаніст» випустив альбом фортепіанних творів, написаних на передовій
![Фото з відкритих джерел](https://img.wz.lviv.ua/rcEYai7vUvQk-bbnSZLjB5bcfNI=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502560/pianist.jpg)
Не раз бачила молодого, але напрочуд талановитого Михайла Олійника, коли він виступав у складі Академічного ансамблю «Високий Замок» Львівської національної філармонії. Його композиції зривали шквал оплесків.
Михайло і тепер щодня грає по кілька концертів, але вже… на передовій. Його музика звучала у посадках, зруйнованих будівлях, полях, госпіталях, імпровізованих місцях концертів для захисників і захисниць. За час служби провів з побратимами вже понад 300 концертних заходів. Військові записували виконання Михайла на мобільний або просили скинути треки: адже цю музику він створив для них.
«Мить» — таку назву дав своєму альбому фортепіанних мініатюр, що вийшов на цифрових платформах, композитор і військовослужбовець 59-ої окремої мотопіхотної бригади ЗСУ, музикант «Культурного десанту» Михайло Олійник з позивним «Піаніст».
— Мені прийшла повістка у квітні цього року, — розповів журналістці «ВЗ» пан Михайло. — Відтак я восьмий місяць є солдатом ЗС України 59-ї бригади імені Якова Гандзюка у підрозділі «Культурний десант». Нас зібрали з різних бригад в одну для того, щоб ми займалися морально-психологічним забезпеченням у війську. Працюємо вздовж лінії фронту на різних напрямках.
Михайло до повномасштабного вторгнення не служив у війську. Тож і досвіду не мав жодного. А коли отримав повістку, починав службу на Донеччині, згодом — на Запорізькому напрямку і на Херсонщині. Протягом цього періоду і створив нові твори, що увійшли до альбому «Мить», які присвячені подіям, містам і людям, яких від російського кордону відділяє лише кілька кілометрів. Свою першу композицію «Донбас» створив у перші дні, коли став солдатом, під враженням того, що побачив.
— Я війну побачив зблизька, — каже «Піаніст». — Був настільки вражений, що виклав те, що рвалося з душі, на нотний стан. Оскільки місця нашої дислокації змінювалися, народжувалися наступні твори — як-от «Гуляйполе», куди ми заїжджали і де потрапили під обстріли. Мене вразили люди, які і досі там живуть. Ці українці незламні. Наступна була «Молитва за побратимів», яку написав, коли почався контрнаступ на Запоріжжі. Своєю музикою можу передати те, що відчувають солдати зараз на фронті. Зрозумів, що треба писати більше, тож таким чином створював наступні композиції.
Очільник «Культурного десанту» Микола Сєрьга вибудовує таку структуру, щоб музиканти могли підтримувати морально наших захисників на лінії фронту, підіймати дух військових.
«Культурний десант» працює у зоні бойових дій — приблизно за 20 кілометрів, але, буває, і за кілометр від лінії зіткнення.
— Іноді граємо концерти навіть під час прильотів, — каже Михайло Олійник. — До цього, на жаль, ми вже звикли. Виступаємо і у бункерах, здебільшого — у бронежилетах і касках. Досі не можу відійти від трагічної історії 128-ї бригади. Наш підрозділ мав також там бути на врученні, але ми затрималися у дорозі, бо вранці були інші події.
— Де зазвичай пишете музику?
— Багато ідей приходить у транспорті, оскільки доводиться часто переміщатися. А ввечері, коли випадає вільна годинка, сідаю за інструмент, швидко створюю композицію. Тут час спливає по-іншому, і музика допомагає. Зазвичай накидаю музику звечора, а зранку чи вдень вже її виконую перед бійцями. Маю короткий термін — від створення до презентації.