«Поки дивилася виставу, навіть забувала дихати»
Заньківчани прем'єрою вистави «Доця» за романом Тамари Горіха Зерня відкрили нову сцену — «Стрих»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499943/dakh.jpg)
У Національному театрі імені Марії Заньковецької - знову прем'єра! За неповні три місяці заньківчани поставили три нові вистави. Ба більше! Минулими вихідними прем'єрою вистави «Доця» за романом Тамари Горіха Зерня відкрили нову сцену «Стрих», яка роками припадала пилюкою. І присвятили цю знаменну подію заньківчани Майї Гарбузюк — творчій партнерці та подрузі театру. Бо саме завдяки Майї, яка відійшла у засвіти 14 серпня 2023-го, на сцені театру з’явився знаковий твір сучасної української літератури — вистава «Доця».
Поставив «Доцю» режисер-заньківчанин Ігор Білиць. За його словами, обрав саме цей матеріал для постановки, бо, як розповів пан Ігор, йому «важливо порушувати актуальні для українського суспільства теми, особливо зараз — у період боротьби нашого народу, наших воїнів, зокрема за донецький регіон. Важливо показати, що там — у Донецьку, на Донеччині, є українці, які боролися та продовжують боротьбу за свободу навіть в окупованому росією місті».
— Я з таким зворушенням дивилася усю виставу — навіть забувала дихати — від початку до кінця, — розповіла журналістці «ВЗ» авторка роману «Доця» Тамара Горіха Зерня. — Мені здається, що я з ними (акторами. — Г. Я.) пробриніла, прожила. Я настільки вражена, який цілісний, потужний і зворушливий вийшов твір. Звісно, це не книга. Вистава — зовсім інший витвір мистецтва. Мені приємно, що мої слова дали поштовх та натхнення людям для створення свого матеріалу, свого бачення і розвитку цієї теми. На мою думку, акценти розставлено дуже тонко. З великою повагою, оптимізмом поставлено цей мій твір.
— Чи зверталися до вас заньківчани з проханням приїхати і, можливо, дати якісь поради стосовно постановки?
— Звісно. Але я сказала, що все, що я як авторка могла написати і зробити — я виклала у цій книзі. Усе решта — це вже їхня творчість, їхнє бачення прочитання роману. Не вважаю, що автор повинен втручатися, контролювати і підказувати. Це зовсім інший жанр й інша робота. Висловлюю величезну повагу заньківчанам за те, що вони зробили прекрасну роботу.
Серед гостей у глядацькій залі побачила одну зі своїх улюблених актрис — Римму Зюбіну, яка близько трьох років тому зробила аудіоверсію роману «Доця».
— Розкажу, як усе було, — усміхнулася пані Римма. — Коли мені подарували цю книгу, не змогла відірватися від неї доти, поки не прочитала до останньої сторінки. Сама прийшла на радіо «Культура» і запропонувала зробити аудіокнигу, на що мені відповіли: «Немає у нас цього у планах. Немає на це грошей і немає можливості, бо студія зайнята». Але завдяки Світлані Свиридко та Марині Гульцевій — продюсерці й режисерці - ми зробили поза планом, абсолютно безкоштовно те, про що я мріяла. Це моя волонтерська робота, люблю цей матеріал. Коли я була у Шевченківському комітеті, ми саме цьому роману дали нагороду у номінації «Література». Для мене це дуже знаковий роман, важливий. З літератури дуже важко робити драматургічні твори. Але українська література заслуговує на те, аби бути на театральній сцені.