Вирощує мікрозелень та доглядає перепілок
До 24 лютого минулого року Олена Хатмулліна жила на Донбасі. В містечку Костянтинівці, що за 20 км від Бахмута, розвивала власний бізнес. Зокрема, виробляла туалетний папір та побутову хімію, вирощувала мікрогрін, вичавлювала зелений сік із паростків пшениці, займалася сублімованими фруктами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/484974/mikrozelen.jpg)
Вона була серед тих людей, хто до останнього не покидав рідну землю. Однак коли на початку літа лінія фронту наблизилася впритул, частину бізнесу довелося релокувати в Тернопільську область. Але виробництво не запускала, бо на місцевому ринку і так достатньо санітарно-гігієнічних засобів.
Проте ініціативна жінка взяла участь у грантовій програмі й отримала перепілок. Таким чином удалося створити на Донеччині ферму. Спочатку пані Олена нічого не знала про вирощування цих мініатюрних птахів. Однак поступово набула досвіду і тепер успішно займається новою справою.
Звісно, воєнного часу не все так просто. Господиня ділиться наболілим: «Зранку зламався інвертор, і сотні перепелиних яєць та щойно вилуплених пташенят опинилися під загрозою. Надворі близько 0°С, опалення відсутнє, часті перебої з подачею електроенергії. Поки згаданий прилад у ремонті, обкладаємо яйця пляшками з гарячою водою, ставимо інкубаційні камери на буржуйки. Таким чином удається стабілізувати ситуацію».
Чи не щодня життя підкидає чергові випробування, і доводиться швидко приймати рішення та вчасно реагувати на позаштатні обставини.
— Тож я постійно в пошуку. Подаю заявки на різні грантові конкурси. Чим більше пишу, тим продуктивнішим стає моє мислення, змінюється погляд на життя. Якщо не можеш змінити ситуацію, треба переглянути ставлення до неї, — ділиться своїм кредо Олена Хатмулліна. І продовжує працювати, не опускаючи рук.
Мікрогріну поки що вистачає лише собі. А передбачене для нього обладнання допомагає переробляти овочі, створювати приправи.
Ентузіастка планує розширювати виробництво і навіть хоче згодом об'єднати всіх, хто працює в цьому напрямі, у кластер. Аналіз сучасного харчового ринку підштовхнув її створювати сублімовану їжу швидкого приготування. Написала бізнес-план та виграла грантовий конкурс. Уже розробила рецептуру, технологічну карту та виготовляє борщ, суп гречаний із м’ясом, локшиною, супи-пюре, овочеві суміші.
Згадана продукція смачна, зручна. Якщо немає світла й газу, то нагріти воду можна і на багатті. У 400 мл окропу вкиньте 45 г сублімованих овочів — і борщ готовий.
Із вересня Олена Хатмулліна живе між Тернопільщиною та Донеччиною. 3−4 тижні - сублімування сировини, 15−20 днів — перепілки. Відстань між ними — 1200 км, яку доводиться долати, перебуваючи 17 годин за кермом.
Чи втомлюється? Звісно, так. Але в розпач не впадає. Нині молода жінка радіє, бо вилупилися нові перепілочки. У планах — розширення ферми. Коли розведе багато птахів, то налагоджуватиме переробку тушок, маринування та копчення перепелиних яєць. Тому Олена постійно цікавиться європейським ринком їжі, стежить за новинками, бо все, що зараз є за кордоном, через кілька років з’явиться в Україні.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/02/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%96%D0%BB%D0%BA%D0%B0.jpg)
Ще один аспект діяльності донеччанки — волонтерство. Вона є членкинею ГО «Схід і Захід єдині», активно допомагає воїнам, котрі на фронті, а також переселенцям із «гарячих» точок. Хоче, аби якомога швидше закінчилася війна і всім удалося повернутися на рідні терени.