«Не відігрівайте акумулятор феном, не виставляйте його на мороз»
Як правильно користуватися альтернативним джерелом струму, щоб не допровадити до нещасного випадку

російські війська продовжують атакувати енергетичну систему України, тож українцям частенько доводиться сидіти без світла. Багато з нас пам’ятають досвід 1990-х, коли в країні застосовувалися «віялові» відключення електроенергії. Сьогодні ж, коли у домівках чимало побутової техніки, а перебування в інформаційному вакуумі підвищує тривожність, люди замислюються над альтернативними джерелами струму.
Одним із таких домашніх систем живлення є акумулятори, які «працюють» у парі з інверторами, що перетворюють напругу акумулятора у змінний струм. Акумулятори застосовують, щоб запустити газовий котел, забезпечити безперебійну роботу холодильника та заживити інші побутові прилади.
Покупців приваблює ціна: ці зарядні пристрої хоч і менш потужні, ніж генератори, зате дешевші за портативні електростанції, а принцип дії - майже ідентичний. Та й встановити акумулятор нескладно. Проте є одне «але»: якщо пристрій несправний або неправильно його під'єднати, це може призвести до трагедії. Так, перед самим Новим роком львівським рятувальникам довелося гасити пожежі у двох багатоповерхівках. Причина займань — акумулятори, що вибухнули.
У мирні часи кожен з нас, мабуть, не раз чув історії про те, як у когось самозайнявся й вибухну акумулятор смартфона. Що казати про автомобільний, який накопичує в рази більше енергії! В Управлінні з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту та територіальної оборони Львівської міськради розповіли, як безпечно експлуатувати цей пристрій.
Чому акумулятори вибухають?
- Вибух станеться, якщо катод з анодом з'єднаються та нагріються, а це може статися, якщо стінки приладу — неміцні.
- Під час зарядки акумулятора можуть накопичуватися кисень або водень. Ці гази утворять вибухонебезпечну суміш, і для вибуху достатньо однієї іскри. У цьому плані найбільш небезпечним вважається тип акумулятора кобальт літію.
- Літієвий пристрій може вибухнути, якщо поставити його на швидку зарядку. Акумулятор повинен заряджатися й розряджатися в стандартному повільному режимі.
- Кислотний пристрій ризикує вибухнути через різкий перепад температур, тому забороняється його зумисне нагрівати (наприклад, феном) або залишати на морозі.
Що робити з акумулятором категорично не можна:
- Кидати ним, особливо на тверді поверхні. Унаслідок удару по корпусу можуть обірватися пластини, що призведе до короткого замикання, а вже воно — до вибуху.
- Стимулювати замикання клем «+» і «-». Результатом стане миттєве виділення вибухонебезпечної суміші водню та кисню.
- Самостійно розбирати корпус неробочого пристрою. Під час контакту з інструментами може відбутися коротке замикання.
- Штучно нагрівати.
Як правильно користуватися акумулятором, щоб уникнути нещасного випадку:
- Пристрій повинен зберігатися, заряджатися й працювати в добре провітрюваному приміщенні.
- Купуйте лише сертифіковані моделі. Те саме стосується й інвенторів.
- Тримайте акумулятор у прохолодному місці.
- Користуючись пристроєм, стежте, щоб він не нагрівався.
- Ніколи не залишайте акумулятор без нагляду, якщо він працює чи заряджається.