Встигають і в школі, й на полі
Попри незначну вигоду, багато селян все ж не полишають роботу на землі. Їхня ефективність різна, та й мотивація в кожного своя
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/472933/hospodar.jpg)
У селі Добрівлянах Стрийського району одинадцять років активно займаються господарством педагоги Лідія і Юрій Романюки.
Починали 2011 року, коли чимало жителів відмовлялися від присадибних ділянок. Призвело до цього недостатнє технічне забезпечення, неналагоджений збут сільськогосподарської продукції від дрібнотоварних виробників.
Юрія Віталійовича боліло серце, коли бачив, як бур’яни окуповують запустілі поля. «Спрацював генетичний код, успадкований від бабусі, родина якої до приходу радянської влади мала велику господарку. Виникло бажання зробити землю квітучою та доглянутою. До того ж хотілося вирощувати якісні продукти харчування. Тож спільними зусиллями придбали перший мотоблок. І процес пішов», — розповідає ґазда.
Сьогодні подружжя пригадує тимчасові невдачі, зумовлені відсутністю досвіду та браку знань. Тоді й зрозуміли, що потрібно постійно навчатися. Читали спеціалізовані журнали, газети, шукали інформацію в Інтернеті, брали участь у семінарах і демонстраційних показах.
Зауважено: успіх приходить там, де всі члени родини включені в роботу. У цьому Романюки мають перевагу, адже є мотиваційний момент для кожного. Отримані знання впроваджують на практиці, вносячи свої корективи.
На 1,3-гектарній площі, яку Лідія та Юрій отримали для ведення особистого господарства, вони вирощують 8 сортів картоплі, заклали фруктовий та горіховий сад, посіяли зернові.
Кілька років тому чоловік відвідав цікавий семінар, організований БФ «Рідня» і КС «Вигода». Як результат — у хазяйстві з’явилися «теплі» грядки, три сорти павловнії, що особливо актуальна в умовах кризи енергоносіїв.
Щоб забезпечити сім'ю якісним м’ясом, спочатку утримували кролів, а зараз — курей-бройлерів. Тварин і птицю вигодовують власноруч вирощеними кормами. Із зернових виходять хороші концентрати, а люцерну перемелюють на багате білками борошно.
Нещодавно ентузіасти придбали 30 курей-несучок. Це суттєво допомогло забезпечити продуктами харчування вимушено переміщених осіб, волонтерів із Франції, яких за час війни у сімейній садибі перебувало близько 30 осіб.
Працелюби брали участь у цікавих проєктах із вирощування лікарських рослин, зокрема заклали півгектарну плантацію календули. Хоча не отримали очікуваного прибутку, але повністю вивчили процес.
Нестабільність ринку та його монополізація не дають дрібним виробникам одержати справедливу ціну за власну продукцію. Вирішити деякі проблеми вдалося завдяки вступу у кооператив «Стрийський Ясь».
Тепер Романюки вирощують спаржу. Насадженням уже понад три роки, відтак добре плодоносять.
Своїм постійним споживачам ентузіасти пропонують картоплю, помідори, квасолю, ягоди, фрукти, м’ясо, яйця та багато інших продуктів. Сьогодні, в умовах воєнного часу, це все працює на економіку нашої держави і Перемогу. До того ж, реалізовуючи отриману продукцію, родина додатково поповнює сімейний бюджет.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/09/%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B8.jpg)
Дружина Юрія Віталійовича Лідія викладає у школі французьку мову, тож на обійсті відчутний французький шарм у вигляді виноградної доріжки, на якій плодоносять близько десяти сортів сонячної лози. З їх грон виробляють чудове домашнє вино.
Зауважимо, що успішний приклад родини стимулював інших односельців узятися за виробництво сільськогосподарської продукції у значних обсягах.