Виростив селеру вагою 1,2−1,5 кг
За плечима львів'янина Максима Шевчука — понад два десятки років дачного «стажу». Працювати на городі почав змалку, допомагаючи батькам. Зараз на його ділянці, що в селі Солонці (неподалік Львова), ростуть найрізноманітніші овочі, фрукти, виноград тощо. До усіх культур він ставиться з великою любов’ю, тому щосезону отримує високі врожаї
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506145/selera.jpg)
Скажімо, торішня селера заважила в середньому по 1,2−1,5 кг. Тонкощами її вирощування Максим Павлович поділився з читачами.
Насамперед господар радить купувати якісне насіння. Хоча водночас зазначає, що вибір сортів у нас не надто широкий. Раніше він використовував сорт Монарх, однак останнім часом такого немає у крамницях, тому довелося перейти на Президента. Плоди цих двох різновидів великі, повнотілі, гарної форми.
Зернятка чоловік висіває на розсаду перших днів березня. На власному досвіді пересвідчився, що не варто робити це швидше. Він не погоджується з тезою «раніша сівба — краща головка». Переконаний: розмір коренів значною мірою залежить від складу ґрунту та агротехнологій.
За глибокої сівби доведеться довго очікувати сходів. Тому у горщику слід розрівняти землю, акуратно розкласти репродуктивний матеріал і зверху присипати тоненьким шаром ґрунту. Відтак пан Максим накриває ємкості плівкою, завдяки чому утворюється мініпарничок.
Паростки з’являються нерівномірно. Одне зернятко прокльовується на 5−7 день, інше — через два тижні.
Невдовзі рослини необхідно прорідити, щоб не затінювали одна одну. Вони повинні виростати міцними.
У фазі 2 листочків проводять пікірування. Хоча розсада невелика, однак має довгий корінь (аж до самого дна посуду). Тож пересаджувати рекомендується акуратно (кожну — в окрему тару).
Рослини добре приживаються на новому місці і нормально розвиваються. Вони невибагливі, не витягуються. На ділянку переселяють їх у середині травня, коли зміцніють (разом із грудкою землі).
Можна садити квадратно-гніздовим методом, але ґазда надає перевагу рядкам, між якими залишає широку відстань. Екземпляри розташовує з інтервалом 35−40 см, завдяки чому вистачить місця для успішної вегетації.
Догляд передбачає прополювання та розпушуванні ґрунту. Тоді корені отримають необхідну кількість кисню і поживних речовин. Після дощу поверхню доводиться просапати, водночас видаляючи бур’яни.
На початку вегетації паростки ростуть повільно. Проте згодом (у серпні) корінь формується великим, а нижні листки торкаються землі. Вони, за словами дачника, навіть виконують певну захисну функцію — прикривають плід від нагрівання. Такі пластини старіють, тож їх рекомендується обривати. За ними прибирають наступні, котрі вилягли. І так доти, допоки на «головці» не залишиться «чуб».
Ентузіаст не радить підживлювати кореневу селеру упродовж сезону (вистачає внесеного раніше компосту). Від великої кількості органіки, каже, насадження підхоплюють бактеріоз і гниють на грядці (особливо вологої погоди). Тому Максим Павлович намагається відводити цій культурі «найпісніші» площі.
Зауважимо, що згадані рослини майже не вражаються хворобами, тож можуть обійтися без хімікатів. Єдина небезпека — септоріоз (біла плямистість, або пізній опік). Тоді на листках з’являються численні жовті цятки, черешки вкриваються довгастими вдавленими буро-коричневими плямами. Якщо ця недуга вражає наприкінці сезону, то її зазвичай ігнорують. Коли ж швидше, то необхідно боротися, бо інакше пожовтіє все листя, суттєво знижуючи врожайність.
Зі шкідників «полюбляє» селеру попелиця (на ранньому етапі). Комахи прокушують тканини і живляться соком. Окрім того, вони здатні переносити небезпечні й невиліковні хвороби. Проти ненажер використовують водний настій цитрусових шкірок. Їх необхідно залити водою у пропорції 1:10 та витримувати 3−5 діб.
Ці овочі покидають город одними з останніх (напередодні заморозків). Викопані плоди слід почистити, просушити. Відтак їх складайте у пакет (певний час не закриваючи).
До речі, за аналогією із селерою, герой нашої розповіді вирішив наступного сезону вирощувати розсадним методом і петрушку. Таким чином її вдасться вберегти від слимаків та ведмедки.