«Сплела понад 2600 тактичних рукавиць»
63-річна волонтерка Валентина Мазурик не бачить, а чує лише за допомогою спецапаратури. Попри це, активно допомагає ЗСУ
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/468419/valentyna-mazuruk2.jpg)
Про проблему Валентини Мазурик з Луцька я дізналася від своєї колеги. Розповіла, що волонтерка втратила зір і слух, але активно допомагає українським військовим. А нещодавно у неї зламався імплант для вуха, і саме у Львові їй допомогли з новим апаратом. Її розповідь може бути корисною для інших людей з вадами слуху й зору. Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з пані Валентиною.
– Проблеми зі слухом та зором у мене були з дитинства, – каже Валентина Мазурик. – Але я закінчила загально-середню школу. Потім навчалася у Львові у фінансовому технікумі. Працювала бухгалтером-фінансистом. Спочатку втратила зір на одне око… Але продовжувала працювати з цифрами. Операція за операцією… 2008-го зір утратила майже повністю. Бачила лише людські силуети та трішки світла. 2010 року – тотальна сліпота! Пішов запальний процес, а внаслідок цього через 15 місяців повністю втратила слух. Навіть звуку дрилі не чула… Відновити зір уже неможливо, а слух повернути можна.
Я дізналася, задля цього потрібний спеціальний пристрій (на кшталт слухового апарата), який коштує 30 тисяч євро. Таких грошей у мене не було. 2018-го мені допомогли журналісти, які забили на сполох. Після публікацій у пресі люди жертвували кошти, скільки могли. Мені вдалося вийти на швейцарську фірму, яка продала імплант на 30% дешевше. Тож частину коштів я мала, з іншою частиною допомогли небайдужі (пристрій обійшовся у 20 тисяч євро). У вересні 2018-го в Києві мені зробили операцію із вживлення імпланта. Час від часу на комп’ютері необхідно перенастроювати цю апаратуру, бо слух змінюється. Цим займалася київська фірма.
Торік таку саму операцію на друге вухо я зробила за рахунок державних коштів. Держава виділяє кошти лише на один такий імплант. На початку року на одному вухові апарат перестав працювати (той, що я сама купувала). Гарантія уже закінчилася. А тут якраз почалася війна... Київський спеціаліст із налаштування цієї апаратури припинив роботу. Тож я звернулася по допомогу до львівського центру. Вони за першої нагоди приїхали до Луцька й зробили перелаштування процесора. А через місяць апарат вдруге перестав працювати. І я знову звернулася до львівських фахівців. Через кілька днів приїхали до мене. З’ясували, що апарат не підлягає ремонту. Я була у відчаї, бо на новий пристрій у мене коштів не було. Але мені сказали, що спробують знайти спонсора. Вдячна за те, що так швидко вирішили мою проблему.
Наталія Конопатова з Львівського центру слуху і мови «ОтоФоніка» розповіла, що їхній центр перейнявся пані Валентиною, бо вона мало того, що не бачить, ще й не чує…
“Ми знайшли фонд, який замінив пані Валентині мовний процесор, – каже Наталія Конопатова. – Обійшовся у 19 тисяч гривень”.
Розпитую пані Валентину про її волонтерство.
– Ще 2014 року я думала, чим можу допомогти військовим. Мій син – медик, на той час служив у батальйоні ім. Сергія Кульчицького. І я вирішила плести рукавиці – без пальців. Наосліп вчилася в’язати 10 місяців! Тренувалася на шаликах (усміхається. – Авт.). Сину рукавиці сподобалися. І робота пішла… Колись сказала, що в’язатиму тактичні рукавиці до кінця війни. Тому не можу покинути цю справу дотепер. Сплела понад 2600 рукавиць! За день в’яжу мінімум одну пару. Раніше могла півтори пари виплести, але зараз так уже не можу. Відчуваю емоційне виснаження. Та й здоров’я не таке, яке би хотілося мати…
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/08/rukavyci_3.jpg)
Незнайомі люди приносять або надсилають мені старі в’язані речі (одяг, скатертини), а також нитки, – веде далі пані Валентина. – Я отримала бандеролі з 14 областей України і навіть із-за кордону, зокрема з Канади та Німеччини. В’язані речі розпускаю на нитки. Усього використала для в’язання понад 260 кілограмів ниток. Усі роботи виконую сама. Допомога зрячих людей полягає лише у тому, щоб сортувати нитки на сім кольорів. У рукавиці для військових вкладаю листи з подякою та побажаннями. Військовослужбовці з різних частин часто до мене телефонують. Дякують за рукавиці. На сьогодні планую зв’язати ще 100 пар. Уже почала працювати.
– Хто вам по дому допомагає?
– Раз чи два на тиждень допомагати по господарству приходить соціальний працівник. Якщо мені потрібен супровід у місто, можна викликати супроводжувача, що отримує за цю роботу зарплату з міського бюджету. Відведе куди потрібно і приведе назад. По дому усю роботу роблю сама. Посуд мию, їсти готую. Коли осліпла, все треба було наново вчитися робити. Місяць вчилася орієнтуватися у квартирі (вона у мене невелика – 27 «квадратів»). Навіть приготувати собі каву стало великою проблемою. Додумалася, що треба взяти два однакові горнятка. В одне насипати кави, а в інше – налити окропу. Після цього залити ним каву. Бо коли ставила пальці, мала постійні опіки. Або каву переливала... Але як хотіти, то навчишся! Пригадую, пробую варити борщ. Зварила. Сама собі кажу: «Жити будемо!». У нашому багатоповерховому будинку на чотирьох поверхах живуть незрячі. До сліпоти я бачила, як вони ведуть свій побут. Ще 1972 року мені лікарі сказали, рано чи пізно настане сліпота. То морально до цього готувалася.
– Навчилися давати собі раду…
– Вибору не було! Мене питають, чи буває у мене депресія. Відповідаю: «Не маю права на депресію. У мене і до сліпоти життя було нелегке, але ніколи не впадаю у відчай». Коли пропали зір і слух, загострилося внутрішнє чуття (інтуїція). Часто спілкуюся з людьми, яким потрібна психологічна допомога. Не раз вистачає однієї розмови, щоб підтримати людину, яка у відчаї. Бо через всі життєві випробування пройшла сама. І знаю, що людині порадити.