…А частину вирощеного віддає для армії та переселенців
Для Богдана Сидорака з міста Моршина робота на землі – не бізнес чи хобі, а спосіб життя, прояв споконвічних генів селянина
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/467797/horodyna.jpg)
Попри значне завантаження громадськими справами, пенсіонер знаходить час працювати на своїй чималенькій ділянці.
Узявся за хліборобську справу на початку 2000-х років. У селі Довгому Стрийського району залишився батьківський пай. Реформовані великі господарства збанкрутували, а охочих обробляти поле на той час було мало.
Тоді група ентузіастів розпочала реалізовувати проєкт, який мав навчати одноосібників основ хазяйнування. Для наочного показу організували демонстраційні ділянки, де селяни за технологічного супроводу спеціалістів вирощували картоплю.
Долучився до цієї програми і Богдан Михайлович. Отримані фунгінциди, гербіциди, мінеральні добрива та обприскувач дали позитивний результат. Урожайність картоплі була у 2-3 рази більша, аніж у сусідів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/hriadka.jpg)
Наступного року родина засадила майже пів гектара картоплі та засіяла гектар пшениці. Бульба вродила добре, але виникли проблеми з реалізацією. Потішила і пшениця. Проте бракувало комбайнів, тому зібрали зерно аж наприкінці серпня, що призвело до втрат. Та й збіжжя вийшло фуражним. Добре, що сусіди викупили його на корм тваринам.
Однак невдачі не зупинили. Наступного року картоплю висадили знову. Тоді разом із однодумцями створили обслуговуючий сільськогосподарський кооператив «Віра». Згодом 1 га землі ґазда віддав в оренду, а залишив собі 80 арів. На цій площі зараз вирощує різноманітну городину. В тому числі, як активний учасник кооперативу «Стрийський Ясь», висадив 200 кущів в’юнкої квасолі. Частина врожаю піде на харчування тимчасово переміщених осіб.
Ще ж господар має на грядках чотири сорти цибулі, головки котрих завбільшки з кулак. Також тут ростуть огірки, кабачки, патисони, салати тощо. Усі рядки прополені, чисті, без бур’янів. Щоб почастувати дітей та онуків, чоловік посіяв солодку кукурудзу, а для захисту від вітру – кілька рядків кукурудзи на зерно. Відтак восени буде корм курям.
За словами виконавчого директора кооперативу «Стрийський Ясь» Олега Шмелика, нинішнього тривожного для нашої держави часу пан Богдан розуміє важливість такої роботи. Адже сьогодні саме дрібні виробники формують продовольчу безпеку нашої країни.
Відтак ентузіаст одним із перших долучився до програми «Городництво – аграрна мобілізація під час війни», яку організовує Фонд громад «Рідня». Він вирішив виділити частину майбутніх овочів на борщовий набір для ЗСУ (буряки, моркву, цибулю, картоплю, часник і квасолю). Щоправда, зараз шкодує, що не посадив капусти.
До речі, Богдан Сидорак знаходить час займатися і просвітницькою роботою. Зокрема, він щорічно організовує похід у гори місцями національно-визвольних змагань. Також досліджує історію у Львівському архіві, відкриваючи невідомі сторінки минувшини. За впорядкуванням чоловіка видано книги про видатних діячів Стрийщини. З його ініціативи створено музей ікони в Моршині.
На рахунку Богдана Михайловича ще багато інших добрих справ. Тож не випадково громада чотири рази делегувала йому повноваження в ради різного рівня.