Майструє із дерева меблі, альтанки, прикраси для обійстя
За роки творчої праці траплялися різні замовлення
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465675/rukodillia.jpg)
Десять років тому у кролевчанина Олександра Рубана – колишнього вчителя фізичної культури сільської школи, затим тренера міської ДЮСШ – з’явилась нова цікава справа. Він узявся столярувати – займатися тим, чого прагнув змалку.
Пригадує, як п’ятирічним виготовив... першу табуретку. Потім у школі залюбки майстрував на уроках праці. Прикладом йому завжди служив дідо Данило, котрий у їхньому селі Спаському (колись – Ленінському, Сумська область) лише сокирою та «ножівкою» такі хати зводив! То й не випадково у пана Олександра через багато літ «заговорив» голос предків.
А почалось усе з облаштування житла, виготовлення меблів, зведення огорожі, вуличного туалету. Ще ж були альтанки на обійсті, камін в оселі, вишукані і креативні вкраплення у дизайн подвір’я (казкові птахи, звірята, гриби, ліхтарі на клумбах).
Талановитий чоловік відточував-шліфував уміння не тільки в рідному краї, а й далеко від дому, де довелося заробляти копійчину. Там разом із колегами виготовляли ексклюзивні витвори, як, приміром, альтанку розміром 12х6 метрів, у котрій поєдналися два стилі: народний український та європейський. Зрештою, викликають подив вишукані казкові хатинки, містки, тини, будки для песиків, шпаківні, що прикрашають дачі й обійстя відомих осіб…
За роки творчої праці траплялися різні замовлення. Скажімо, кухня в стилі ретро, адже перед російсько-українською війною містян приваблювали меблі під старовину.
…Недавно вироби умільця я побачила біля місцевого супермаркету АТБ. Постійно підходили люди, запитували, замовляли речі. Особливу увагу привертали розкладні стільчики, своєрідна скринька, яка за мить перетворюється на столик зі стільчиками.
А ще вразила вишукана парта для школяра.
– Це моя фішка, – прокоментував Олександр Михайлович. – Усе досить компактне, складається і займає мало місця.
Щоб виготовити таке, потрібно продумати кожну дрібницю, аби учневі було зручно сидіти, не прогиналася спинка.
Роботи ґазди охоче купують у Києві. Також він неодноразово брав участь у славнозвісному Сорочинському ярмарку, де завжди продавав увесь привезений товар.
– Сьогодні є попит на вироби повсякденного вжитку, – каже майстер-самородок. – Та трапляються справді надцікаві замовлення, отоді розкошує політ фантазії...
– Що найбільше полюбляєте виготовляти? – запитую.
– Мені не подобається робити однаковісінькі столи, шафи, двері, віконні рами, полички. Душа прагне новизни, родзинки…Обожнюю чаклувати над деревом, відчувати його пахощі, спостерігати, як народжується незамінне хатнє начиння, декор для двору.
Тепер умови праці суттєво погіршали – подорожчали пиломатеріали, фарби, лаки, оренда майстерні… Але, попри те, ентузіаст не уявляє життя без улюбленої справи, котра дає наснагу. Вироби умільця довговічні, красиві, практичні, з чудовою енергетикою.
Світлана Малиношевська.