Понад 20 років плекає кролів-велетнів
Андрій Гончаров із села Алтинівки Конотопського району (Сумська область) тривалий час вирощує близько сотні елітних кролів бельгійської, тюрингенської та новозеландської порід.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465674/kroli.jpg)
Скільки себе пам’ятає пан Андрій, вухані завжди водилися в їхньому хазяйстві. Тож іще школярем охоче насипав корму, чистив клітки.
А зо два десятки років тому, вже маючи сім’ю, вирішив розвести елітні породи. Починав із бельгійських шотландців, поступово примножуючи поголів’я.
Теплого періоду ентузіаст тримає своїх підопічних у клітках на вулиці, а коли надходять холоди, переселяє до добротного хліва. Стежить, аби тут було чисто і сухо, часто міняє підстилку, стінки обробляє розчином хлорки чи іншими мийними засобами. В напувалках завжди є свіжа вода. Вберегти поголів’я від хвороб допомагає вчасне вакцинування.
Андрій Анатолійович годує пухнастих тваринок двічі на добу, включаючи до раціону сіно, пшеницю, комбікорм, варені овочі, сухарі. Влітку ж дає кульбабу, лободу, полин, пирій, подорожник, кропиву, часом використовує морквяну й бурякову гичку. Однак, щоб уникнути порушень роботи шлунково-кишкового тракту, зелень не повинна бути мокрою. Тому її 2-3 дні підсушує. Ще ж господар кладе в клітки незначну кількість кабачків, гарбузів, коренеплодів, а взимку – ялинову та соснову хвою. Іноді пригощає чотириногих особин мультигейном – гранульованим вітамінним кормом (хоча він нині недешевий).
– Знаєте, приїду з роботи, сам залишатимусь голодним, а тварин нагодую,– зізнається.
Для розмноження чоловік вибирає великих та активних особин, не допускаючи кровного споріднення. Період вагітності у гігантських самок становить один календарний місяць.
Під час підготовки до окролу особливу увагу слід звернути на чистоту кліток. За правильного догляду 1,5-місячні малята заважують близько 2 кг.
– У чому секрет вашого успіху? – запитую.
Посміхнувшись, аматор-любитель відповідає: «Головне – мати бажання. Хіба не цікаво бачити, як на твоїх очах за 8-9 місяців виростають десятикілограмові велетні. Тож завжди є на столі цінне дієтичне й екологічно чисте м’ясо. Надлишки збуваємо постійним замовникам – покупцям смачного делікатесу.
Елітних кролів залюбки купують на виставках, в яких протягом останніх літ брав участь. Цьогоріч сподіваюся відвідати аналогічні заходи у Полтаві і Шостці».
У селі вирощування вуханів вигідне й не особливо затратне. Полюбляють вони отримані з городу овочі, ячмінь, пшеницю. Ще ж виручає півгектарний сінокіс.
Хоча плекання кролів – надзвичайно копітка праця, але пан Андрій не уявляє власного життя без пухнастих улюбленців. Його справа не тільки цікава, корисна, а й вигідна для сімейного бюджету. Відтак радить усім, хто має можливість вести невелике господарство, утримувати вуханів.
Зрештою, дбайливий ґазда також доглядає близько двох десятків овечок романівської породи. Водночас має птицю та іншу живність.
Світлана Малиношевська.