Передплата 2025 «Добрий господар»

Молода картопля «любить» спеції і прянощі

 Нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, покращує обмін речовин і підвищує настрій

Цьогоріч сезон молодої картоплі, як, зрештою, всіх овочів і ягід, спізнився щонайменше на два тижні. Тож усі скучили за ароматною, ледь солодкуватою, приправленою маслом, свіжим кропом і молодим часником дрібною картопелькою, сезон якої не такий вже й довгий.

Крім того, вона дуже ко­рисна. У ній є калій, тож вона дуже дуже потріб­на людям зі слабкими судина­ми. Ще вітаміни С, D, E, групи В, PP, магній і кальцій, залізо, фос­фор. Крохмалю в молодій кар­топлі значно менше, ніж у ста­рій. Поки бульби дрібні, а цукор у них ще не перетворився на крохмаль, смак картоплі ніжно- солодкуватий. Також молода картопля містить найсильніші антиоксиданти. Вони подовжу­ють молодість і здоров’я, пе­решкоджають розвитку пухлин, захищають судини. Саме мо­лода картопля здатна нормалі­зувати роботу шлунково-киш­кового тракту, головного мозку, покращити обмін речовин і під­вищити настрій.

Для приготування страв з мо­лодої картоплі її достатньо ре­тельно вимити щіткою. У шкірці є необхідні для організму харчо­ві волокна, вона захищає карто­плю від втрат вітамінів та мікро­елементів. Згідно з останніми дослідженнями, вчені виявили у шкірці картоплі речовини, які мають позитивний вплив на ор­ганізм за алергії, тахікардії і бо­льового шоку.

Молода картопля через низь­кий вміст крохмалю не годиться як начинка для пирогів, варе­ників та інших борошняних ви­робів. Найкраще просто звари­ти її у воді або на парі. До речі, завжди кладіть молоду карто­плю не в холодну, а в уже кипля­чу воду!

Молода картопля — чудове доповнення до закусок і салатів, поєднується з іншими овочами, м’ясом і рибою, з молочними і кисломолочними продуктами. Вона може стати основою літ­нього рагу, доречна в овочевих супах і холодних супах на зразок окрошки.

Молода картопля «любить» спеції і прянощі — часник, чор­ний перець, кмин, кріп, бази­лік… Можна приготувати до неї дуже смачний соус: змішати по­дрібнений часник, дрібно нарі­зану м’яту, гірчицю, оливкову олію, кисле молоко або йогурт і кілька крапель лимонного соку. Заправляти салати з молодої картоплі можна і вінегретною заправкою, і сметаною або йо­гуртом, і майонезом. В оцтово- олійну заправку непогано дода­ти трохи гарячого картопляного відвару і полити цією сумішшю ще теплу картоплю, щоб вона краще просочилася заправкою. Варену до напівготовності мо­лоду картоплю можна обсмажи­ти в олії або маслі до золотистої скоринки. Подати із зеленню, сиром, сметаною, маслом або оливковою олією, грибами.

У салатах з молодої карто­плі доречні всі літні овочі — ре­дис, помідори, огірки, а також пікантні інґредієнти на зразок оливок, каперсів, маринованої цибулі або корнішонів.

Молоду картоплю не варто смажити, вона скоріш звариться в олії, виділяючи велику кількість соку, не зарум’яниться і зали­шиться твердою. Якщо смажи­ти, то лише цілою і у фритюрі. Щоб уникнути темних плям на пальцях, перед чищенням кар­топлі треба змочити їх оцтом і, не витираючи, дати висохнути. А потемнілі від чищення карто­плі пальці можна відбілити ли­монною шкіркою.

Молода картопля з духовки

12 молодих картоплин, 100 г сиру, 50 г вершкового масла, 30 г часнику, ½ пуч­ка зелені, сіль і перець — до смаку.

Молоду картоплю середньо­го розміру ретельно вимити. Зварити до повної готовності. Дати обсохнути.

Викласти варену карто­плю на деко, застелене перга­ментом. Акуратно товкачем, не сильно приминаючи картоплю, зробити з неї невеликі оладки.

Часник подрібнити і змішати з розтопленим вершковим мас­лом. Сир натерти на тертці.

Пензликом змастити кож­ну картоплину вершковим мас­лом з часником. Посолити, по­перчити. Запікати в розігрітій до 1800С духовці близько 10 хв.

Вийняти деко з духовки і по­сипати картоплю натертим си­ром, повернути в духовку ще на 5 хв.

Готову картоплю щедро по­сипати улюбленою зеленню. Подавати гарячою.

Салат з молодої картоплі з кропом і хроном

1 кг молодої картоплі, 15- 20 різнокольорових помі­дорів чері, 200 г молодого стручкового зеленого горо­шку, 1 середній пучок кропу.

Для соусу: 2,5 см кореня свіжого хрону, 2−3 ст. ложки яблучного оцту, 2−3 ст. ложки оливкової олії, сіль, мелений чорний перець.

Вимити картоплю щіткою, покласти в каструлю, залити га­рячою водою і зварити до готов­ності на середньому вогні. Зли­ти воду і залишити вистигати.

Стручки горошку розрізати на кілька частин, помідори чері — навпіл, кріп дрібно посікти.

Соус. Почистити корінь хрону і натерти на дрібній тертці. Змі­шати яблучний оцет, оливкову олію, хрін, сіль і перець.

Коли картопля охолоне, змі­шати її з горошком і чері, полити соусом, посипати кропом.

Зелений салат з молодою картоплею

150 г суміші салатного листя, 12−16 дрібних карто­плин, 2 гілочки базиліку, 1 зубчик часнику, 0,5 ч. ложки морської солі, 100 мл олив­кової олії, 1 червона солод­ка цибулина, жменя каперсів.

Вимити щіткою картоплю, покласти у киплячу підсоле­ну воду. Щільно закрити криш­кою і варити до м’якості близь­ко 25 хв.

Змішати листочки базиліку, вичавлений зубчик часнику, сіль і олію, збити до однорідності.

Коли картопля звариться, злити воду, підсушити її в ка­струлі на малому вогні і трохи розім’яти товкачем. Полити ¾ базилікової заправки і залиши­ти на 7−10 хв.

Тонко нарізати цибулину пів­кільцями. Розкласти у тарілки суміш салатного листя, скропи­ти рештою заправки, зверху по­класти пом’яту картоплю, поси­пати цибулею і каперсами.