Передплата 2024 ВЗ

Зелений салат як піґулка від безсоння

Допоможе й за атеросклерозу, ожиріння, гіпертонії

Літо — зірковий час листового салату. Придбати його можна впродовж усього року, але саме зараз листя найбільш соковите і поживне.

Салат посідає перше місце за вмістом кальцію і друге, піс­ля шпинату, — за вмістом міне­ральних речовин. Найповніше смак салату розкривається у поєднанні з іншими овочами. Будь-якій страві він надає оригінальних смакових ноток, свіжості й апетитного вигляду.

За свою більш ніж 5000-літню істо­рію салат пройшов довгий і складний шлях, перш ніж зайняти почесне міс­це у списку незамінних «зелених дру­зів» людини. Спершу його вирощу­вали лише заради олії, що є в насінні, про смак і поживність листя ніхто не замислювався. Так тривало, доки його не розсмакували древні греки і римляни. Вони ж першими загово­рили про його цілющі властивості. Салат буває листовим і качанним. Іс­нує й безліч сортів цих різновидів. Найпопулярніший — листовий, з со­ковитим і делікатним листя. У кача­нового ж салату воно твердіше.

Салат ідеальний для дієтично­го харчування. Корисний для дітей і дорослих із захворюваннями шлун­ково-кишкового тракту і сечовивід­них шляхів, цукровим діабетом, по­рушеннями водно-сольового обміну, ожирінням. Рослина багата на віта­міни, зокрема групи В, а також на каротин, нікотинову кислоту, токо­ферол. У ній багато мінералів. Висо­кий вміст солей калію і натрію надає листю салату сечогінних властивос­тей. Сік містить чимало лимонної кислоти, тому це натуральний засіб для заспокоєння нервів, позбавлен­ня тривожності і безсоння.

Салатна зелень є дієвим засобом для зміцнення судинних стінок. Лікарі рекомендують збагачувати раціон цим корисним продуктом людям з цукро­вим діабетом. Він допомагає підтри­мувати здоров’я кровоносних судин.

У салаті є й речовини, що спри­яють нормалізації ліпідного обміну, знижують холестерин у крові. Тож вживання листя салату — чудова про­філактика атеросклерозу, ожиріння, гіпертонії.

Найкорисніше свіже листя салату. Його можна додавати у перші і дру­гі страви, тушкувати, додавати до овочевого рагу. Однак тоді втрача­ється левова частина корисних ре­човин, вітамінів. Качановий салат можна зварити в підсоленій воді, перев’язавши ниткою, а потім при­правити олією.

Найпростіший спосіб зберегти корисні властивості — подати його до столу сирим, порвавши листя рука­ми, скропивши лимонним соком і за­правивши олією.

Більшість салатного листя від зі­ткнення з металом окислюється і в’яне. Саме для зелені й придумали керамічні ножі.

Салат добре поєднується з цибу­лею, часником, іншою зеленню, пер­цем, свіжими огірками та помідора­ми, волоськими горіхами, яйцями, м’ясом і рибою.

Приправляють його олією, ма­йонезом, сметаною, несолодким йогуртом, гірчицею, сіллю, оцтом, соком лимона або салатними за­правками.

Якщо до салату додаєте важ­кі жирні продукти (смажене м’ясо, качку, осетрину…), використовуйте щільне листя: шпинат, корн, руколу, айсберг, фрізе. Ніжне листя типу ла­туку, оакліфу, лоло-роса… поєднуй­те лише з овочами, фруктами, варе­ним м’ясом і креветками — щоб вони не зів’яли.

Від щільності листя залежать і заправки. Майонезні або йогурто­ві заправки годяться для «твердих» сортів. Класична заправка для зе­лених мікс-салатів — вінегрет з олії, лимона/оцту, цибулі шалот і гірчиці. Зелені салати завжди за­правляють безпосередньо перед подачею.

Апельсинова заправка

60 мл апель­синового соку, 3 ст. ложки червоного винного оцту, 2 ч. ложки меду, 1,5 ч. ложки ді­жонської гірчи­ці, 1 ст. ложка оливкової олії.

Змішати всі інґредієнти в ємності з кришкою, яка щільно закривається. Добре струсити і поставити в холодильник. Перед вживанням ще раз струсити.

Полунично-м'ятна заправка

¼ малень­кої ріпчас­тої цибулини, 220 г полуниць, 7 листочків сві­жої м’яти, 85 г меду, 60 мл бі­лого винного оцту, 2 ст. ложки лимонного соку, 60 мл олії.

Подрібнити цибулю. Змішати всі інґредієнти, крім олії, в блендері до однорідної консистенції. Вимішую­чи, потрохи влити олію. Зберігати в холодильнику не довше трьох днів. Перед вживанням збовтати.

Малинова заправка

70 г свіжої або заморо­женої малини, 60 мл білого винного оцту, 1,5 ст. лож­ки подрібненої ріпчастої цибу­лі, 120 мл оливкової олії, сіль і чорний перець — до смаку.

Змішати всі інґредієнти в блендері до однорідної консистенції. Зберігати заправку в холодильнику не довше кількох тижнів. Перед вживанням переміша­ти.

Схожі новини