«Шкіра на колінах була здерта до крові»
Самокатник збив дівчину. Зранку ледь встала з ліжка...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/436766/f-dytyna-samokat.jpg)
«Він з’явився нізвідки і буквально збив мене з ніг», — розповіла журналісту «ВЗ» Юлія. Дівчина працює офіціанткою у кафе. Близько 12-ї години ночі виходила з роботи. Перед входом на неї чекало таксі. «Ні я його, самокатника, не бачила, ні він мене. Я впала. Самокат полетів на мене…».
— Мені пощастило, що самокатник на мене не впав, — розповіла Юля. — Спочатку й не зрозуміла, що сталося. Він запитав мене, чи все добре? Я відповіла, що так. Навіть не встигла його роздивитися. Хлопцю на вигляд було років 20. Як це могло статися? Вулиця була досить освітленою. Та я добряче проїхалася по тротуару…
Зранку вже зрозуміла, що не можу встати. У мене коліна розбиті. На ногах були не синці, а рани — такі, як опіки. Шкіра була ніби протерта.
— У таких випадках, очевидно, треба телефонувати у патрульну поліцію…
— Мабуть, треба було. Але з ким не буває… Я людина не скандальна. Впала, то впала.
— Тобто на роботу ви не пішли?
— Я наступного дня прийшла на роботу, але мене відпустили. Ще дали чотири вихідних. Коліна жахливо болять. До лікаря я не зверталась. Купила мазь, перебинтовую…
Я поспілкувалася з Володимиром Прокопівим, який уже два роки використовує самокат як основний засіб для пересування містом.
— Звісно, шкода, що самокати не врегульовані законодавчо, — каже Володимир. — Але велике значення має те, коли ти їздиш на власному транспорті, а не на орендованому. Людина, яка віддає понад 15 тисяч грн за самокат, буде їхати на ньому з розумом. Буде старатися його не пошкодити, не потрапити в якусь халепу… Не буде намагатися його позбутися у випадку ДТП. А людина, яка заплатила 20 грн за оренду самоката на 10 хвилин, може його «угробити», і почувається безкарною.
— Мені як людині, яка користується самокатом не для розваги, а для пересування містом, не подобається те, що відбувається з орендою самокатів, — веде далі Володимир. — З'являється негативне ставлення у суспільства не до порушників-самокатників, а до самокатів як до явища. У соцмережах багато негативних думок на кшталт «узагалі заборонити самокати!» або «ввести різні обмеження». Хочеться, щоб законодавці не піддалися таким негативним настроям… Власні самокати, до речі, мають серійний номер, і їх легко можна контролювати. Було би добре, якби самокат мала право орендувати лише повнолітня людина. Дуже часто бачу, що самокати орендують діти, для яких цей транспорт завеликий, небезпечний. Вони не можуть навіть відповідати за свої вчинки під час їзди.
Як на мене, людина на самокаті мала би мати водійське посвідчення (будь-яку категорію). Це було б гарантією того, що вона знає правила дорожнього руху. Сусідня Польща, до прикладу, вже кілька разів змінювала законодавство щодо самокатів (з часу, коли вони з’явилися, і тепер, коли є певний досвід). Там самокат прирівнюється до велосипеда. Їм у першу чергу дозволяють використовувати велодоріжки. За відсутності велодоріжок їм дозволяють використовувати узбіччя дороги. Плюс вони мають право виїжджати на тротуари, але тоді у них лімітована швидкість (самокат має рухатись не швидше, ніж пішохід). Мені би хотілося, аби самокат мав право рухатися по пішохідних зонах (тротуарах). Бо якщо відсутня велодоріжка, а дорога закоркована автомобілями, то рухатися дорогою може бути небезпечно.
Днями під час чергової поїздки на самокаті у центр міста довелося спішитися, оскільки було людно і їхати було неможливо. Мене здивували кілька людей на прокатних самокатах, які намагалися їхати через натовп і, більше того, ще й активно сигналили дзвінком… Вважаю, людина на самокаті (чи велосипеді), рухаючись тротуаром, парком чи іншою пішохідною зоною, має усвідомлювати, що вона на території пішоходів, і саме вони мають пріоритет. Як показує мій дворічний досвід, люди на тротурах, коли помічають, що йдеш позаду них з самокатом, майже завжди самі поступаються дорогою, даючи можливість їх випередити й продовжити рух.
А тим часом…
Львівські патрульні розшукали 3-річного хлопчика, який на самокаті від’їхав від мами майже на 2 кілометри. Близько 21-ї години до патрульних 4-го батальйону підбігла громадянка і сказала, що вони вже годину намагаються безрезультатно знайти сина знайомої.
Інспектори під’їхали до матері. Та була у розпачі. Жінка розповіла, що, відвернувшись на мить, втратила з поля зору сина. 3-річний Віталій поїхав на самокаті з дитячого майданчика на вулиці Сихівській у невідомому напрямку. Орієнтування передали усім сихівським екіпажам. І за лічені хвилини один з екіпажів виявив хлопчика на вулиці Вернадського, що майже за два кілометри від місця «втечі».