Кульбаба – корисний бур‘ян
Золота квітка допоможе позбутися шуму у вухах, поліпшити пам‘ять і сон
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435108/kulbaba1.jpg)
Зазвичай у травні золоті квітки кульбаби перетворюються на парасольки з насінням, які найменший вітерець розносить довкіллям. Але цьогоріч через затяжну і холодну весну ми ще можемо милуватися жовтими килимами кульбаби, які вкривають луки і галявини, ростуть обабіч доріг і на полях. Народні назви рослини — літучки, пухлинки, пустодуй, солдатики, бабакуля, молочай, російською — одуванчик.
Та в Європі кульбабу, яку ми безжально виполюємо на городах, вирощують на грядках, у США, Японії, Індії вважають городньою травою. Французи просто обожнюють салат з молоденького листя кульбаби, тому й вивели сорти рослини з м’яким і великим листям, які вирощують упродовж року в спеціальних теплицях.
У листі кульбаби є вітаміни С, групи В, каротиноїди, з мінеральних речовин — солі заліза, кальцію, магнію, фосфору, кобальту, марганцю. Кульбабу добре вживати для профілактики атеросклерозу і на початкових стадіях цукрового діабету, вона допомагає позбутися шуму у вухах і запаморочення, поліпшує пам’ять і сон.
Кульбаба корисна людям з високим рівнем холестерину, її застосовують за хворої печінки, підшлункової залози. Стародавні китайські лікарі запевняли: якщо щодня з’їдати по 10 стебел кульбаби (без головок), то чимало хвороб мине через місяць.
Страви з кульбаби — це смачно і екзотично. Головне, зібрати «урожай» до того, як кульбаби відцвітуть. Тому покваптеся зібрати і зварити з листя супи, наробити салатів і приправ до м’ясних та рибних страв (щоб позбутися гіркоти, слід покласти рослину на пів години в солону воду або занурити в окріп на 1−2 хв).
У кульбаби їстівні всі частини. Бутони маринують як каперси, їх можна також тушкувати. З квітів варять ароматний чай або варення, схоже на золотистий мед. Колись на основі варення з кульбаби готували приворотне зілля, тому цей десерт у народі називають варенням кохання. Кореневища, зібрані у вересні, можна смажити як картоплю, а ще з нього готують «кавовий» напій. В Англії з кульбаби роблять вино з додаванням лимонів і пряних трав.
Готують з кульбаби також відвари, настоянки, сиропи. У скляну банку скласти квітки кульбаби шарами, чергуючи з цукром. Утрамбувати, квітки дадуть сік, утворюється суцільна маса. Можна пити цей сироп з теплою водою все літо. Або подрібнити квітки кульбаби разом з зеленими «кошиками» і змішати з цукром. А настоявши квіти кульбаби в олії, ви матимете чудовий лікувальний засіб, який допомагає за герпесу, екземи, ран, опіків, фурункулів, корости і укусів комах. У банку нещільно вкласти квітки кульбаби, залити соняшниковою олією, настояти добу. Потім банку витримати на водяній бані 40 хвилин, настояти ще добу. Процідити, відтиснути.
Та не слід збирати рослину біля доріг, трас, у містах — вони можуть накопичувати шкідливі речовини — свинець та інші важкі метали. Тому шукайте екологічно чисті місця.
Варення з кульбаби
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/05/kulbaba-varen.jpg)
1 літр пелюсток кульбаби, 3 широкі скибочки лимона, 1 літр води, 1 кг цукру.
Зібрати кульбаби в екологічно чистому місці, сонячного дня, щоб квітки були розкритими. Мити або обполіскувати кульбаби водою не треба, щоб не змити пилок.
Потім кульбаби треба «общипати». Для варення використовують лише жовті пелюстки і жодних зелених частин.
Залити кульбаби водою, додати скибочки лимона. Довести до кипіння, зменшити вогонь і варити, періодично помішуючи, 30 хв. Потім накрити кришкою і залишити на ніч настоюватися. Вранці треба профільтрувати кульбабовий «чай». Додати цукор. Нагрівати, помішуючи, поки цукор не розчиниться. Довести до кипіння і варити варення з кульбаби до бажаної густини. Безперервне варіння займе близько 4 год, але краще варити кульбабовий мед поступово, тобто доводити до кипіння, знімати з вогню, давати охолонути, а потім повторювати цю процедуру. І так разів 8−10, поки варення з кульбаби не досягне консистенції меду. Такий спосіб займе 2−3 дні, але ви збережете квітковий аромат, який за безперервного варіння зруйнується.
Желе з кульбаби
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/05/kulbaba-gele.jpg)
4 чашки (по 250 мл) квіток кульбаби (тільки жовта і біла частини квіток), 1 літр води, 4,5 ст. ложок порошкового пектину (або суміш для джемів, що містять пектин), 800 г цукру, 2 ст. ложки соку лимона.
У зібраних кульбаб відокремити жовті і білі частини квіток від зелених.
Помістити квіти з водою в каструльку, довести до кипіння, зменшити вогонь і варити 3−5 хв. Зняти з плити і дати настоятися 10 хв. Процідити через сито, відтискаючи квітки (вони більше не знадобляться).
Змішати пектин і 100 г цукру в невеликій ємності. Кульбабовий настій і цукор, що залишився, довести до кипіння, постійно помішуючи, щоб розчинити цукор. Додати пектин з цукром, безперервно і ретельно розмішуючи, поки пектин і цукор не розчиняться. Додати лимонний сік (якщо суміш для варіння джемів з лимонною кислотою у складі, лимонний сік додавати не потрібно) і прокип’ятити 1 хв. На поверхні утворюватиметься піна, її знімати ложкою або шумівкою.
Дати отриманій суміші трохи охолонути і можна розливати у банки. Закрити банки кришками і поставити в холодильник як мінімум на 4 год. Без стерилізації таке желе можна зберігати в холодильнику два тижні.
Подавати желе можна, наприклад, до бутербродів зі сиром або м’яким сиром.