Кіноа – найкорисніша крупа
Прискорює лікування органів травлення й нервової системи
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/432544/kinao1.jpg)
Завжди вважала кіноа екзотичним і недоступним продуктом, який дієтологи радять споживати за умови правильного харчування. Адже кіноа входить у топ-20 найкорисніших продуктів у світі. NASA використовує його для створення їжі космонавтів. Але недавно у невеличкому маркеті побачила кіноа за цілком доступною ціною — трохи більше ніж п"ятдесят гривень за пакет.
Крупа з назвою кіноа, або кінва стала популярною в Європі років з десять тому. Її називають «чудовим зерном», «їжею стародавніх інків». У Південній Америці кіноа — основний продукт, як пшениця для європейців чи рис для жителів Азії. В Україні ж перший урожай кіноа зібрали п"ять років тому з ділянки Сумського національного аграрного університету. Експериментальне вирощування кіноа тривало два роки.
У нас кіноа відоме як «рисова лобода». Крупа, виготовлена із зерен кіноа, багата на білок, клітковину й амінокислоти. Завдяки тому, що до її складу входить лізин, вона сприяє швидкому загоюванню ран, у тому числі й після хірургічного втручання.
«Золоте зерно» вважають унікальною цілющою рослиною, здатною прискорити лікування органів травлення та нервової системи. Кіноа знижує тиск у гіпертоніків, покращує стан кісток, чистить організм від шлаків і токсинів, знижує рівень холестерину у крові і пригнічує запальні процеси в організмі. Рослина має сечогінну і жовчогінну властивості, активно сприяє відновленню хворої печінки і є профілактичним засобом від онкологічних захворювань.
Серед головних корисних властивостей кіноа — багатий вміст білка, що нагадує за властивостями молоко. Він швидко і повністю засвоюється організмом, тому кіноа ще називають «рослинним материнським молоком». Кіноа містить залізо, клітковину і чимало інших мікро- і макроелементів у більшій кількості, ніж інші відомі крупи.
Крім того, кіноа — низькокалорійний продукт, який дає організму складні вуглеводи, що надовго втамують голод, вітаміни групи B, калій, марганець, магній. І засвоюється організмом практично повністю. Також кіноа не містить глютену.
У кулінарії кіноа використовують для приготування гарнірів, випічки і напоїв. У нього цікавий горіховий смак, який надає кашам «родзинки». З листя кіноа роблять салати, а насіння вживають сирим.
У рецептах можна використовувати крупу кіноа незалежно від кольору. Найпопулярніше — біле кіноа, а також чорне і червоне. Біле краще розварюється і ніжніше за смаком. Якщо хочете отримати розсипчасте кіноа, вибирайте червоне або чорне насіння, воно тримає форму.
Кіноа цінують за високий вміст рослинного білка і основних амінокислот, тому варто використовувати кіноа замість рису, кускусу або пшеничної крупи. Воно чудово поєднується зі свіжими і запеченими овочами, його можна додавати в салати, випічку і десерти.
Овочевий суп з грибами і кіноа
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/kinao_sup.jpg)
15 г сушених білих грибів, 200 мл окропу, 1 ст. ложка оливкової олії, 400 г печериць, 1 цибулина, 1 пучок селери (петрушки), 1 морквина, ½ стручка червоної паприки, 800 мл курячого бульйону, 150 мл консервованих подрібнених томатів, 80 г світлого кіноа, 1 ст. ложка сушеної паприки, 200 г цвітної капусти, 1 лавровий листок, 2 ч. ложки соєвого соусу, сіль, чорний перець — до смаку.
Сушені гриби залити окропом і залишити на пів години.
У каструлі розігріти 1 ст. ложку оливкової олії, додати нарізані печериці, поперчити і смажити, поки не випарується рідина. Додати нарізані кубиками цибулю і паприку, нарізані часточками моркву і селеру. Тушкувати все разом 4−5 хв.
Злити воду з грибів, зберігши всю рідину. Гриби за потреби подрібнити і додати у каструлю разом з грибною рідиною.
Додати курячий бульйон, томати, кіноа, цвітну капусту, сушену паприку і лаврове листя, перемішати. Довести до кипіння, зменшити вогонь і варити близько 20 хв.
Зняти каструлю з плити і додати соєвий соус і мелений чорний перець, посолити.
Салат з кіноа, буряком і сиром
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/kinao_salat.jpg)
1 буряк, 1 морквина, 50 г сиру (гауда або брі), 50 г кіноа, 1 пучок міксу салатів, 100 мл густого йогурту або сметани, 1 червона цибулина, 1−2 ст. ложки олії, 2 ч. ложки морської капусти (ламінарії), базилік, петрушка, крес-салат, мед, чорний перець, сіль, бальзамічний оцет — до смаку.
Зварити буряк і моркву, щоб залишалися ще трохи хрусткими. Кіноа зварити до готовності. Все охолодити. Кіноа заправити крапелькою олії і нарізаною петрушкою. Буряк і моркву очистити і нарізати невеликими кубиками. У буряк додати трохи олії, сушену ламінарію, чорний перець і бальзамічний оцет до смаку. До моркви додати зовсім трохи меду, сіль і базилік.
Сир теж нарізати кубиками. Листя салату трохи подрібнити.
Для соусу йогурт (або сметану) посолити і поперчити до смаку, додати дрібно нарізану цибулину і крес-салат. Перекласти соус у баночку і закрити. Шарами викласти підготовлені продукти: буряк, сир, кіноа, моркву, листя салату. Перед вживанням додати соус у салат і акуратно перемішати.
Овочеві голубці з кіноа і фетою
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/kinao_holubtsi.jpg)
1 невеликий качан молодої капусти, 150 г кіноа, 150 г фети, 1 солодкий перець, 1 велика червона цибулина, 1 великий пучок зелені, 150 г томатного соусу, 150 г сметани, оливкова олія, сіль, мелений чорний перець.
Промити кіноа водою і зварити у підсоленій киплячій воді до готовності, 15 хв. Відкинути на сито і дати стекти воді. Перекласти у миску. Додати підсмажені на олії посічену цибулю разом із нарізаним кубиками солодким перцем, а також посічену зелень і розім"яту фету. Посолити і поперчити, добре перемішати.
Підготувати капустяне листя як зазвичай. Скрутити голубці, вкладаючи по 1−2 ложки начинки.
Розігріти в пательні оливкову олію і обсмажити голубці з двох боків. Додати сметану і томатний соус, влити 100 мл гарячої води, зменшити вогонь до слабкого і накрити пательню кришкою. Тушкувати 10−15 хв, до м’якості капусти. Подавати, поливши голубці соусом.