«Хотів би зустрітися з людиною, якій переселили мамине серце»
Семінарист Любомир Миколишин розповів про свою маму Наталію, органи якої продовжили життя чотирьом людям
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/427350/liubomyr-mama.jpg)
Зі семінаристом Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ Любомиром Миколишиним я познайомилася 25 грудня. Волонтери з благодійного фонду «Здійснити мрію» запланували того дня поїздку з гуманітарною допомогою до будинку людей похилого віку, що на Жидачівщині. До добродійної акції долучилися семінаристи УКУ. Коли ми уже затарили автівки різноманітним крамом, Любомирові хтось зателефонував. «Прошу пробачення, але я не зможу поїхати. У моєї мами стався інсульт»… Ще тієї миті ані ми, ані сам Любомир не здогадувалися, яке горе чекає на нього. За два дні мама відійшла в інший світ, врятувавши чотири життя. Їй було лише 47 років. Родина Наталії Миколишин знала, що у голові жінки аневризма, яка могла розірватися будь-якої секунди. Попри неймовірні зусилля медиків, врятувати жінці життя не вдалося. Як наважилися рідні прийняти таке неординарне рішення, мені розповів син пані Наталії — Любомир Миколишин.
— Побут семінарії вимагає життя у навчальному закладі, — каже Любомир. — Але з 20 грудня у нас розпочалися зимові вакації, тож я був удома. 25 грудня я збирався у будинок для людей похилого віку, а мама вирішила провідати своїх батьків. Це був останній день, коли ми з мамою розмовляли. Уже від самого ранку у мами боліла голова. Хоча того дня тиск у неї не був критично високим, довелося пити піґулки. Уже потім бабуся мені розповідала (бабуся Любомира — лікар-інфекціоніст. — Г. Я.), що мамі там стало дуже зле, але бабуся поставила крапельницю, дала відповідні ліки, бо вже знала, як знімати напад головного болю за аневризми, яка була у мами. Тиск не зменшувався, а навпаки, повз угору, тож довелося викликати «швидку». Останні слова мами при свідомості: «Мамо, рятуй мене». А потім мама знепритомніла. Так виглядало, аневризма тріснула ще у бабусі вдома. Попри те, що «швидка» прибула дуже швидко, повернути маму до тями не було можливості, бо вона впала у кому. Коли я побачив маму у лікарні, здавалося, що вона спить і за якусь хвилю знову усміхнеться своєю лагідною усмішкою. Лікарі нам практично відразу сказали, що прогнози невтішні, бо дуже потужний стався крововилив — близько 150 кубиків крові пішло у мозок. Показали нам результати комп’ютерної томографії. Аневризма була з правого боку, але було видно, що залило велику частину мозку. Гарантії на життя не давали. Зібрали консиліум, але, на жаль…
— Шансів не було жодних?
— Давали 1 відсоток супроти 99. Я пішов у каплицю, що діє при лікарні. Отець зробив єлеопомазання — Таїнство на оздоровлення, а також Таїнство, яке за своєю суттю відпускає гріхи. Реаніматологи робили все можливе, щоб підтримати організм. Але…
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/01/Liubomyr-mama_1.jpg)
— Як прийняли рішення віддати здорові органи вашої мами людям, які цього потребували?
— До мене підійшли один з лікарів, який займається такими операціями, і завідувачка реанімації. Розповіли, що лікарня здійснює трансплантацію органів, запитали, чи дали би ми згоду на трансплантацію. Бабці, яка була шокована, а також рідному братові моєї мами, Романові, не кажучи вже про мене, прийняти таке рішення було дуже важко… Хоча я чомусь не вагався жодної секунди. Поставив себе на місце мами. Я плакав і думав: «Так би зробила моя мама». Усе своє життя вона допомагала всім — безкорисливо, не чекаючи жодної відплати. Я прийняв це неймовірно важливе рішення лише тому, що це було у стилі мами. Знаєте, коли я стояв у фоє лікарні, мені показали відео 39-річної жінки, якій повинні були пересадити мамину печінку. У неї є 11-річна донька. І для неї це єдиний шанс, бо вона повинна жити заради своєї дитини. Такою була і моя мама, яка жила заради нас з Ігорем. Тож я ще раз переконався у правильності прийнятого рішення: якщо це можливо, нехай люди живуть.
— Треба було підписувати якісь документи?
— Аякже! Є у лікарні юридичний відділ, де я й підписував згоду. Сказати, що серце обливалося кров’ю з жалю, — це нічого не сказати. Мені у цю хвилину здавалося, що я не ручкою підписую той документ, а своїми сльозами… Наступного дня приїхав мій старший брат Ігор з родиною — живе й працює за кордоном. Мама знала, що Ігор з дружиною і шестимісячною донечкою Софійкою запланували приїзд на Новий рік. Мама накупила іграшок для внучки, рахувала дні до їхнього приїзду. Та їм довелося приїхати швидше. А 27 грудня мені зателефонували з лікарні. Медики констатували смерть мозку, і маму забрали на операцію з вилучення органів.
— Ви — майбутній священник. Наскільки мені відомо, Церква виступає проти трансплантації органів. Чи попередньо радилися зі своїм духовним наставником?
— Церква не виступає проти трансплантації. Навпаки — заохочує до донорства органів. Першим таким підтвердженням цього є слова Глави Української греко-католицької церкви Блаженнішого Святослава, що він сам готовий підписати відповідний документ ще при житті, який би підтверджував, що після його смерті він готовий бути донором органів. У семінарії, де я навчаюся, є курс біоетики. Це один з курсів морального богослов’я, на якому розглядаємо питання трансплантації. Говоримо про те, що людина після своєї смерті може ще послужити живим людям. Підтвердженням цього стала стаття ректора семінарії отця Ігоря Бойка про те, що наші органи нам не служать після смерті, але вони можуть послужити живим людям. Це є яскравим свідченням того, що Церква підтримує і заохочує, погоджується з тим, що донорство є необхідним. Коли я підписував у лікарні документи про трансплантацію органів, зателефонував отцеві Ігорю Бойку — людині, компетентній у таких питаннях з моральної точки зору. Отець-ректор мені відповів: «Ми даруємо органи з наміром врятувати життя».
— Якою була ваша мама?
— Коли у соцмережах розлетілася світлини про донорство, було написано багато коментарів. Більшість, звісно, підтримала мене. Але були й такі, хто написав, що аневризма — це така проста хвороба, якої можна позбутися оперативним способом. Не дуже приємні коментарі для мене… Але я розумію, що це писали люди, які не знають ситуації моєї мами. Мама закінчила медучилище, тож непогано зналася на медицині. Лише 30 відсотків медики давали гарантії, що все буде добре. Інші прогнози були, що не витримає цієї операції або буде вести вегетативний спосіб існування. Як рослина. Мама прийняла виважене і тверде рішення: «Я живу для вас і не хочу бути тягарем, якщо доведеться за мною дивитися». Мама завжди казала: як захоче Бог, так і буде.
— Чи заходила між вами мова про донорство?
— Пригадую, ми з мамою обговорювали інтерв’ю Блаженнішого Святослава про донорство. Мама тоді сказала: «Це правильно. Людське життя продовжується». Хоча ця розмова не стосувалася маминої хвороби.
— Чи бачилися ви з тими людьми, яким пересадили органи вашої мами? Можливо, хтось з них чи їхніх родичів вам телефонував?
— Наразі ні з ким не бачився. І не телефонував ніхто. Та я і не чекаю тої віддяки, щоб зателефонували. Для нашої родини головне, щоб люди, які мають мамині органи, жили. А інші люди, кого ця тема ще не торкнулася, знали, що коли є така можливість, то життя інших людей треба рятувати. Я навіть цікавився, чи можна давати прижиттєву згоду на донорство. Меседж усього цього, що сталося, — щоб люди не боялися, даючи згоду на донорство заради порятунку інших. Щоб не думали, що Церква забороняє, бо не йде в ногу з часом. Навпаки, є речі, які Церква дозволяє і пропагує. Повторю слова отця-ректора Ігоря Бойка про те, що наші органи по смерті нам не потрібні, бо душа — безтілесна і безсмертна й потребує іншого формату, тобто молитви. А здорові органи мають стати шансом на життя іншим людям.
Хочу, щоб люди, які отримали органи моєї мами, продовжували робити добро, яке творила наша мама. Для мене це найважливіше… Я б хотів зустрітися з людиною, якій переселили мамине серце, бо це серце — невимовної надлюдської і жертовної любові…