Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Здати кров може той, хто напередодні не вживав алкоголь, не їв гострих і смажених страв»

На заклик Благодійного фонду «Із янголом на плечі» стати донором крові зголосилося чимало людей

Фото автора
Фото автора

Благодійний фонд «Із янголом на плечі» — частий помічник і ангел-охоронець у Львівському обласному центрі служби крові. От і 8 січня благодійники організували захід зі збору крові для хворих. Кілька днів тому оголосили збір — запросили здорових людей, які напередодні не вживали алкоголь, не їли жирних і смажених страв — стати донорами. Зізнаюся, коли прийшла на Пекарську, 65, була вражена: здати кров зголосилося море народу! Хтось лише підіймався сходами на другий поверх, інші вже були «по крові» — частувалися пампушками, які напекли дівчата з БФ «Із янголом на плечі», і пили запашну каву.

Пампушки були з маком, вишнею і "рожою". Дуже смачні!
Пампушки були з маком, вишнею і "рожою". Дуже смачні!

Загалом тісна співпраця Центру крові і Благодійного фонду триває понад шість років. За цей час благодійники не лише агітували людей здавати кров і створили «штат» донорів, а й самі стали активними донорами.

За словами голови правління Благодійного фонду «Із янголом на плечі» Ірини Плахтій, два роки тому до Львова благодійні партнери зі Швеції привезли величезний автобус — а це 14 метрів завдовжки і 4 метри завширшки, — який їздить Львівською областю з метою збору крові. Тож люди можуть вийти у селі чи у місті, здати кров для тих, хто гостро цього потребує.

— Раз на місяць ми приходимо сюди здавати кров, — розповіла журналістці «ВЗ» пані Ірина. — Волонтери нашого фонду організовують смачні акції. От сьогодні, до прикладу, наші дівчата напекли пампухів з різними начинками, пропонують каву і соки. Таким чином частуємо наших донорів, які приходять у призначений день.

Організатори заходу і волонтери БФ "З янголом на плечі".
Організатори заходу і волонтери БФ "З янголом на плечі".

— Чи багато добровольців зголошуються здати кров?

— По-різному буває. А сьогодні прийшло близько 100 донорів. Це непогана цифра, зважаючи, що напередодні було Різдво і Новий рік. Тішимося, що наші люди свідомі, адже здати кров може тільки той, хто напередодні не вживав алкоголь, не їв гострих і смажених страв, не курить і сповідує здоровий спосіб життя.

— Чула, що ви маєте власний «штат» донорів…

— Так. У нас є база донорів, яку ми збирали протягом шести років. А ще маємо базу донорів тромбоцитів.

— Це якась особлива група осіб?

— Тромбоцити необхідні тоді, коли людина проходить хіміотерапію. Тромбоцити — елементи крові, що важливі для онкохворих. Тромбоцити можуть здавати тільки особи чоловічої статі, які є здоровими, спортивної статури, які не вживають алкоголь і не курять і які свідомі того, що вони допомагають онкохворим. Їх можна за потреби викликати у необхідний час, якщо у банку крові бракує тромбоцитів.

— Чи кожен здоровий чоловік може стати донором тромбоцитів?

— Ні. Спочатку людина здає кров, її перевіряють, і лише наступного дня цей чоловік може (або не може!) прийти у Центр переливання крові для здачі таких дефіцитних ліків.

— Тобто ви ще й пропагуєте здоровий спосіб життя…

— Не лише. Виховуємо у таких людей цінності милосердя і допомоги. Можу з гордістю сказати, що такі донори є у нашій базі.

— А ви, пані Ірино, особисто здаєте кров?

— Аякже! Я показую приклад іншим донорам нашого фонду.

Марія (SVOYA Music) та Ірина Плахтій.
Марія (SVOYA Music) та Ірина Плахтій.

Власне, мені пощастило познайомитися з чоловіком, який здає дефіцитні тромбоцити. 41-річний дистриб’ютор Андрій Довгун саме здав тромбоцити для незнайомої жінки, у якої діагностували лейкемію. На фірмі, де працює пан Андрій, попросили допомогти. І він без вагань погодився.

Анлрій Довгун після здачі дефіцитних тромбоцитів.
Анлрій Довгун після здачі дефіцитних тромбоцитів.

— Дуже хочу вірити, що моя кров допоможе цій жінці. Так хочеться, щоб люди були здорові. Знаєте, якщо людина потребує допомоги, їй треба допомогти.

Одягаю бахіли і заходжу у святая святих — місце, де медсестри «забирають» кров у донорів. Поки у відповідний «пакет» стікають краплі, спілкуюся з добровольцями. На одному з лежаків побачила знайоме обличчя. Очам своїм не вірю: співачка SVOYA Music Марія Боднар, яку я кілька днів тому бачила на сцені Львівської опери у дійстві «Різдво з зірками», де Марія співала з інклюзивними дітками, також сьогодні здавала кров. Як з’ясувалося, Марія — не лише співачка, а й багатодітна мама, волонтерка благодійного фонду «Із янголом на плечі».

Співачка SVOYA Music здала 350 мл крові.
Співачка SVOYA Music здала 350 мл крові.

— Я вдруге здаю кров. Здала маленьку дозу — лише 350 мл. Добре почуваюся. А вперше здавала в автомобілі, який має БФ «Із янголом на плечі». Пишаюся тим, що можу допомогти тим, хто потребує.

— Вдруге здаєте кров. А на сцені Львівської опери скільки разів виступали?

— Та вперше! (Сміється. — Г.Я.). Я, як та Попелюшка. Хіба могла колись мріяти, що співатиму у славетній Львівській опері? Мої пісні не належать до танцювально-популярних. Співаю християнські пісні, на прославу Всевишнього, це моя авторська музика. Була просто щаслива, що співала пісню про Бога на такій славетній сцені. Для мене цей захід був особливо величним.

Ще один донор, 38-річний Володимир Крамар, який працює на бронетанковому заводі, кров здає кожні три місяці. Каже, що якщо його кров, яку здає понад три роки, комусь врятує життя, це вже велике щастя. Адже благодійність — велика справа. Разом з Володимиром кров здає і дружина Катерина — музейний співробітник Дому Франка.

— Я не знаю, кому саме підійде моя кров, — каже Володимир, — але вірю, що комусь вона врятує життя. І це для мене найголовніше.