«Єдиним симптомом Covid-19 може бути… висипка на шкірі»
«Шкірні прояви – типові для вірусних інфекцій», – каже професорка Ольга Богомолець
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412597/unnamed.jpg)
Виявляється, втрата нюху чи смаку — не єдиний симптом Covid-19, який не вписується у звичну клінічну картину ГРВІ. Дерматологи з різних країн світу збирають дані про ті прояви недуги, які донедавна не потрапляли у поле зору науковців — від висипань на шкірі до псевдообморожень. Лікарі наголошують: потрібно провести ще багато досліджень. Проте вже сьогодні зрозуміло: SARS-CoV-2 (вірус, який викликає Covid-19) може також уражати найбільший орган нашого тіла — шкіру.
ПЕРШЕ ПОВІДОМЛЕННЯ про шкірні прояви «ковіду» з’явилися наприкінці березня. У часописі Європейської академії дерматології і венерології вийшла друком стаття лікаря з італійської Ломбардії, який описав стан шкіри 88 своїх пацієнтів з Covid-19, зазначивши, що зміни з боку шкіри він спостерігав у кожного п’ятого хворого з цим діагнозом. У більшості пацієнтів на тулубі з’явилася червона висипка. У деяких — кропив’янка або пухирі, схожі на ті, які виникають при вітряній віспі.
На початку квітня дерматологічна організація, яка об’єднує 400 лікарів-дерматологів з Франції, опублікувала заяву, в якій йшлося про те, що у пацієнтів з Covid-19 спостерігали кропив’янку, червону висипку і псевдообмороження. Наприкінці квітня у листі до редактора часопису Американської академії дерматології група італійських лікарів виклала детальний опис висипки, що нагадує вітряну віспу, зазначивши, що це — «рідкісний, але специфічний шкірний прояв Covid-19».
Псевдообмороження, описані колегами з Франції, американські лікарі назвали «ковідними пальцями». За результатами аналізу 100 випадків, у реєстр симптомів «ковіду», укладенням якого займається Американська академія дерматології, потрапили макулопапільозні висипання і сітчасте ліведо. У коментарі виданню TIME спеціалістка з аутоімунних захворювань сполучної тканини Медичного центру Лангон при Університеті Нью-Йорка, професорка Аліша Фемія зазначила: «Не виключено, шкірні прояви можуть бути побічною дією застосування ліків для симптоматичного лікування Covid-19, однак вони виникають у такої кількості пацієнтів, що не виникає сумніву: організм може так реагувати у відповідь на атаку вірусу».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/bogomolec.jpg)
— Які види шкірних проявів можуть спостерігатися при «ковіді»?
— Наші колеги з Іспанської академії дерматології проаналізували 375 випадків шкірних уражень при Covid-19 (української аналітики наразі немає, але сподіваюся, що після завершення епідемії наш МОЗ підіб’є підсумки). За їхніми висновками серед пацієнтів з Covid-19, в яких спостерігаються ураження шкіри:
— у 19% виявляють акральні (розташовані на кінцівках) ділянки еритеми (почервоніння) з везикулами (пухирцями) або пустулами (гноячками. — Авт.);
— у 9% - інші везикулярні прояви;
— у 47% - макулопапулярні (плямисті) ураження;
— у 19% - сітчасте ліведо (короткочасне збліднення або плямистість шкіри, як результат спазму її судин);
— у 6% - некрози шкіри.
Пухирці (везикулярні висипання) найчастіше з’являються на початку захворювання. У 15% - як перша ознака хвороби до появи всіх інших симптомів!
Псевдообмороження — пізніше (у 59% випадків після появи інших симптомів).
Решта шкірних проявів мають тенденцію з’являтися паралельно з іншими симптомами Covid-19.
— Чи трапляється, що шкірні прояви — єдиний симптом Covid-19?
— Так. Особливо часто — у дітей. На шкірі з’являється висипка, схожа на вітрянку.
А тим часом…
Стоп, меланома!
Кожної весни у рамках панєвропейського проєкту «Євромеланома» в Україні проходить День діагностики меланоми — однієї із найнебезпечніших злоякісних пухлин, яка прогресує настільки швидко, що лише за один рік може вбити людину!
Усі державні, а також багато приватних клінік (а це — близько тисячі лікарів) цього дня оглядають своїх пацієнтів безкоштовно. Але цей рік вніс свої корективи, і День меланоми 2020 пройде у режимі онлайн.
До п’ятниці, 15 травня, ви можете безкоштовно перевірити підозрілу родимку. І для цього не потрібно навіть виходити з дому! «Сфотографуйте новоутворення, яке викликає у вас занепокоєння, і надішліть разом із заповненою на порталі wwwwww.www.stopwww.stop-www.stop-melanomawww.stop-melanoma.www.stop-melanoma.netwww.stop-melanoma.net анкетою. Результати прийдуть на електронну пошту. Якщо лікар поставить попередній діагноз „меланома“ або „рак шкіри“, зможете безкоштовно дообстежитися у нашому Інституті. Достатньо буде лише попередньо записатися», — каже Ольга Богомолець, організаторка та координаторка благодійного волонтерського проєкту міжнародної програми Європейської академії дерматології «Євромеланома — День меланоми» в Україні.