«Не панікуйте, але готуйтесь!»
У ВООЗ попередили: найімовірніше, пандемії коронавірусу не уникнути
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/407983/virus.jpg)
За інформацією Центру системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джонса Хопкінса (США), випадки інфікування Covid-19 зафіксовано вже у 118 країнах світу. Захворіли понад 119,3 тисячі осіб. Померли — майже 4300. Після Китаю найбільша кількість заражених — в Італії (понад 10 тисяч) та Ірані (близько 8 тисяч). Небезпечний вірус продовжує атакувати Європу. Понад тисячу випадків інфікування Covid-19 зафіксовано в Іспанії, Франції та Німеччині. У державах, які мають спільний з Україною кордон, — загалом більш як 100 випадків. Глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус заявив, що «загроза пандемії коронавірусу Covid-2019 є реальною. Але це буде перша пандемія, яку можна буде контролювати».
Італія стала першою країною у світі, де обмежувальні заходи були запроваджені на території всієї держави. Таке рішення італійський уряд ухвалив минулої неділі, коли за добу смертельний вірус забрав майже 100 життів. Виїхати за межі своїх населених пунктів можуть лише ті люди, які мають на це поважні причини. Такі ж пояснення мусять надавати особи, які вилітають з країни, і ті, які у неї прибувають. Як повідомляє ВВС, школи та університети в Італії будуть закриті до 3 квітня.
Зараз у лікарнях Італії перебувають понад 3,5 тисячі хворих, з них 650 — у реанімації. Як пише LB.ua з посиланням на журналістку Ольгу Пригорову, яка зараз навчається в Університеті Бергамо у місті Крема, у Ломбардії (найбільш ураженому «китайським» коронавірусом регіоні), до порятунку інфікованих залучили 50 великих лікарень, де відділення інтенсивної терапії розгортають навіть у коридорах та кімнатах для відпочинку персоналу. Доводиться розформовувати цілі відділи, щоб звільнити місце для важкохворих. Місцеві медики б’ють на сполох: якщо люди не зрозуміють, що вони повинні залишатися вдома, ситуація стане катастрофічною. За прогнозами лікарів, до 26 березня хворих в Італії буде вже 18 тисяч. З них 2700−3200 доведеться підключити до апаратів штучного дихання. Якщо раніше «швидка» приїздила на виклик за 8 хвилин, тепер може добиратися до пацієнта цілу годину…
Італія стала лідером за темпами поширення смертоносного вірусу передусім через спосіб життя італійців. Вони не уявляють, як навіть у віці 80 років можна провести вечір удома, а не в ресторані чи на променаді з друзями-однолітками… І ще один важливий факт: 21 млн італійців — старші за 65 років. Усі вони автоматично потрапляють у групу ризику.
Зі середи, 11 березня, закриваються всі навчальні заклади у Греції. До аналогічних заходів планують найближчим часом вдатися в Іспанії і Норвегії. Прем’єр-міністр Ізраїлю Бенджамін Нетаньягу розпорядився, аби всіх, хто прибуває до цієї країни, відправляли на 14 днів у карантин.
В Україні зафіксовано один випадок, підтверджений лабораторно (у 38-річного чоловіка з Чернівців, який повернувся з подорожі Італією). Але, теоретично, таких випадків може бути більше — перебіг захворювання може нагадувати легку застуду, і тоді людина не обов’язково звернеться по допомогу. Та й пацієнтів із пневмонією на інфікування коронавірусом не перевіряють. Якщо у вас є родичі чи знайомі, які нещодавно перенесли пневмонію, запитайте, чи цікавилися лікарі їхнім переміщенням упродовж останнього місяця, який передував хворобі, бо, наприклад, їхні італійські колеги публічно зізнаються, що цього (навіть коли вже фіксувалися перші зараження) не робили. Недооцінили загрози…
«Цього року був пік пневмонії у молодих людей. У січні бачив молодого пацієнта (водія громадського транспорту) із двосторонньою пневмонією. Тепер уже «заднім числом» я думаю, що це міг бути коронавірус. Хто знає, скільки хворих ми відправили додому, поплескавши їх по плечі і заспокоївши словами: «У тебе — звичайний грип. Йди додому відсипляйся, багато пий і відпочивай», — поділився в інтерв’ю італійській газеті il Fatto Quotidiano Аттіліо Гальмоцці, лікар з лікарні у місті Крема, яку між собою місцеві жителі називають «італійським центром лікування коронавірусної інфекції».
На тлі світової істерії, коли американці та іспанці публікують у соцмережах фото порожніх прилавків у місцевих супермаркетах, спокою українців могли би позаздрити навіть буддійські монахи. «У нас із чоловіком квитки на літак в Італію на травень. Наразі вирішили не здавати — може, до того часу все «втрясеться», — поділилася знайома. Наприкінці травня також запланувала поїздку на конференцію у Польщу. Проте днями отримала від організаторів лист, в якому вони попросили не поспішати із придбанням квитків, адже захід, ймовірно, доведеться скасувати. І це — у країні, де наразі зафіксовано 25 випадків (зокрема захворів командувач збройних сил) та жодного — смертельного! Як розповідають знайомі поляки, придбати антисептик в аптеках тепер — проблематично, але по телебаченню людям розповідають, як приготувати його власноруч у домашніх умовах. Польські медики закликають свій уряд активніше поширювати інформацію, що лікування коронавірусної інфекції є безкоштовним навіть для іноземців. За інформацією Gazeta Wyborcza, офіційно дозвіл на працю у Польщі має 600 тисяч іноземців, але реально їх є 1,5−2 млн (приїздять до країни на сезонні роботи). Українців — 1,2 млн (з них відрахування у Національний фонд здоров’я сплачують лише 400 тисяч). Ті, які не мають приватної медичної страховки, бояться звертатися до лікарів і задавнюють свої хвороби, хоча знають, що у разі, наприклад, важкої пневмонії перебування в реанімації обійдеться їм у кількадесят тисяч злотих. Але у разі зараження коронавірусом платити не доведеться — видатки на діагностику і лікування покриє міністерство здоров’я Польщі.
Як розповіла «ВЗ» львів’янка Вікторія Яковчик, яка живе у Норвегії, у цій країні температуру в аеропорту пасажирам навіть не перевіряли, бо норвежці вважають, що це — неефективно: хвороба, спровокована Covid-19, має тривалий інкубаційний період і на час прильоту жодних ознак у людини може не бути. Багато офісів готується переводити своїх працівників на дистанційну роботу. Закривають школи і дитсадки (наразі вибірково). Скасовуються масові заходи.
«Норвежці усе спочатку сприймають не надто серйозно і люблять багато подорожувати. У Норвегії відпочивати дорого, а за її межами люди можуть дозволити собі багато. Після традиційних зимових канікул, які припадають на останній тиждень лютого, масово поїхали на відпочинок в Італію. Коли повернулися з відпусток, тоді й почалися проблеми», — каже Вікторія. Зараз у Норвегії зафіксовано понад 400 випадків інфікування. Паніки немає, але ЗМІ, під тиском громадян, закликають владу не чекати повторення італійського сценарію і вдаватися до більш активних дій у боротьбі зі смертельним вірусом.
Німецькі ЗМІ публікують поради федерального відомства захисту цивільного населення і допомоги під час катастроф, які запаси найкраще зробити на випадок вимушеного карантину: 20 л води, хліб, картопля, макаронні вироби, печиво, сухарики, бульйони швидкого приготування — все те, що довго зберігається. Закликають не запасатися харчами довше, як на 10−14 днів. Нагадують, чим треба наповнити домашню аптечку і радять придбати достатньо засобів особистої гігієни та туалетного паперу, аби вистачило на два тижні вимушеної ізоляції для всіх членів сім’ї, а також рекомендують зняти достатньо готівки із банкомата.
Дітей вірус не «помічає»…
Найменша захворюваність на Covid-19 зафіксована серед дітей. «З майже 81 тисячі хворих у Китаї дітей — лише 2,4% (у статистичних підрахунках всі експерти орієнтуються на Китай, адже у цій країні — найбільше хворих, померлих, а саме захворювання характеризується найбільш агресивним перебігом. — Авт.). Серед пацієнтів, які перебували у критичному стані, частка дітей становить 0,2%. Жодна дитина у Китаї не померла», — такі дані наводить The Washington Post.
А от чим старша людина, тим більші ризики. У віці понад 80 років ймовірність, що організму не вдасться впоратися із патогеном, — майже 22%. Цим коронавірус відрізняється від вірусу грипу, бо не уражає дітей, імунна система яких ще до кінця не сформована, а «полює» тільки за тими, у кого вона ослаблена (що логічно). За однією із гіпотез учених, з віком легені «забруднюються», а тому їхня тканина стає беззахисною перед збудником. За іншим припущенням, свою роль відіграють супутні хронічні захворювання, як-от цукровий діабет чи артеріальна гіпертензія.
Озвучувалася і така версія: діти легко «підхоплюють» чотири інші коронавіруси, що постійно циркулюють, провокуючи легкі застуди, а тому їхня імунна система більше «натренована» давати відсіч такого типу патогенам. Що цікаво: під час попередніх епідемій, спровокованих коронавірусами (SARS і MERS), віруси також «щадили» дітей і молодь. Чому ж тоді у різних країнах світу масово закривають школи та університети? «Діти можуть хворіти, але при цьому не мати жодних симптомів і заражати батьків, інших родичів, вчителів», — пояснюють епідеміологи.
А тим часом…
Кабінет Міністрів запровадив в Україні карантин на три тижні — з 12 березня по 3 квітня. Карантин передбачає закриття навчальних закладів та заборону масових зібрань (понад 200 осіб). Це стосується і спортивних заходів (вони можуть відбуватися і без глядачів), і культурних. Засідання Верховної Ради відбуватимуться у звичному режимі. Також закриють авіасполучення з деякими країнами. Крім того, закриють більшість КПП на кордонах (із 219 залишиться 49). Уряд виділив 100 млн гривень на закупівлю товарів індивідуального захисту у приватних внутрішніх компаній.