Кулінарна мандрівка Знесінням
Андрути з Рогатки, «Знесінчанські рогалики», «Спартак» на 28 коржів…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405872/knyha-znesinnia-2.jpg)
44 рецепти від 35 ґаздинь зібрано у книзі «Солодке печиво львівських господинь», яка нещодавно побачила світ у львівському видавництві «Свічадо». Упорядниця книги — корінна знесінчанка, професійний кондитер, дружина священника Галина Зінько. Книгу видано у межах Знесіння Фест.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/02/zinko.jpg)
До 30-х років ХХ століття Знесіння було окремим селом і поділялося на Нове та Старе. Згодом чарівне Знесіння стало частиною Львова.
Знесінчанські ґаздині охоче ділилися своїми родинними переписами смачної солодкої випічки, які успадкували від своїх бабусь та прабабусь.
У книзі є рецепти андрутів, рогаликів, медівничків, пляцків і тортів до святкових урочистостей. Є «Спартак» з 28 коржів, як зараз дуже модно — чим більше коржів, тим вишуканіше. Галина Зінько додала рецепти своєї родини, зокрема сирника з родзинками та цукатами.
У книзі зібрано рецепти, за якими можна пекти у будь-який сезон: узимку — сирні пампушки, улітку — пляцки з ягід. На думку упорядниці, всі рецепти є вдалими, оскільки кожен із них власноруч перепробувала, перепікала, переробляла.
— Кожна господиня по- своєму розповідала: треба взяти стільки-то борошна чи, для прикладу, склянку цукру… А я все це переважувала, перемірювала, тому все подано в грамах, чітко, — розповідає пані Галина, яка є професійним технологом.
Готувати вчилася від матері. Їй і допомагала змалку. Після 9-го класу вступила у коледж, де навчалася на технолога харчування, згодом — в інститут, де вивчала технологію профілактичного та оздоровчого харчування, а новинки вивчала на різноманітних курсах.
— Спробуйте, і нехай вам усе вдається! — бажає господиня- знесінчанка Галина Зінько читачам «ВЗ».
Сирник із родзинками та цукатами (з родинних переписів Галини Зінько)
Для тіста: 150 г борошна, 150 г вершкового масла або маргарину, 50 г сметани, 12 г майонезу, 1 ч. ложка розпушувача для тіста. Для сирної маси: 1,5 кг домашнього сиру (середньої жирності), 100 г вершкового масла (м'якого), 2 ст. ложки манної крупи, 4 ст. ложки картопляного крохмалю, 450 г цукру, 32 г ванільного цукру, 10 яєць, сік і цедра 1 лимона, цедра одного апельсина, 150 г родзинок, 50 г цукатів. Для поливки: 100 г чорного шоколаду, 50 г вершків 20%.
Тісто: вершкове масло (або маргарин) розтерти з борошном, додати сметану, майонез, розпушувач для тіста. Швидко вимісити тісто. Покласти його в холодильник на час приготування сирної маси. Сирна маса: сир двічі пропустити через м’ясорубку або протерти через сито. Жовтки розтерти із половиною цукру (225 г) блендером. До сиру додати м’яке масло, манну крупу, крохмаль, втерті жовтки, ванільний цукор, родзинки (промиті і обсушені), цукати, сік і цедру лимона, розмішати. Білки збити із другою половиною цукру (225 г) до утворення стійкої піни, обережно додати їх до сирної маси, перемішати. Тісто розкачати і викласти з бортиками у три подовгасті «місяцеподібні» бритванки заввишки 10 см, завдовжки 30 см, зверху викласти сирну масу. Пекти при температурі 160 °C 50 хв — 1 год. Сирник можна спекти у звичайній бритванці 25×33 см. Охолодити і тоді вийняти з форми, полити розтопленим шоколадом. Поливка: вершки розігріти, відставити і додати шоколад, розмішати. Якщо маса загуста, то додати ще вершків. Цукати. Із лимона ножем зняти цедру, 250 г шкірок скласти в слоїк, залити водою та вимочувати 3 дні, міняючи її тричі на день. Третього дня перекласти у баняк, залити водою, довести до кипіння і варити на малому вогні до м’якості. Зварену шкірку нарізати кубиками. Із 500 г цукру та 250 г води зварити густий сироп, додати нарізану шкірку і варити до прозорості із 2 кружальцями свіжого лимона. Варені цукати охолодити в сиропі, викласти на ситечко, щоб стік сироп. Перемішати з невеликою кількістю цукру, викласти на бритванку одним шаром, поставити в духовку, щоб підсохли. Сироп, у якому варились цукати, можна використовувати для просочення коржів.
Пляцок «Спартак» (з родинних переписів Марії Максимців)
Для тіста: 3 яйця, 220 г цукру, 80 г молока, 65 г меду, 65 г вершкового масла або маргарину, 440 г борошна в тісто, 50 г борошна на підсипку, 70 г темного якісного какао. Для крему: 3 яйця, 250 г цукру, 16 г ванільного цукру, 65 г борошна, 650 г молока, 400 г вершкового масла. Для помадки: 90 г чорного шоколаду, 45 г вершків 20%.
Тісто: яйця злегка збити з цукром, додати тепле молоко, мед, вершкове масло (або маргарин). Поставити на вогонь, довести до кипіння (не кип’ятити). Зняти з вогню, додати розпушувач для тіста, розмішати. Тоді всипати борошно, змішане з какао. Добре вимісити. Тісто в баняку накрити плівкою (щоб не висихало і було тепле). Взяти кульку теплого тіста (приблизно 35−40 г), обмакати в борошні, розкатати дуже тонко за розміром бритванки (20×30 см), зайве тісто обрізати. Має вийти приблизно 25- 28 коржів. Випікати 2−3 хвилини при 180 °C. Гарячі коржі складати на купку і накривати дошкою, щоб були рівними. Крем: яйця збити з цукром, додати ванільний цукор, борошно, частину (близько 100 мл) молока. Решту молока довести до кипіння і потрохи влити в яєчну суміш. Цю масу довести до кипіння, охолодити. Збити вершкове масло, поступово додавати заварну масу. Цим кремом змастити коржі, зверху покласти дошку (на 2−3 год.). У гарячі вершки покласти шоколад, перемішати. Залити пляцок. Коржі зручно розкатувати на кондитерському силіконовому килимку і відразу ж, поклавши на бритванку, випікати.
Рогалики «Знесінчанські» (з родинних переписів Юлії Павлик)
Для тіста: 400 г вершкового масла, 200 г сметани, 100 г свіжих дріжджів, 3 яйця, 40 г ванільного цукру, 0,75 ч. ложки солі. Для начинки: густе повидло, горіхи, варення. Для змащування: яйце, цукор.
У сметані розчинити дріжджі, перемішати. Додати м’яке масло або маргарин, легко збиті яйця. Всипати ванільний цукор, частину борошна (600 г), сіль та замісити м’яке тісто. Продовжувати вимішувати, підсипаючи потрохи ще 150 г борошна. Місити 3 хв. Тісто поділити на 6−8 частин, покласти їх у морозильну камеру на 30 хв. Одну частину тіста (решту перекласти у холодильник) розкатати на круглий корж, поділити його на трикутники. Викласти начинку на широкий край трикутника, скрутити рогалики, зверху змастити яйцем, посипати цукром. Випікати при 2000 С 12−15 хв. Можна спекти рогалики з половини тіста, а іншу частину залишити в морозильній камері до наступного разу. Тоді вони вийдуть ще більш листковими.