Вогнем пече
Зменшать хронічне запалення в організмі і біль, що його супроводжує, зелений чай та… гострий стручковий перець!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404160/protyzapalne.jpg)
Запалення — це відповідь організму на подразнення, інфекцію чи ушкодження. Короткотермінове спрацьовує як захисна реакція, яка «дає наказ» організму кинути всі сили на ліквідацію небезпеки, у той час як хронічне може призвести до стійкого довготривалого больового синдрому і руйнівних наслідків, таких, як артрит. «Протизапальні лікарські засоби полегшують біль і зменшують хронічне запалення. Проте якщо довго їх застосовувати, це може призвести до появи небажаних побічних реакцій і розвитку ускладнень, — застерігають експерти порталу MedicalNewsToday. Альтернативою у таких випадках можуть стати натуральні харчові добавки».
Омега-3 поліненасичені жирні кислоти
Ефективно борються із різними видами запалення, зокрема запаленням судин (васкулітами), які є одним із факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань.
Дослідження, проведене за участі 250 пацієнтів, які хворіли на дегенеративно-дистрофічні недуги хребта, показало, що 59% хворих могли взагалі відмовитися від прийому нестероїдних протизапальних лікарських засобів, замінивши їх… риб’ячим жиром!
У великих кількостях омега-3 поліненасичені жирні кислоти містяться у жирній рибі (наприклад, трісці). Поповнити їх запаси в організмі можна також за допомогою харчових добавок у формі таблеток та олійок. Але не забувайте дотримуватися інструкції та/або рекомендацій лікаря!
Увага! Омега-3 поліненасичені жирні кислоти можуть підвищувати ризик кровотечі. Тож якщо ви належите до групи ризику (приміром, хворієте на виразкову хворобу шлунка і/або дванадцятипалої кишки) чи застосовуєте у лікуванні препарати, які розріджують кров, приймати цю харчову добавку вам протипоказано.
Куркумін
Це — активний складник куркуми (рослини з родини імбирних). Вчені стверджують, що він може пришвидшувати загоювання ран і (крім того) знижувати ризик розвитку раку. А ще — зменшувати запалення, спричинене метаболічними станами, які пов’язують із ожирінням, знижувати інсулінорезистентність, рівень глюкози та аномально завищених ліпідів у крові.
Стандартна доза куркуміну — 400−600 мг тричі на день. Його можна поєднувати з невеликими дозами нестероїдних протизапальних лікарських засобів (великі можуть призвести до кровотечі).
Увага! Куркумін, як і омега-3 поліненасичені жирні кислоти, підвищує ризик кровотечі у пацієнтів, які приймають препарати для розрідження крові, а також в осіб, які страждають від захворювання крові.
Цинк
Цинк є потужним протизапальним засобом, який підтримує належну роботу імунної системи та зменшує ознаки запалення. Відповідно до результатів дослідження, проведеного у 2014 році, цинк ефективно знижує оксидативний стрес в осіб старшого і похилого віку. Оксидативний стрес є тригером запалення, яке підвищує ризик розвитку багатьох захворювань, у тому числі раку. Крім того, цинк знижує ризик інфекційних захворювань на 66%!
Люди із дефіцитом цинку частіше хворіють на артрит. Вчені вже давно простежили зв’язок між браком цинку, розвитком запального процесу і появою болю у суглобах. Звична денна доза добавок із вмістом цинку — 11 мг для чоловіків і 8 мг для жінок. Прийом понад 40 мг на добу може становити небезпеку для здоров’я.
Цинк може «вступати у конфлікт» із кальцієм, діуретиками (сечогінними засобами) та окремими антибіотиками, тому перед прийомом добавок, до складу яких входить цинк, слід обов’язково проконсультуватися з фахівцем.
Зелений чай
Люди, які живуть у регіонах, де традиційно споживають більше зеленого чаю, рідше страждають від захворювань, причиною яких є запалення.
Зелений чай запобігає утворенню цілої низки хімічних сполук, які можуть викликати запальні процеси в організмі, і сповільнює руйнування хряща, зменшуючи прояви артриту.
Рекомендується випивати протягом дня 3−4 горнятка зеленого чаю або ж приймати 300−400 мг його екстракту.
Зелений чай містить кофеїн, тому людям, чутливим до цієї сполуки, слід бути обережними. Кофеїн може стати причиною проблем зі шлунком, зокрема викликати діарею. Деякі виробники пропонують зелений чай без вмісту кофеїну, однак серед дослідників досі точаться дискусії, чи володіє такий напій протизапальними властивостями.
Ладан
Екстракт Boswellia serrata resin, або ладану, який на 30−40% складається з босвелієвої кислоти, швидко зменшує запалення і біль (наприклад, за остеоартриту помітні зміни можна спостерігати вже через п’ять днів), сповільнює руйнування суглобів і зменшує прояви автоімунних захворювань.
Екстракт необхідно приймати у дозі 300−500 мг двічі або тричі на день. Поєднання ладану з куркуміном посилює його терапевтичну дію. Дослідження також показують, що цю комбінацію речовин пацієнти переносять краще, ніж нестероїдний протизапальний засіб диклофенак.
Ладан — цілком безпечний і викликає лише кілька незначних побічних ефектів, хоча деякі пацієнти скаржаться на біль у шлунку і діарею.
Капсаїцин
Ця сполука надає стручковому перцю характерної для нього гостроти. Субстанція P — ключовий компонент капсаїцину, знижує здатність організму відчувати, а мозку — ретранслювати сигнал про біль. Вчені стверджують, що капсаїцин ефективно допомагає як від нервового, так і м’язового болю.
Капсаїцин випускають у формі мазі, яку можна наносити безпосередньо на болюче місце, а також у формі харчової добавки. Людям, які використовуватимуть засоби на основі капасаїцину, важливо дотримуватися інструкції.
Капсаїцин може подразнювати шкіру і очі, тому після застосування потрібно ретельно вимити руки з милом.
Котячий кіготь
Дослідження підтверджують, що котячий кіготь здатен зменшувати запальні процеси. Особливо ефективно він блокує фактор некрозу пухлини альфа — хімічної сполуки, що викликає запалення в організмі.
Котячий кіготь випускають у формі чаю (готуючи напій, слід дотримуватися пропорції: на склянку води (227 г) — 100 г кори кореня рослини) і порошку (у капсулах), яку необхідно приймати у дозі 20−60 мг на добу.
Незважаючи на це, котячий кіготь вважається безпечною харчовою добавкою. Є дані, які підтверджують, що він може викликати ниркову недостатність у пацієнтів зі системним червоним вовчаком. Котячий кіготь може також провокувати нудоту.
Коли біль не дає жити…
Протизапальні біологічні добавки не допомагають всім хворим без винятку, і у більшості випадків для зменшення запалення необхідно, аби минуло трохи часу. Якщо хочете позбутися болю «вже і негайно», спробуйте (додатково або замість протизапальних біологічних добавок):
— прийняти ліки, які володіють знеболювальним і протизапальним ефектом — ібупрофен, ацетамінофен (парацетамол) чи аспірин;
— прийняти більш сильнодіючі препарати (але щоб їх придбати, доведеться проконсультуватися з лікарем, який, якщо буде у цьому необхідність, випише рецепт);
— дотримуватися протизапальної дієти — відмовитися від смаженої їжі, солодких газованих напоїв, рафінованих вуглеводів і червоного м’яса; якомога частіше вживати горіхи, чорницю, лохину, полуницю, суницю, оливкову олію, помідори і зелені листові овочі.