«Думала, само мине»
Львівські онкохірурги видалили пацієнтці 20-кілограмову пухлину
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402104/puhlyna-nogy2.jpg)
«60-річну пацієнтку доправили до нас у важкому стані. Важила 170 кг, практично не вставала з ліжка, спала лише на животі. Показники артеріального тиску — 70/40 мм рт. ст. Комп’ютерну томографію провести не могли — жінка не вміщалася у томограф, тому зробили лише КТ ураженої пухлиною кінцівки», — розповів журналістові «ВЗ» хірург-онколог, заступник директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олег Дуда, який разом з двома колегами-асистентами з відділення реконструктивної хірургії провів унікальну операцію з видалення гігантської пухлини.
Новоутворення мало розмір 36 на 38 см і було наповнене жировим кістозним вмістом. За словами лікаря, пухлина була настільки великою, що могла б поміститися у відрі. В одному місці почала розпадатися.
У пухлині сформувалася зона некрозу, у кров надходили продукти гниття клітин, викликаючи важку інтоксикацію організму. Самопочуття жінки погіршувалося — падали показники кров’яного тиску і знижувався рівень гемоглобіну. Від хворої ноги йшов гнильний запах. Це й змусило Марію Клімашевську, жительку Золочівського району Львівської області, звернутися до лікарів. Ріст пухлини не супроводжувався болем, тому жінка й не поспішала отримати фахову допомогу. Думала, що само мине, а потім з’явився страх, що це може бути рак…
«До кінця не були певні, що пухлина — доброякісна, — зізнається Олег Дуда. — Це могла бути саркома м’яких тканин (злоякісне новоутворення, яке найчастіше локалізується у нижніх кінцівках і довший час не супроводжується больовими відчуттями. — Авт.). На щастя, гістологічне заключення показало, що пухлина — доброякісна. Офіційно діагноз пацієнтки звучить як «мультилобулярна фіброліпома з вторинними змінами (некрозом) гігантських розмірів».
Медики взялися готувати жінку до операції. Підготовка тривала цілий місяць — пацієнтці нормалізували кров’яний тиск і рівень гемоглобіну. Пані Марії навіть вдалося за цей час схуднути на 8 кг, адже кожен втрачений кілограм полегшує навантаження на серце.
Оперували жінку впродовж трьох годин. Онкохірург Олег Дуда пригадує випадки, коли стояв за операційним столом і по 10 годин, але такий важкий клінічний випадок навіть для досвідченої команди висококласних фахівців став справжнім викликом: «Ризики були на всіх етапах оперативного втручання (зокрема через те, що через новоутворення проходили великі судини). Дуже хотіли допомогти пацієнтці повернутися до нормального життя, але передусім нам залежало на тому, аби жінка вижила». Всі пухлини, які важать понад 1 кг, вважаються рідкісними та гігантськими. Хірург каже: його й 30-кілограмова пухлина не здивувала б, якби розміщувалася у черевній порожнині, — кісти можуть розростатися до таких колосальних розмірів. Але щоб новоутворення м’яких тканин було настільки великим — такого у своїй практиці не пригадує.
Фахівці онкоцентру висувають припущення, що у випадку пані Марії мав місце спадковий чинник.
Після видалення пухлини пацієнтка почала ходити… вже наступного дня, хоча до цього рік не могла звестися на ноги! Зараз важить 142 кг. Заручившись підтримкою дітей та онуків, планує й далі худнути. Радіє, що нарешті зможе вийти на вулицю, піти до церкви… Як же їй цього бракувало!
Пухлина, яку видалили з поверхні стегна пацієнтки з Львівщини, — друга за розмірами у світі. Найважча мультилобулярна фіброма, яку коли-небудь видаляли з тіла людини, важила 24 кг. Операцію із видалення пухлини-рекордсменки провели турецькі медики.