Передплата 2025 ВЗ

Вишукані вітражі, валіза слідчого та... меч ката

Прокуратура Львівської області відкрила двері для туристичних екскурсій

До історичної будівлі прокуратури Львівської області можна потрапити не лише як свідок чи фігурант кримінальної справи, а й на екскурсію. Колись у будівлі правоохоронної структури, що на проспекті Шевченка, працювала Торгово-промислова палата. Історична споруда з цінними вітражними вікнами та фасадною ліпниною зведена у 1907−1910 роках за проєктом архітекторів Альфреда Захаревича й Тадея Обмінського.

Будинок — у стилі пізньої сецесії з нотками неокла­сицизму. Основну частину будівельних робіт виконувала будівельна фірма Івана Левин­ського. Торгово-промисло­ва палата славиться настінним живописом (фриз авторства Фелікса Виґживальського), скульптурними рельєфами Зиґ­мунта Курчинського, вітражами і мозаїками Станіслава Габріе­ля Желєнського (за картинами Генрика Узембля і Кароля Фри­ча). У радянський період у бу­динку Торгово-промислової па­лати був розташований міський комітет комуністичної партії. А з 90-х років тут оселилася проку­ратура Львівської області.

Новоспечена прокурорка Львівської області Ірина Діден­ко вирішила, що це відомство має бути ближчим до людей. Пані Ірина каже, оскільки об’єкт режимний, при вході у кожного туриста перевірятимуть доку­менти. Кожну екскурсію супро­воджуватиме працівник про­куратури. Першу екскурсію до прокуратури Львівщини дові­рили протестувати студентам юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка. До студен­тів-правників долучилася і жур­наліст «ВЗ».

Першим туристам прокуратури показують валізу слідчого
Першим туристам прокуратури показують валізу слідчого

Екскурсовод-мистецтвозна­вець Наталія Зубик веде сту­дентів у лекторій на першо­му поверсі (колишня біржова зала), де облаштовано міні­музей прокуратури. Показує стенд із документами часів Данила Галицького та Магде­бурзького права. «Не знаємо, як виглядав Данило Галицький, є лише його умовна скульптура. З неї видно, що був красенем, — з гумором розповідає екскур­совод. — У ті часи не було ні суд­дів, ні прокурорів, ні адвокатів, ні слідчих… Хто судив? Громада на чолі зі старійшинами. Най­страшніше покарання — вигнан­ня з громади. Якщо громаді не вдавалося визначити, хто пра­вий, тоді працював такий собі конституційний суд — виходи­ли до князя. Якщо князь не міг визначити, тоді був Божий суд: випробування вогнем або во­дою. Смертної кари не було. Лише у статтях Магдебурзько­го права запроваджується по­сада ката».

Наталія Зубик показала ар­хівну світлину меча, яким кат відрубував голови злочинцям. Цей меч мав затуплений кінець, бо мав не колоти, а відрубува­ти. Запитала студентів, де саме у Львові кат карав злочинців? Схоже, молоді юристи не над­то знають історію Львова, бо у відповідь — тиша. Від студентів університету (!) жодної версії… «Народ, кат працював на пло­щі Ринок, — розповіла Наталія Зубик. — Якщо злочин не смер­тельний, то на цій площі могли прив’язувати до стовпа і шма­гати батогами. Впродовж доби кожен охочий міг плюнути зло­чинцеві в обличчя… Якщо зло­чинець був шляхетного по­ходження, на площі Ринок зі страти робили шоу. У першо­му ряду збиралися жінки і діти. Якщо ж стратити потрібно було людину з неблагородної сім’ї, то останнє слово промовля­ли на Горі страт — біля Краків­ського ринку. Останню публіч­ну страту на цій горі кат виконав 1847 року».

Унікальний експонат музею прокуратури — портфель слід­чого, з яким колись виїжджали на місце пригоди. У портфелі 49 предметів, серед них — магніт, пінцет, компас, ліхтарик, фото­апарат «Зеніт», крейда…

Юрист, львовознавець Віталій Надашкевич розповів «ВЗ» про свої враження від екскурсії. «У захваті, — каже. — Запровадження екскурсій у прокуратурі свідчить про певну відкритість влади. Така відкритість, чи то в прокуратурі, чи в клініці, чи на заводі, ліпше ніж будь-яка перевірка змушує тримати порядок. Будинок торгово-промислової палати — одна з найзнаменніших архітектурних оздоб Львова. На мій погляд, він навіть цікавіший за славнозвісний поміщецький клуб (казино). Саме біржа демонструє, не те як гроші витрачалися, але й те, як їх заробляли. Поєднання таланту львівських архітекторів-митців з бізнесовою жилкою львів'ян подарувало нам неповторне середмістя, звідки Львів брав на це гроші, зокрема з нафтових операцій. Адже Львів — це такий собі Дубай, тільки сто з лишком років тому».

З досьє «ВЗ»

У ніч гніву (з 18 на 19 лютого 2014 року) до приміщення про­куратури Львівщини вдерлися громадські активісти, щоб знищи­ти кримінальні справи. Тоді від вандалів потерпіли й деякі вітражі в коридорах установи. Також вхідні двері, вікна… Завдані збитки оцінили у 10 мільйонів гривень. За гроші міського бюджету усе відновлено. Один вітраж, який постраждав у ніч гніву, ще рестав­рують.

Фото авторки