Вишукані вітражі, валіза слідчого та... меч ката
Прокуратура Львівської області відкрила двері для туристичних екскурсій
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401600/prokuratura1.jpg)
До історичної будівлі прокуратури Львівської області можна потрапити не лише як свідок чи фігурант кримінальної справи, а й на екскурсію. Колись у будівлі правоохоронної структури, що на проспекті Шевченка, працювала Торгово-промислова палата. Історична споруда з цінними вітражними вікнами та фасадною ліпниною зведена у 1907−1910 роках за проєктом архітекторів Альфреда Захаревича й Тадея Обмінського.
Будинок — у стилі пізньої сецесії з нотками неокласицизму. Основну частину будівельних робіт виконувала будівельна фірма Івана Левинського. Торгово-промислова палата славиться настінним живописом (фриз авторства Фелікса Виґживальського), скульптурними рельєфами Зиґмунта Курчинського, вітражами і мозаїками Станіслава Габріеля Желєнського (за картинами Генрика Узембля і Кароля Фрича). У радянський період у будинку Торгово-промислової палати був розташований міський комітет комуністичної партії. А з 90-х років тут оселилася прокуратура Львівської області.
Новоспечена прокурорка Львівської області Ірина Діденко вирішила, що це відомство має бути ближчим до людей. Пані Ірина каже, оскільки об’єкт режимний, при вході у кожного туриста перевірятимуть документи. Кожну екскурсію супроводжуватиме працівник прокуратури. Першу екскурсію до прокуратури Львівщини довірили протестувати студентам юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка. До студентів-правників долучилася і журналіст «ВЗ».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/11/prokuratura.jpg)
Екскурсовод-мистецтвознавець Наталія Зубик веде студентів у лекторій на першому поверсі (колишня біржова зала), де облаштовано мінімузей прокуратури. Показує стенд із документами часів Данила Галицького та Магдебурзького права. «Не знаємо, як виглядав Данило Галицький, є лише його умовна скульптура. З неї видно, що був красенем, — з гумором розповідає екскурсовод. — У ті часи не було ні суддів, ні прокурорів, ні адвокатів, ні слідчих… Хто судив? Громада на чолі зі старійшинами. Найстрашніше покарання — вигнання з громади. Якщо громаді не вдавалося визначити, хто правий, тоді працював такий собі конституційний суд — виходили до князя. Якщо князь не міг визначити, тоді був Божий суд: випробування вогнем або водою. Смертної кари не було. Лише у статтях Магдебурзького права запроваджується посада ката».
Наталія Зубик показала архівну світлину меча, яким кат відрубував голови злочинцям. Цей меч мав затуплений кінець, бо мав не колоти, а відрубувати. Запитала студентів, де саме у Львові кат карав злочинців? Схоже, молоді юристи не надто знають історію Львова, бо у відповідь — тиша. Від студентів університету (!) жодної версії… «Народ, кат працював на площі Ринок, — розповіла Наталія Зубик. — Якщо злочин не смертельний, то на цій площі могли прив’язувати до стовпа і шмагати батогами. Впродовж доби кожен охочий міг плюнути злочинцеві в обличчя… Якщо злочинець був шляхетного походження, на площі Ринок зі страти робили шоу. У першому ряду збиралися жінки і діти. Якщо ж стратити потрібно було людину з неблагородної сім’ї, то останнє слово промовляли на Горі страт — біля Краківського ринку. Останню публічну страту на цій горі кат виконав 1847 року».
Унікальний експонат музею прокуратури — портфель слідчого, з яким колись виїжджали на місце пригоди. У портфелі 49 предметів, серед них — магніт, пінцет, компас, ліхтарик, фотоапарат «Зеніт», крейда…
Юрист, львовознавець Віталій Надашкевич розповів «ВЗ» про свої враження від екскурсії. «У захваті, — каже. — Запровадження екскурсій у прокуратурі свідчить про певну відкритість влади. Така відкритість, чи то в прокуратурі, чи в клініці, чи на заводі, ліпше ніж будь-яка перевірка змушує тримати порядок. Будинок торгово-промислової палати — одна з найзнаменніших архітектурних оздоб Львова. На мій погляд, він навіть цікавіший за славнозвісний поміщецький клуб (казино). Саме біржа демонструє, не те як гроші витрачалися, але й те, як їх заробляли. Поєднання таланту львівських архітекторів-митців з бізнесовою жилкою львів'ян подарувало нам неповторне середмістя, звідки Львів брав на це гроші, зокрема з нафтових операцій. Адже Львів — це такий собі Дубай, тільки сто з лишком років тому».
З досьє «ВЗ»
У ніч гніву (з 18 на 19 лютого 2014 року) до приміщення прокуратури Львівщини вдерлися громадські активісти, щоб знищити кримінальні справи. Тоді від вандалів потерпіли й деякі вітражі в коридорах установи. Також вхідні двері, вікна… Завдані збитки оцінили у 10 мільйонів гривень. За гроші міського бюджету усе відновлено. Один вітраж, який постраждав у ніч гніву, ще реставрують.
Фото авторки