Пийте каву – не спіть удень…
11 дієвих порад, як не допустити розвитку діабету та тримати хворобу під контролем, якщо уникнути її таки не вдалося
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/396110/prediabet.jpg)
Більш ніж 1,3 млн українців хворіє на діабет, з них 1,2 млн — діабет 2-го типу. За різними оцінками, справжня кількість хворих значно більша — 6−7% населення. Предіабет, за різними підрахунками, має один дорослий з трьох. Предіабет — це коли рівень глюкози у крові перевищує здорові показники, проте є недостатньо високим, аби можна було діагностувати у людини діабет (5,6−6,9 ммоль/л). 90% осіб з предіабетом не здогадуються про свій стан. У 70% з них з часом розвинеться діабет. У 15−30% - вже у наступні п’ять років, у кожного другого — у наступні 10.
Діабет небезпечний своїми ускладненнями, які вкорочують життя хворим. Експерти порталу AARP Real Possibilities діляться 11 простими порадами, як не допустити розвитку недуги або полегшити її перебіг, якщо уникнути діабету не вдалося.
«Шерше ля… грек»
Напевно, не раз чули про користь середземноморської дієти, яка передбачає споживання великої кількості овочів, фруктів, бобових, продуктів із цілого зерна, риби і червоного вина. Можете бути певні: у боротьбі з діабетом немає нічого кращого. А додавання до страв оливкової олії Extra Virgin допомагає знизити ризик виникнення діабету 2-го типу на 30%.
Не просиджуйте біля телевізора
Згідно із дослідженням, опублікованим у the Journal of the American Medical Association, зайві дві години, проведені біля телевізора, підвищують ризик розвитку діабету 2-го типу на 14%. Наша рекомендація: під час перегляду улюблених телепрограм робіть легку гімнастика або ж у перерві між ними вийдіть на прогулянку.
Пийте каву
Дослідження показали, що більш ніж два горнятка кави на день сприяють зниженню ризику виникнення діабету 2-го типу на 25%. Експерти Управління продовольства і медикаментів США (The Food and Drug Administration, FDA) запевняють: близько 400 мг кофеїну на день (тобто до чотирьох горняток кави) є абсолютно безпечні для здоров’я дорослих. Увага! Слід зважати на індивідуальні особливості організму кожної людини, тож ваша норма кави на добу може бути нижчою. Проконсультуйтеся на цю тему зі своїм лікарем.
Менше стресу
Хронічне хвилювання і стрес не лише сприяють інсуліно-опірності, а й ускладнюють роботу підшлункової залози, коли та продукує інсулін, аби вивести глюкозу із кровотоку. Займіться практиками, які допоможуть вам розслабитися (як-от медитація чи глибоке дихання).
Вживайте цитрусові
Дослідження, опубліковане у медичному журналі Preventive Medicine, підтверджує, що споживання апельсинів, лимонів чи інших цитрусових сповільнює всмоктування глюкози, допомагаючи тримати під контролем рівень цукру у крові.
Додавайте корицю
Вчені стверджують, що люди, які хворіють на діабет 2-го типу, можуть знизити рівень цукру у крові, щодня споживаючи лише 1 г цієї смачної приправи. Посипайте корицею мюслі, додавайте її у каву або йогурт.
Їжа як ліки
Споживання цих продуктів щодня допоможе підтримувати рівень цукру у нормі:
99біб, горох і сочевиця: одна склянка цих багатих на білок бобових суттєво знижує рівень цукру у крові;
99чорний шоколад: містить флавоноїди, які не лише знижують рівень глюкози, а й обмежують тягу до солодкої і солоної їжі (не забувайте, що надмір солі у раціоні веде до підвищення рівня артеріального тиску, що особливо небезпечно для уражених діабетом судин);
99вівсянка: магній, який міститься у вівсянці, допомагає організму належним чином продукувати інсулін (діабет — це захворювання, яке виникає тоді, коли у крові недостатньо інсуліну для зменшення рівня глюкози до безпечної дози).
Будьте фізично активні
Дослідження, опубліковане у журналі the Archives of Internal Medicine, підтверджує, що у чоловіків, які тренувалися у спортивному залі щонайменше 2,5 години щотижня, ризик виникнення діабету знижувався на 34%.
Обмежте споживання червоного м’яса
За результатами дослідження, в якому брали участь майже 150 тисяч осіб, було виявлено, що споживання щоденно додаткової пів порції червоного м’яса підвищує ризик розвитку діабету 2-го типу на 50%.
Довго не дрімайте
Якщо полюбляєте подрімати довше, ніж 60 хвилин протягом дня, рекомендуємо припинити цю практику. Дослідження японських вчених, проведене у 2016 році, виявило, що дрімання довше, ніж годину на день, підвищує ризик діабету 2-го типу на 45%.
Встановіть мобільний додаток
Вчені Медичної школи при Університеті Кардіфа (Велика Британія) виявили, що пацієнти, які хворіють на діабет 2-го типу і використовують мобільні додатки для моніторингу свого стану, мають нижчий рівень глюкози у крові порівняно з контрольною групою, яка не використовувала таких додатків. Для iOS і Android існує багато додатків для конт-ролю за діабетом, зокрема BG Monitor, BlueLoop тощо.