«За п’ять років вона ні разу перед нами не вибачилася»
В Апеляційному суді завершився розгляд резонансної справи щодо лікаря-анестезіолога
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/390493/f-likarka.jpg)
Резонансна справа про смерть 43-річного пацієнта Львівської обласної клінічної лікарні, що на вул. Чернігівській, 7, яка тривала п’ять років, завершилася. Апеляційний суд у Львівській області ухвалив рішення: «Стягнути з обвинуваченої лікарки-анестезіолога Зоряни Павлишин, яка неналежно виконувала свої професійні обов’язки, що й спричинило тяжкі наслідки (смерть) хворого Віктора Сьоміна, 500 тисяч грн моральної та матеріальної шкоди». Служителі Феміди встановили вину медика.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/DSC_2143r.jpg)
У Віктора Сьоміна почав боліти зуб мудрості. Чоловік звернувся у поліклініку, що на вул. Симоненка. Проблемний зуб йому видалили. А вже наступного дня у порожнині рота утворилася флегмона (внутрішній нарив). Чоловік зателефонував у поліклініку, але там був вихідний. Тоді родина Сьоміних зателефонувала у «швидку». Там їм відмовили, сказали, що стоматологічними проблемами не займаються і порадили звернутися у стоматклініку на проспекті Шевченка. Там чоловіка оглянули і сказали негайно звернутися у відділення щелепно-лицевої хірургії обласної клінічної лікарні. В цей час цей стаціонар приймав ургентних хворих. Тож вони пішли в обласну клінічну лікарню. Лікар, який прийняв пана Віктора, оцінив стан хворого як середньої важкості. Хворому дали антибіотик і антигістамінний препарат, щоб стабілізувати його стан. У чоловіка був великий набряк, який треба було оперувати. Перейшли до ургентної операційної і чекали, коли звільниться черговий анестезіолог, яка була задіяна на іншій операції. Коли його поклали на операційний стіл, спроба ввести наркоз виявилась фатальною. Чоловік помер. Черговим анестезіологом тоді була лікар Зоряна Павлишин.
Після поховання родина вирішила шукати правди у суді, щоб покарати винних у смерті Віктора.
У 2018 році Личаківський районний суд (головуючий суддя Леньо С. І.) визнав Зоряну Павлишин «винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140
Тим часом районний суд задовольнив цивільний позов потерпілих і ухвалив рішення про стягнення з клінічної лікарні на користь потерпілих 500 тисяч грн моральної та матеріальної шкоди.
Обвинувачена лікарка подала апеляцію.
Журналіст «ВЗ» побувала на фінальному судовому засіданні під час оголошення ухвали (головуючий суддя Ігор Стельмах) та поспілкувалася після засідання з рідною сестрою загиблого Віктора Сьоміна, Тетяною Іваненко.
— Пані Тетяно, справа в Апеляційному суді завершилася. Відчуваєте сатисфакцію?
— Адвокат обвинуваченої постійно затягував справу… Ніхто не хоче відповідати за свої помилки. За п’ять років вона (лікарка-анестезіолог. — Авт.) ні разу перед нами не вибачилася. У першій інстанції суду не визнала своєї вини. І після апеляції не визнає своєї вини.
— У своєму виступі на суді лікарка намагалася перекласти вину на ЛОР-лікарів, яких викликали на операцію…
— Захист пані Павлишин, мабуть, думав, якщо перекладуть вину на когось іншого, то з неї обвинувачення знімуть. Усі львівські та київські експертизи підтвердили, що винна саме анестезіолог, яка робила брату наркоз. Замість того, аби ввести трубку з киснем у трахею, потрапляла у стравохід, а далі не змогла загалом заінтубувати.
Коли ми побачили брата, перше, що нам впало у вічі, — живіт був як у вагітної жінки на дев’ятому місяці. Весь кисень потрапив у шлунок: кишківник роздувся, живіт роздувся… Діафрагма підпирає серце, кисень не потрапляє до головного мозку. Скільки мозок може бути без кисню? Поки серце працювало, вони ще намагалися його реанімувати. Але реанімацію робили фактично тоді, коли мозок вже відмирав…
— Згадайте той момент, коли лікарі вам сказали, що брат помер…
— Прийшла мама. Вона привезла постіль — у лікарні нічого не було. Ми з мамою сиділи під операційною і бачили усю ту метушню. З операційної вийшло чоловік з десять лікарів, точно не пам’ятаю, бо була шокована. Виходять понурені: «Ми нічого не могли зробити, ваш брат помер!». Запитуємо: «Як? Від чого?». «У нього коротка і м’язиста шия, і ми не змогли його інтубувати», — почули ми (не змогли зробити наркоз. — Авт.). Він спортивної статури, зрозуміло, що шия має м’язи. Багато людей з такою шиєю. То що, їм усім неможливо ввести наркоз?
— Ви зайшли в операційну?
— Вони нас не пускали, але ми їх відсторонили і зайшли в операційну. Лежить брат на столі, весь фіолетовий, у мармурових плямах. Живіт — величезний. Мама одразу сказала: «Ви його задушили! Він весь синій». Моя мама лікар із шістдесятирічним стажем. У нас в сім’ї — три покоління лікарів.
Пані Тетяна на деякий час замовкає. А потім, ніби картаючи себе, зі сльозами на очах каже: «Це я змусила брата вирвати той клятий зуб. Він у нього довго нив… Кажу: «Три дні вихідних. Свята. Не треба тягнути».
— Що сказала ваша мама, коли почула рішення Апеляційного суду?
— Мама боялася, що не доживе до кінця цього судового процесу. У неї дуже погіршилося здоров’я. Вона ніколи не ходила з паличкою. Бігала на дачу. А тепер ми не маємо дачі. Довелося все продати…