«У нашому селі лише вчителі проголосували за Порошенка»
Журналіст «ВЗ» побувала у селі Стрілецькому, що на Мостищині, жителі якого віддали найбільше в області голосів за Зеленського
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/390022/f-str8.jpg)
86 відсотків жителів села Стрілецького, що у Мостиському районі, проголосували за Зеленського. Це — рекордний показник на Львівщині, яка в цілому стала єдиною областю в Україні, де більшість людей підтримали Порошенка. При цьому сусіднє зі Стрілецьким село — Липники — 75% голосів віддало чинному президенту. Нам стало цікаво, чому жителі Стрілецького зробили такий однозначний вибір? Що думають про обраного президента? Які плекають надії? Чи відчувають загрози? І чи не бояться розчаруватися після такого зачарування?
«Корінних українців-стрільчан немає»
Їхати автобусом зі Львова до Мостиськ близько трьох годин. Звідти до Стрілецького маршрутки не їздять. Є лише один автобус, який раз на день заїжджає у село та їде далі за маршрутом. Наперед домовилася зустрітися у Мостиськах з головою тамтешнього Товариства польської культури Мар’яном Мазуром, який погодився бути моїм гідом. Від колег дізнаюся, що село з давніх-давен називають польським. У ньому живе багато етнічних поляків.
Їдемо з Мар’яном Мазуром машиною до села. Дорогою розповідає, що Товариство польської культури, в якому він працює на громадських засадах, засноване 1992 року. А назва села Стрілецького начебто походить від стрільців, які боронили село від татарських набігів. Дати заснування населеного пункту пан Мазур не знає. Каже, такі відомості є в архівах у Перемишлі.
— Деякі жителі Стрілецького виїхали до Польщі після Другої світової війни, — розповідає, — та багато залишилися. У селі 116 хат, живе 565 людей. Хата у хату в селі розмовляють польською. Мій батько свого часу хотів виїхати до Польщі, та мама відмовилася, кажучи: «Розумна пташка гнізда не переносить».
Розпитую про етнічних українців. Чи багато їх у селі?
— Хтось у невістки прийшов, хтось у зяті. Корінних українців-стрільчан немає. Але якщо хтось з українців захоче купити хату і тут мешкати, то без проблем!
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/f_str1.jpg)
— То у вас, мабуть, «просунуте» європейське село? — запитую. Хоча, прогулюючись селом, відчула такий собі когнітивний дисонанс. Усюди чути лише польську мову, тому підсвідомо уявила, що потрапила у європейське село, де мають бути «круті» дороги та магазини. Натомість побачила зовсім іншу картину: замість асфальтованої дороги — суцільне болото, а два магазини більше схожі на халабуди.
— Нам би хотілося бути європейським селом, — каже пан Мар’ян. — Будівництво школи у селі профінансувала Польща. Вона нам дуже допомагає. Ми єдине село у Мостиському районі, яке не має нормальних автобусних маршрутів. Зранку їде лише один автобус із Самбірщини, який заїжджає у село. З Мостиськ автобуса немає. Шкільний автобус возить дітей, але не має права брати пасажирів.
— А які стосунки у місцевих поляків з тутешньою владою?
— Одне одному усміхаються, але довірливих стосунків немає. Доходило і до конфлікту… Щодо ремонту дороги ми зверталися і у міську, і в обласну ради. Ніхто не чує. З Мостиськ на Липники гарна дорога. А нас обійшли… Рятує грейдер, який п’ятнадцять разів на день їздить і вигортає те болото. Зараз триває реформа, наше село приєднали до Мостиськ. Ситуація трохи покращилася. Міський голова Мостиськ Сергій Сторожук допомагає селу. Колишнього сільського голову Стрілецького переобрали старостою. Плануємо облаштувати у селі освітлення. Частково за цей проект мають заплатити жителі, решту коштів шукаємо у спонсорів.
Дороги до села справді немає. І табличка на в’їзді — стара та іржава. Звертаю увагу, що у Стрілецькому немає розкішних будинків. Є двоповерхові, але досить прості. На вулиці дуже мало людей. Пан Мазур каже, багато людей виїхали до Польщі на заробітки, молодь — на навчання.
Бачу магазин. Як я вже згадувала, вигляд у нього вкрай занедбаний. Місцеві бідкаються, що у тому магазині торгують горілкою на розлив… Голова каже, є у селі й такі, хто зловживає спиртним, і малозабезпечені сім’ї, яким він старається допомогти: привозить вживаний одяг, бо і цього не мають.
Стрілецьке розташоване у долині, за сім кілометрів від Мостиськ. Краєвиди тут чудові! На полях цвіте жовтий ріпак, колір якого зливається з синім небом… Поля у місцевих орендує мостиська компанія «Агрокультура». За оренду селяни щоквартально отримують гроші, дехто має по 6 тисяч гектарів. На підприємця не скаржаться.
У школі навчання польською мовою, усюди портрети Івана Павла II
Під’їжджаємо до школи. У фасад вмонтовано камінь, який освятив Папа Римський Іван Павло II. Камінь привезли з Ватикану, зі святих місць, і передали на будівництво Стрілецької школи. Це було у червні 2001 року, під час візиту понтифіка до Львова. Навчання у школі ведеться польською. Українська мова та література — лише як окремий обов’язковий предмет. Керівництво школи знало про мій візит, але від інтерв’ю відмовилося… Хоча у той день шкільних занять не було, школа була відчиненою. Екскурсію навчальним закладом для мене проводить керівник Товариства польської культури.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/f_str6.jpg)
На стіні у вестибюлі — герби України та Польщі. Поруч прапори України, Польщі та Євросоюзу. Замість Шевченка, якого зазвичай можна побачити у звичайних українських школах, бюст Івана
Голова Товариства польської культури до свого кабінету не запрошує. Каже, не має ключів. Біля входу познайомилась з дівчатами, їм по 14 років. На шкільних перервах та поза уроками діти також спілкуються лише польською. Запитую у них українською, за кого на виборах голосували їхні батьки.
— За Зеленського! — відповідають в один голос. Українською говорять добре, без помітного польського акценту.
— Чому? — запитую.
— Можливо, щось зміниться (у голосі відчувається невпевненість).
— Що саме хочете змінити? — допитуюсь.
— Може, дорогу відремонтують!
— А ви далі де плануєте вчитися?
— У Польщі! — відповідають гуртом. На тому розмову припиняють, кажуть, їм треба йти додому.
— Школа потребує ремонту, — продовжує мій співрозмовник. — Ми мали заборгованість за газ, то канцелярія президента Польщі покрила цей борг — надала нам 100 тисяч злотих. Щодо капітального ремонту школи, то в Польщі сказали: «Маєте свою державу». Але ніхто з українських чиновників нам не допоміг. Під час опалювального сезону усі державні структури у суботу-неділю опалюються, а нам опалення на вихідні відключають. У понеділок діти мерзнуть…
Загалом у школі навчається 87 учнів. І лише троє дітей з українських сімей.
— У вас усі мають Карту поляка?
— Усі, хто має польське коріння. Студенти, які навчаються у Польщі, мають право на стипендію, а також знижку на проїзд польською залізницею. Також можна отримати безкоштовно довготривалу візу (на 365 днів). А так усі мають українські паспорти (мій співрозмовник не виключає, що, можливо, хтось у селі і має польське громадянство. — Авт.). Може, і хотілося б мати подвійне громадянство. А що воно дасть? Якщо щось не подобається — виїжджай, приймай громадянство.
«Вуйку, ми усі за Зеленського! Маєте нас підтримати»
— Чому у селі переважна більшість жителів голосували за Зеленського?
— 2016 року я мав першу зустріч з президентською парою Польщі, — каже пан Мазур. — Попросив їх, щоб зателефонували президентові Порошенку, аби допоміг нам із ремонтом школи та дорогою. 2017 року ми знову їздили до Польщі. Мали там концерти. Та сама проблема. Намагаємося привернути увагу влади до села. Відповідь президента Дуди: «Президент України пообіцяв нам, що відреагує. Знає, де ваше село розташоване. Все буде добре». Але донині так і не допоміг… Тому маємо такий результат на виборах!
— Це така форма протесту?
— Це бажання молоді. Вони до мене підходили і прямо казали: «Вуйку, ми усі за Зеленського! Маєте нас підтримати». Я не міг піти проти молоді.
— Впевнені, що людина з шоу-бізнесу зможе керувати країною?
— Будемо жити надією. А раптом? Що з того, що при владі 28-й рік потужні політики? Є якісь результати? Трошки дороги поробили. Та й все!
— У вас є побоювання, що молодь не повернеться після навчання у село?
— Загроза є. Вже це відчуваємо. І не тільки ми. З сусідніх українських сіл багато народу повиїжджало на заробітки — до Польщі, Німеччини, Англії. Ще за Союзу наше село вважалося неперспективним. Нам не можна було будувати хат. Нас тут пресували. Хотіли, щоб село зникло… Польська пані президентова перед виборами нам казала: «Ми про вас пам’ятаємо, будете під нашою опікою. Але нам не співпрацюється з вашим урядом. Нас постійно обманюють. Може, тепер у вас будуть вдалі вибори?!». Обраний президент Зеленський вже має запрошення від польського президента.
Ідемо у шкільну їдальню. Мене пригощають чаєм.
Запитую кухаря, за якими кулінарними традиціями готують обіди — українськими чи польськими?
— Усі страви — українські, — каже молода жінка. — Борщ, суп з рисом, з гречкою. Кухонне обладнання у нас відносно нове. Школі — шістнадцятий рік.
— А ви за кого голосували? — запитую працівницю їдальні.
— Як всі. За Зеленського! Люди хочуть змін! Попередні п’ять років змін не бачили. У мене зарплата — три тисячі гривень, і троє дітей. Як на ці гроші жити? Оплатити газ, світло, одягнути дітей, нагодувати. Якби чоловік теж працював на державній роботі, ми б не вижили.
— Але Зеленський не має жодного досвіду державної служби. Такою людиною легко маніпулювати. Незрозумілою є його позиція, куди країна буде рухатися… Відчуваєте ці загрози? — звертаюсь до своєї співрозмовниці.
— Є в селі такі, які мають страх щодо Зеленського, — розмову перехоплює голова. — Але її чоловік (працівниці їдальні. — Авт.) не вчився на столяра. «Нулячий» був! Знаєте, який він зараз столяр?! Із товаришем приватну справу веде. Вівтарі у церкву роблять. І з Зеленським таке саме може бути! Тільки Львівська область підтримала Порошенка. Він приїхав дякувати. Добре, що підтримали. А що він зробив для Львівської області?
— Зберіг Україну, зміцнив армію, захищає українську мову, Церкву. Це якщо говорити у масштабах країни…
— З цього боку його внесок великий. Але українській мові у Галичині нічого не загрожує. Київ, Суми, Чернігів, Черкаси, Одеса — там більшість розмовляє російською. По суті, лише вчителі у нашій школі проголосували за Порошенка. Але у нас одна мета — покращити умови життя у селі. Давно зрозумів: якщо самі ради не дамо, пропадемо.
— Вас не бентежить, що за Зеленським стоїть олігарх Коломойський?
— Знаєте, чому Порошенко програв вибори? За ним спочатку теж стояли люди. А він захотів всім керувати сам. І ті люди відвернулися від нього. А сам ти нічого не зробиш… Такого немає ніде у світі, щоб президент все сам вирішував. У Польщі теж не все гладко… Там певний відсоток грошей забрали від бюджетників, які мають високі зарплати. Дали їх фермерам, багатодітним сім’ям… Виникли протести. Але у Польщі вчителі, наприклад, заробляють 1300 доларів.
— Не боїтеся розчарування у Зеленському?
— Часами думаю: «Елки зеленые», може бути таке саме кидалово!". Для нашого села ніхто з попередніх президентів нічого доброго не зробив. У Мостиськах тільки зараз, за нового мера, почали встановлювати дитячі майданчики, облаштовувати спортзали (У місті небагато підприємств, є пекарня і цегельний завод. — Авт.). До того були тільки бари…
— Кажуть, прикордонні села не проголосували за Порошенка, бо він прикрив контрабанду сигарет та горілки. Заборонив «євробляхи».
— Контрабанди ніхто не поборов. Вона є, щоправда, не у таких масштабах, як колись. Уряд підняв вартість акцизу, тому возити через кордон сигарети та алкоголь стало не так вигідно. Я теж сім років їздив на «євробляхах» (на транзитних номерах), — веде далі пан Мазур. — На 70 відсотків через це і не підтримав Порошенка, а на 30 відсотків — через позицію молоді. Я не мав порушень, кожні п’ять днів перетинав кордон, як того вимагав митний режим. За розмитнення машини довелося заплатити 3 тисячі 200 доларів. Машина коштувала 2500 доларів. Багато людей з «Євросили» пішли не так за Зеленським, як проти Порошенка. У такий спосіб помстилися йому.
Їдемо з моїм гідом у костел (священик від інтерв’ю відмовився). У Стрілецькому немає церкви, лише римо-католицький костел.
— Покажу вам Матір Божу Стрілецьку, — пан Мазур підводить мене до образа. — Під час будівництва костелу загорілася капличка, яку облаштували неподалік. Це сталося перед Різдвом. Спалахнули гірлянди. Згоріло все, навіть одяг священика. А скульптура Матері Божої не згоріла… Скульптуру відвезли на експертизу до Кракова. Виявилося, зроблена з липи.
На вулиці співрозмовник ділиться зі мною й іншими проблемами села.
— Польща подарувала нам пожежну машину (Цією машиною можна не лише гасити пожежі — у разі посухи розвозять людям воду. Такий випадок у селі уже був — у криницях не було води. — Авт.). Але згідно з митними документами, машину спочатку треба передати державній установі. Отримати у Києві дозвіл. Вже рік чекаємо на той дозвіл…
17-річний Дем’ян, якого зустріла, коли вже збиралася до Львова, розповів, що навчається у Польщі. Хлопець упевнений, що в Україні головне — побороти корупцію. «Подивіться, на яких машинах їздять наші чиновники. А 80-річна бабуся змушена товктися на кордоні, щоб заробити на шматок хліба. Раніше було легше жити, — запевняє мій співрозмовник. — Долар був по вісім… Можна було заробити».
Дем’ян підсумовує: «Україна — самодостатня і багата держава. І нам не треба жодних Євросоюзів. Треба залишатися незалежною країною. Та якщо найближчим часом нічого не зміниться, подумаю про польське громадянство.
А тим часом…
Напередодні виборів у Мостиській районній газеті «Наш край» (від 12 квітня) було опубліковано спільне звернення п’ятнадцяти громадських організацій (зокрема ветеранських та спортивних), а також деяких політичних партій — про те, що на виборах президента варто підтримати Петра Порошенка. У ньому йшлося про ті загрози і виклики, які стоять перед нашою державою, і про те, що Україні потрібен сильний головнокомандувач. Підписала це звернення і голова Товариства польської культури Мостищини Тереза Тетерич.
Фото авторки
Стрілецьке, Мостиський район