У садочках з’являться «платні нельвівські» діти
2 тисячі гривень на місяць мають виділити з бюджету населеного пункту, якщо «їхній» малюк ходить у львівський дитсадок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/389679/sadochky.jpg)
У Львові розділили дітей, що виховуються у дошкільних навчальних закладах, на «львівських» і «нельвівських». Виконком Львівської міськради встановив «розцінку» на перебування «нельвівських дітей» у львівських дитячих садочках. Вирахували, що місячна вартість відвідування дитиною дошкільного навчального закладу обходиться місту у 2066 гривень. Відповідно, таку суму львівському бюджету має відшкодувати місцева рада того населеного пункту, де прописана дитина.
Нинішнє рішення виконкому є логічним продовженням ухвали сесії Львівської міськради, яка ще у липні 2018 року вирішила, що з 2019 року львівські дитсадки прийматимуть дітей з навколишніх сіл, якщо за їхнє навчання заплатить громада.
Новий фінансовий норматив буде застосовуватись до вихованців, які підуть у садки з 1 вересня 2019 року. Як зазначили в управлінні освіти ЛМР, від нововведення планують залучити близько півмільйона гривень щомісячно. Отримані кошти спрямують на львівські дошкільні навчальні заклади. Зараз у львівських садочках 984 дитини, які живуть за межами міста.
Дякувати Богу, що ті 2 тисячі гривень щомісячно не треба буде батькам витягати зі своїх кишень. Але тішитися тут немає чого. Адже ще питання, чи у кожного ОТГ, в більшості яких і так маса видатків і проблем, вистачить коштів ще й на виховання їхніх маленьких мешканців у львівських ДНЗ. Багато ОТГ мають і власні садочки. Але якусь частину дітей батьки все одно возять до Львова. Уже зараз керівники підльвівських ОТГ шоковані сумами, які заломила Львівська міська рада.
«Знаю про це рішення виконкому. Але нам тоді теж треба буде рахувати кошти. У нас, наприклад, дитячий садок у Зубрі, то там є багато львівських дітей, так само, як і дітей переселенців, — розповів „ВЗ“ голова Солонківської ОТГ Віталій Ткачук. — Тут треба врахувати, що ПДФО (податок з доходів фізичних осіб) наших жителів надходить у львівський міський бюджет. Ми робимо дороги за свій кошт, а кошти йдуть у бюджет міської ради. Є різні нюанси. У тій ситуації, яка у нас зараз із бюджетом, ми не зможемо фінансувати навчання наших дітей у львівських садочках. Це для нас дуже великі кошти. У нас дітей, яких возять у садочки Львова, — близько тисячі. Якщо всіх фінансувати — вийде понад 2 мільйони грн. У Солонківській ОТГ — два дитячі садочки. Один на 180 дітей — у Зубрі, другий, на 60 — у Солонці. Зараз будується ще садочок на 230 місць. Але якщо навіть його побудують, це все одно не буде повною мірою забезпечувати потребу в ДНЗ. Але при тому майже всі кошти треба буде віддавати на утримання цих трьох садочків. Це теж питання… Тут маса нюансів. Львів прийняв рішення. Але ж ті наші жителі, що працюють у Львові, користуються всіма благами нашої ОТГ також».
«Я шокована рішенням Львівської міської ради, — обурюється жителька Солонки, молода мамочка пані Аня. — Ясна річ, що в нашому місцевому бюджеті не буде таких коштів, щоб платити аж 2 тисячі гривень на місяць за одну дитину! У нас купа дітей навчається у садочках у Львові! Яке право має Львів відмовити мені, якщо мені зручніше возити свою дитину у львівський садочок? Це суперечить Закону про освіту і Конституції. Ми і так платимо офіційно за садочок 800 гривень на місяць, плюс регулярні побори „на штори“, „на канцтовари“ тощо. У Львівській мерії дуже хитрі — замість того, щоб будувати нові садочки, вони хочуть своїм рішенням розвантажити вже наявні. У нас у Солонці є садочок, але нам вигідніший львівський, бо моя мама живе у Львові й о 5-й годині вечора може забрати дитину зі садочка».
Щоправда, ситуація не виглядає аж такою катастрофічною, як здається на перший погляд. Як пояснила журналісту «ВЗ» директор департаменту гуманітарної політики ЛМР Галина Слічна, рішення виконкому стосується лише тих «нельвівських» дітей, які підуть у садочки з 1 вересня цього року. Тобто вже нового покоління малюків, яких поведуть у дошкільні навчальні заклади. «Рішення про відшкодування коштів місцевими громадами за садочки сесія Львівської міськради прийняла ще торік, тобто воно не є спонтанне, — пояснила Галина Слічна. — Це не є якась новація, адже, наприклад, у львівських лікарнях за лікування людей із області кошти відшкодовуються за такою ж схемою. Ми вирахували цифру 2 тисячі 066 гривень. Але тут ми навіть не врахували харчування. Будемо розсилати листи у всі громади довкола міста, діти з яких навчаються у садочках у Львові».