За довідку про інвалідність — 500 доларів!
СБУ затримала невролога львівської дитячої лікарні. Жінку звинувачують у багаторічному хабарництві
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/388335/f-likarka2.jpg)
Співробітники Управління СБУ у Львівській області затримали на хабарі лікаря-невролога Міської дитячої клінічної лікарні, що на вул. П.Орлика. 61-річна Любов К. вимагала у 30-річної матері з Яворівського району, в якої дитина хвора на ДЦП, 500 доларів за довідку про інвалідність. Документ потрібен для оформлення державної соціальної допомоги для дитини з інвалідністю віком до 18-ти років. Отже, йдеться про важко хвору дитину. Таке повідомлення спричинило ефект «бомби». Співробітники спецслужб розмістили на своєму сайті фото і відео затримання лікарки. Видно, що купюри світяться зеленим кольором. А під інформацією з’явилися сотні коментарів…
За інформацією СБУ у Львівській області, лікарка упродовж тривалого часу вимагала гроші з батьків дітей з інвалідністю за видачу витягу із медичної картки для подальшого оформлення державної соціальної виплати. Свою «допомогу» вона оцінювала приблизно у 500 доларів за документ.
Оперативники спецслужби задокументували одержання першого траншу неправомірної вигоди у сумі шість тисяч гривень від матері дитини, яка хворіє на ДЦП. Відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України. Слідчі дії тривають. Перевіряють причетність інших медичних працівників установи до протиправної діяльності.
Під час затримання лікарки їй стало зле. Через «раптове» погіршення самопочуття вона перебуває на лікуванні у стаціонарі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/04/f_likarka3.jpg)
Відреагував на затримання підлеглої головний лікар міської дитячої клінічної лікарні Дмитро Квіт. «Лікарку затримали за дуже дивних обставин, жодних доказів її вини на момент затримання не було, — каже Дмитро Квіт. — Пакет із грішми виявили в ординаторській між столом та диваном, де є постійний потік людей. На пакеті з грішми відбитків пальців лікарки не виявили».
Проте дописувачі у соцмережах незворушні: дехто пропонує запровадити в Україні смертну кару за корупційні дії, інші вимагають посадити медика довічно. Є такі, що скептично ставляться до цього затримання, мовляв, викрутиться… Багато хто нарікає «на стару медичну систему». «Стара прогнила система, на зміну якої так чекали люди, виходячи на обидві Революції, — йдеться в одному з дописів. — На превеликий жаль, зміни не відбулися. Ловлять поодиноких хабарників, більшість з них через корумповані суди — складову частину системи — поновлюються на роботі, ще й компенсації за прогул отримують. Але терпіти це вже сил немає…».
«І це зовсім непоодинокий випадок, — пише ще одна дописувачка. — Вимагають гроші за те, що належить дитині за статусом. Це низько! Знайомі розповідали, як у них вимагали гроші, погрожуючи не дати ту саму інвалідність. Сподіваюсь, що справу не замовчать. Таким „лікарям“ не місце у лікарнях».
Лікарку, яку підозрюють у хабарництві, батьки хворих дітей добре знають. Кажуть, що без грошей довідку про інвалідність неможливо отримати. «Стикалася з нею особисто, — розповіла журналісту „ВЗ“ одна мама. — Але після її лікування стан дитини не покращився. А з лікарні ми вийшли ще й з запаленням легенів. Тоді я якраз оформляла пенсію, лікарка сказала, що вирішить все. Сума була чималенька. Більше до неї я не зверталася, маю від цього часу відразу до цієї лікарні, хоча там є і хороші лікарі».
Буває й так, що у мами хворої дитини просто немає можливості возити дитину по лікарських комісіях. Для цього потрібно, наприклад, викликати таксі. А це додаткові витрати. Ось батьки і йдуть на відчайдушний крок, пропонуючи «винагороду» лікарю за допомогу (тим самим стимулюють корупцію у медичних закладах).
Мама хворої на ДЦП дитини, пані Світлана, ніколи жодних хабарів не давала. Документи про інвалідність дитини отримала без проблем. «Знаю, часто цей процес затягується і до двох місяців. Батьки звертаються у поліклініку за місцем проживання, і лікар скеровує дитину на лікувально-лікарську комісію (ЛЛК). Теоретично, це можна зробити і за тиждень. Але лікарі приймають не більше п’ятьох дітей на день. Не перепрацьовуються, — каже мама. — Іноді спеціально затягують цей процес (аби батькам увірвався терпець і вони дали гроші. — Авт.). Мама бігає кабінетами, то одного документа немає, то іншого. Батьки мусять навчитися обстоювати свої права. Наприклад, сказати лікарю: «Не вийду з кабінету, поки не оформите документи». Або звертатися зі скаргами до вищого керівництва. «Щоб таких випадків не було, необхідно максимально комп’ютеризувати усі комісії ЛЛК. Радянська піраміда глибока вкорінена», — упевнені батьки.
Та факт залишається фактом: реформи у медицині хоч і впроваджуються, але дуже маленькими кроками. У державних лікарнях — «чорний нал», яким розраховуються пацієнти за медичні послуги, та корупція.