«Є група ініціативних батьків, які у цьому ліцеї вирішують майже все»
Конфлікт між дітьми не можуть залагодити ні вчителі, ні батьки, ні адміністрація. То хто кого цькує в «елітному» навчальному закладі?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/386387/shkola.jpg)
Батьки учнів 6-Б класу Львівського ліцею імені Василя Стуса вирішили перевести дітей на дистанційне навчання — через агресивну поведінку 12-річного однокласника. «У понеділок, 4 березня, на навчання у школу прийшли лише двоє учнів з цілого класу. Загалом у класі навчається 31 дитина», — повідомив директор ліцею Михайло Заремба.
У ліцеї імені Стуса, що на вул. Повстанській, 14, триває конфлікт між батьками 12-річного учня Іллі Балабая та батьками решти учнів цього класу. Батьки хлопчика заявляють, що їхню дитину цькують. Натомість вчителі та батьки решти дітей стверджують, що агресивну атмосферу у класі створює саме Ілля.
«Є заява, в якій батьки просять забезпечити дистанційне навчання на період, поки учні перебуватимуть удома. Причина такого рішення — необхідність відновити нормальну дисциплінарну й моральну ситуацію у класі. Сьогодні на уроки прийшли лише двоє учнів. Учителі працюють, проводять уроки, а для решти учнів є можливість дистанційного навчання. Вчителі готують завдання, і діти їх опрацьовують у домашніх умовах, а потім повертають назад», — розповів Михайло Заремба.
Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з мамою Іллі — Дариною Балабай. Знаю, ця родина з дітьми переїхала до Львова 2015 року з Харкова. Дарина разом із чоловіком Сашком активно долучилася до життя міста Лева. Знімали майже все, що у місті відбувається. І навіть створили свій власний канал в Інтернеті. Родина була у захваті від Львова… І ось раптом дізнаюся про цей конфлікт у школі. Ситуація виглядає доволі дивно. Директор у ЗМІ заявляє, що родина Іллі Балабая не йде на контакт. А мама каже, що бачить директора на різних подіях. На запитання «Як справи?» директор відповідає: «Все добре, претензій немає…». На жодні наради батьків Іллі офіційно ніхто не запрошував.
До речі, кілька років тому у цій школі уже був конфлікт у третьому класі. Мама одного зі школярів, Галина Мельник, домоглася, аби класного керівника звільнили з роботи — за те, що вчителька начебто знущалася з її дитини. Але вчителька чомусь повернулася до школи. Виявилося, директор подав подання на її звільнення під час… лікарняного. Більшість батьків були тоді проти звільнення вчителя з робити. Але педагога врешті-решт звільнили. Відтоді навчальний заклад добряче «штормить»…
То що ж сталося цього разу? Чому батьки вирішили перевести дітей на дистанційне навчання? На сторінці у «Фейсбуці» батька Іллі, Олександра Балабая, є відео із засідання педагогічної ради ліцею. Доповідає вчитель фізкультури. «Минулого року його (Іллю. — Авт.) били всі діти, його били навіть дівчата… Цього року дівчата його вже не чіпають…». «Якщо це не булінг, то що це?» — запитує батько. А ось однолітки Іллі заявляють, що хлопець б’ється, лається і заважає усім вчитися.
Адміністрація школи та кілька батьків написали заяви до Франківського відділу поліції. Правоохоронці проводять розслідування, встановлюють, хто саме провокує у класі конфлікти. Якщо провокаторів встановлять, батькам загрожує штраф у сумі 800 гривень (за цькування).
У міському відділі освіти вважають, немає причин для переводу дітей на дистанційне навчання. Начальник відділу освіти Галицького та Франківського районів Львова Леся Васюта каже: «Керівник навчального закладу про таке навчання нікого не попередив. Хоча положення про дистанційне навчання чітко передбачає погодження з органами місцевого самоврядування».
Також у відділі освіти виникли питання до адміністрації школи, яка вже другий рік поспіль не може владнати конфлікт. «Керівник у такій ситуації зобов’язаний був створити комісію, вивчити це питання. До цієї комісії запрошуються педагоги, обов’язково батьки дитини, над якою вчинявся булінг, той, хто вчиняв булінг і його батьки. Тоді доходять до певного рішення», — зазначила Леся Васюта.
Тим часом дізнаюся з компетентних джерел, що в елітному ліцеї є група «ініціативних батьків», які «вирішують майже все у цьому закладі». Зараз, наприклад, розпускають чутки, що Іллю Балабая вигнали з попередньої школи… До речі, хлопчик добре вчиться. І з поганою характеристикою у цей навчальний заклад не беруть. Діти складають іспит, адміністрація закладу вивчає усі документи (характеристику також). Телефонують у заклади, де дитина попередньо навчалася. Лише після цього адміністрація ухвалює рішення. Тому історії про «вигнали й поперли» виглядають сумнівними.
У школі мені сказали, що директор у відрядженні. А завуч — на уроках. Не дає коментарів і шкільний психолог Ірина Ковальчук. Тому дізнатися, чи вирішили конфлікт у навчальному закладі, мені не вдалося. Єдине, що стало відомо: у ліцеї вирішили, що всі уроки у майбутньому у 6-Б зніматимуть на відео. Але на одному такому відео, яке потрапило у ЗМІ, видно, що однокласники цькують Іллю… Діти кричать: «Ти ненормальний, ти дебіл»… Я запитала, що мама думає про ці відеозйомки?
Дарина Балабай каже, дитина вдома розповідає, що у присутності вчителя його часто штовхають, обзивають (тобто провокують), а потім знімають його реакцію на відео. «Інколи додають свої коментарі — дебіл, неадекватний, придурок, понаїхали, сєпар кончений, — каже мама. — Ілля плаче або кричить у відповідь, бо відчуває беззахисність. А в цей час вчитель спостерігає…».
Та хіба діти на уроці мають знімати відео? Чи все-таки вчитися?