Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Є група ініціативних батьків, які у цьому ліцеї вирішують майже все»

Конфлікт між дітьми не можуть залагодити ні вчителі, ні батьки, ні адміністрація. То хто кого цькує в «елітному» навчальному закладі?

Батьки учнів 6-Б класу Львівського ліцею імені Василя Стуса вирішили перевести дітей на дистанційне навчання — через агресивну поведінку 12-річного однокласника. «У понеділок, 4 березня, на навчання у школу прийшли лише двоє учнів з цілого класу. Загалом у класі навчається 31 дитина», — повідомив директор ліцею Михайло Заремба.

У ліцеї імені Стуса, що на вул. Повстанській, 14, три­ває конфлікт між батьками 12-річного учня Іллі Балабая та батьками решти учнів цього кла­су. Батьки хлопчика заявляють, що їхню дитину цькують. Нато­мість вчителі та батьки решти ді­тей стверджують, що агресивну атмосферу у класі створює саме Ілля.

«Є заява, в якій батьки про­сять забезпечити дистанційне навчання на період, поки учні перебуватимуть удома. При­чина такого рішення — необхід­ність відновити нормальну дис­циплінарну й моральну ситуацію у класі. Сьогодні на уроки при­йшли лише двоє учнів. Учите­лі працюють, проводять уроки, а для решти учнів є можливість дистанційного навчання. Вчи­телі готують завдання, і діти їх опрацьовують у домашніх умо­вах, а потім повертають назад», — розповів Михайло Заремба.

Журналіст «ВЗ» поспілкува­лася з мамою Іллі — Дариною Балабай. Знаю, ця родина з ді­тьми переїхала до Львова 2015 року з Харкова. Дарина разом із чоловіком Сашком активно до­лучилася до життя міста Лева. Знімали майже все, що у місті відбувається. І навіть створили свій власний канал в Інтернеті. Родина була у захваті від Льво­ва… І ось раптом дізнаюся про цей конфлікт у школі. Ситуація виглядає доволі дивно. Дирек­тор у ЗМІ заявляє, що родина Іллі Балабая не йде на контакт. А мама каже, що бачить директо­ра на різних подіях. На запитан­ня «Як справи?» директор від­повідає: «Все добре, претензій немає…». На жодні наради бать­ків Іллі офіційно ніхто не запро­шував.

До речі, кілька років тому у цій школі уже був конфлікт у третьому класі. Мама одного зі школярів, Галина Мельник, до­моглася, аби класного керівни­ка звільнили з роботи — за те, що вчителька начебто знуща­лася з її дитини. Але вчителька чомусь повернулася до школи. Виявилося, директор подав по­дання на її звільнення під час… лікарняного. Більшість бать­ків були тоді проти звільнення вчителя з робити. Але педаго­га врешті-решт звільнили. Від­тоді навчальний заклад добряче «штормить»…

То що ж сталося цього разу? Чому батьки вирішили перевес­ти дітей на дистанційне навчан­ня? На сторінці у «Фейсбуці» батька Іллі, Олександра Бала­бая, є відео із засідання педа­гогічної ради ліцею. Доповідає вчитель фізкультури. «Минулого року його (Іллю. Авт.) били всі діти, його били навіть дівчата… Цього року дівчата його вже не чіпають…». «Якщо це не булінг, то що це?» — запитує батько. А ось однолітки Іллі заявляють, що хлопець б’ється, лається і зава­жає усім вчитися.

Адміністрація школи та кіль­ка батьків написали заяви до Франківського відділу поліції. Правоохоронці проводять роз­слідування, встановлюють, хто саме провокує у класі конфлік­ти. Якщо провокаторів встанов­лять, батькам загрожує штраф у сумі 800 гривень (за цькування).

У міському відділі освіти вва­жають, немає причин для пере­воду дітей на дистанційне на­вчання. Начальник відділу освіти Галицького та Франківського ра­йонів Львова Леся Васюта каже: «Керівник навчального закладу про таке навчання нікого не по­передив. Хоча положення про дистанційне навчання чітко пе­редбачає погодження з органа­ми місцевого самоврядування».

Також у відділі освіти вини­кли питання до адміністрації школи, яка вже другий рік по­спіль не може владнати кон­флікт. «Керівник у такій ситуації зобов’язаний був створити ко­місію, вивчити це питання. До цієї комісії запрошуються пе­дагоги, обов’язково батьки ди­тини, над якою вчинявся бу­лінг, той, хто вчиняв булінг і його батьки. Тоді доходять до певно­го рішення», — зазначила Леся Васюта.

Тим часом дізнаюся з ком­петентних джерел, що в еліт­ному ліцеї є група «ініціативних батьків», які «вирішують май­же все у цьому закладі». Зараз, наприклад, розпускають чут­ки, що Іллю Балабая вигнали з попередньої школи… До речі, хлопчик добре вчиться. І з пога­ною характеристикою у цей на­вчальний заклад не беруть. Діти складають іспит, адміністра­ція закладу вивчає усі докумен­ти (характеристику також). Те­лефонують у заклади, де дитина попередньо навчалася. Лише після цього адміністрація ухва­лює рішення. Тому історії про «вигнали й поперли» вигляда­ють сумнівними.

У школі мені сказали, що ди­ректор у відрядженні. А завуч — на уроках. Не дає коментарів і шкільний психолог Ірина Ко­вальчук. Тому дізнатися, чи ви­рішили конфлікт у навчальному закладі, мені не вдалося. Єдине, що стало відомо: у ліцеї виріши­ли, що всі уроки у майбутньому у 6-Б зніматимуть на відео. Але на одному такому відео, яке по­трапило у ЗМІ, видно, що одно­класники цькують Іллю… Діти кричать: «Ти ненормальний, ти дебіл»… Я запитала, що мама думає про ці відеозйомки?

Дарина Балабай каже, ди­тина вдома розповідає, що у присутності вчителя його час­то штовхають, обзивають (тобто провокують), а потім знімають його реакцію на відео. «Інколи додають свої коментарі — дебіл, неадекватний, придурок, пона­їхали, сєпар кончений, — каже мама. — Ілля плаче або кричить у відповідь, бо відчуває беззахис­ність. А в цей час вчитель спо­стерігає…».

Та хіба діти на уроці мають знімати відео? Чи все-таки вчи­тися?