Не кава — чай зігріє взимку…
З шипшини — вбереже від вірусів. З імбиром — пригнітить запальні явища
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382480/3083onemax.jpg)
Найкращий напій для нашого організму — чиста питна вода. Але взимку не так спрагу втамувати хочеться, як зігрітися. Також у холодну пору року нам потрібне вітамінне підживлення. Які ж напої обрати?
«З додаванням ягід (свіжих/розморожених/сушених), імбиру/куркуми або зелений чай», — радить лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.
«В ягодах міститься багато проантоцианідів, потужних антиоксидантів, які пригнічують окислення жирів (ліпідів), що є структурними компонентами мембран всіх клітин нашого тіла, та ДНК-клітин; захищають білки від глікації („зацукровування“, утворення „зшивок“ між молекулами білків, що є однією з основних причин старіння), клітини мозку — від старіння (нейродегенерації), клітини серця — від зношування. Ці антиоксиданти також активують імунітет, зменшують запальні явища в організмі, покращують пам’ять і здатність до навчання», — пояснює лікар.
Найкращий варіант — обліпиха та шипшина. Обліпиха збагачена каротиноїдами (саме вони надають їй жовтого кольору), які в організмі перетворюються на вітамін А, що володіє здатністю загоювати рани, відновлювати шкірний покрив. «Шипшина — це взагалі „клондайк“ для потенційних довгожителів, — запевняє Оксана Скиталінська. — Ці ягоди містять каротиноїд лікопен, біологічно активні речовини (нарінгенін, лютеолін, катехіни) та багато інших незамінних компонентів, які в нашому організмі не утворюються, але вкрай йому необхідні. Шипшина запобігає розвитку депресивних станів, захищає нейрони від накопичення бета-амілоїду, нормальна функція якого науковцям досі невідома, але який асоціюють з хворобою Альцгеймера, стимулює ріст м’язових клітин і сповільнює втрату м’язової маси (захищає від т. зв. старечої саркопенії), володіє противірусними властивостями. А ще до її складу входить багато природного вітаміну С, який виявляє свої корисні властивості у поєднанні з біофлавоноїдами (ось чому білий аптечний вітамін С жодної користі організму не приносить)».
Імбир містить два цінні компоненти — гінгерол та куркумін. Вживання імбиру гальмує запальні процеси незалежно від їхньої локалізації. Ця рослина із пряним смаком володіє нейро- і гепатопротекторним, антидепресивним, протидіабетичним та антиканцерогенним ефектом. Пригнічує бродильні та гнилісні процеси у кишечнику, тож тим, хто страждає від грибкових інфекцій, додавати імбир у страви і напої Оксана Скиталінська радить щодня.
Подрібніть у блендері сухі ягоди шипшини, додайте обліпихи, імбиру, долийте гарячої води і ще раз збийте. Перелийте у чайничок і дайте настоятися не менше 30 хвилин. Процідіть і пийте теплим.
Щоб напій не видався кислим (або якщо у вас є запальні процеси у шлунку, кишечнику, підшлунковій), готуйте його у слабкій концентрації, але повністю від нього не відмовляйтеся.
А як же з чаєм? Британці п’ють цей напій щодня — незважаючи на погоду, настрій та пору року: чорний, earl grey, з листям малини або шматочками екзотичного манго. «Батько» всіх сортів чаю — Camellia sinensis (чай китайський). Різним смакам, кольору і аромату цей напій завдячує процесу обробки листя.
Як пише у своїй книзі Czajnikowy.pl. Dobra herbata знавець чаю Рафал Пшибильок, чорний чай має темне листя, а після запарювання надає воді бурштинового забарвлення. Це — найпопулярніший сорт чаю у світі (80% від загальної кількості виробництва напою). Листя чайного дерева подрібнюють і скручують у валики, після чого піддають ферментації, аби окислити, а наприкінці — підсушують. Ферментують також червоний чай (сорт пуер, який вирощують у китайській провінції Юньнянь) та синьо-зелений або блакитний (улун).
Зелений чай — неферментований. Його листя яскравого сіро-зеленого кольору при запарюванні надає воді солом’яного забарвлення і ніжного смаку. Після чорного чаю зелений — другий за популярністю у світі. З куща збирають бруньки і перше або друге-третє листя, висушують його на сонці і не подрібнюють (як варіант — надають форми хвойних гілочок, спіральок чи перлинок).
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/napij-vzymku.jpg)
Білий чай — це листя, яке ще до кінця не сформувалося, вкрите білим пушком. Серед поціновувачів чаю вважається найбільш шляхетним напоєм. Має тонкий смак і делікатний аромат. З усіх сортів чаю є найбільш корисним для здоров’я.
А от фруктові і трав’яні чаї, ройбуш і мате чаєм тільки називаються.
Що корисного у чаї?
v Кофеїн (танін), який пришвидшує метаболізм, підтримує нормальну роботу нервової системи, серця, м’язів і нирок. Кількість кофеїну у напої залежить від способу запарювання і різновиду чаю. Найбільше таніну міститься у білому. Чим довше запарюємо і чим більш гарячою є вода, тим більш тонізуючий напій отримаємо.
v Поліфеноли, що володіють протираковим ефектом і сповільнюють процеси старіння. Найбільша їх кількість — у білому чаї. Значна — у зеленому.
v Солі заліза, магній і натрій, кремній, калій, кальцій, фосфор, фтор, йод та мідь, вітаміни А, В, С, Е і К.
Як правильно запарювати чай?
Чорний: 2−3 г заварки залийте 120 мл окропу. Настоюйте 2−5 хвилин, залежно від величини листя. Чим воно більше — тим довше треба запарювати.
Зелений: 2−3 г сухого листя залийте 100 мл води, нагрітої до +60… +90°С. Настоюйте 2−3 хвилини. Якщо хочете, щоб напій володів більш насиченим смаком, заливайте гарячою водою більшу кількість листя, але не збільшуйте час заварювання. Зелений чай можна заварювати кілька разів — навіть до чотирьох. Найбільш корисний напій — той, який заварений вдруге.
Ранковий напій (замість кави)
На чотири порції:
Шипшина — 1 ст. л.
Обліпиха — 1 дес. л.
Імбир — 1 ч. л.
Фото з архіву «ВЗ»