«Перед нами стояло складне завдання — з 15 виконавців відібрати трьох найкращих. А вони — всі найкращі!»
У Трускавці відбувся І Міжнародний конкурс професійних вокалістів «Пам'яті Мусліма Магомаєва», інформаційним партнером якого є газета «Високий Замок»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380809/img1275.jpg)
Напередодні проведення І Міжнародного конкурсу вокалістів «Пам'яті Мусліма Магомаєва» в інтерв’ю журналістові «ВЗ» голова журі конкурсу, народний артист України, голова Азербайджанського культурного центру імені Мусліма Магомаєва Гурбан Аббасов сказав, що «Муслім Магомаєв співав українські пісні і дуже любив Україну. Тому провести конкурс „для галочки“ не можна».
Конкурс професійних вокалістів «Пам'яті Мусліма Магомаєва» — унікальна подія для України, бо, за умови, участь у ньому могли взяти лише професійні вокалісти з дипломами про закінчення консерваторій, або студенти вищих музичних закладів. Оскільки сам Магомаєв співав неперевершено оперні партії і естраду, то й учасники конкурсу повинні були володіти мистецтвом оперного і естрадного співу.
Членами журі, окрім Гурбана Аббасова, став народний артист України, соліст Національної опери, завідувач кафедри сольного співу Національної музичної академії імені Чайковського, професор Олександр Дяченко. Спеціально визначити найкращих вокалістів з Хорватії приїхала народна артистка України, солістка Національної опери з міста Рієка Ольга Камінська, а також член журі — завідувач кафедри академічного співу Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, народна артистка України Людмила Божко.
До двох фінальних турів було допущено 15 виконавців. Хоча заявки на участь надіслали понад 100 співаків з усього світу — США, Великої Британії, Австрії, а також з усіх регіонів України. Як з’ясувалося, на попереднє прослуховування ніхто не приїжджав, лише надсилали аудіозаписи зі своїм виконанням. Не було і прізвищ вказано — лише номери. Так вирішили організатори конкурсу. Тож як вирішували, який номер може брати участь у конкурсі?
— Ми прослухали понад сотню претендентів, відсіяли тих, кому ще зарано брати участь у таких змаганнях. А потім відсіяли ще 30 осіб, — розповіла журналістові «ВЗ» одна з організаторів конкурсу співачка Наталія Кудряшова. — Так склалося, що майже усі члени журі дали однакову кількість балів співакам, які і увійшли до цієї «п'ятнадцятки».
— Все було дуже просто, — долучився до розмови Олександр Дяченко. — Відбір відбувся за простим математичним прикладом — у якого номера були найвищі бали, той і пройшов. Бо це найбільш об’єктивна система, коли не бачиш і не знаєш людину, а тільки слухаєш, як вона виконує пісню, яку колись співав великий Магомаєв. І кожен член журі — з Києва, Хорватії, Львова — надіслав свій протокол, у якому навпроти номера стояла та кількість балів, яку заробив співак. А от вже на самому фестивалі перед нами стояло дуже складне завдання — з 15 виконавців відібрати трьох найкращих. А вони — всі найкращі!
— А чому так мало дівчат взяло участь у конкурсі?
— Бо це логічно, — сміється Олександр Дяченко. — Дівчата не співають баритоном. Хоча на сліпе прослуховування від дівчат було багато заявок. Якби це був конкурс імені Євгенії Мірошниченко, тут би лідирували дівчата.
У цьому конкурсі був відсутній вступний внесок для участі. Не треба було також платити і за проживання-харчування під час його проведення. Усі витрати взяли на себе організатори на чолі з Азербайджанським культурним центром імені Мусліма Магомаєва та Трускавецькою міською радою. Мер Трускавця Андрій Кульчинський особливо дбає про культуру курортного містечка. Лише два тижні тому за підтримки мерії відбувся кінофестиваль «Корона Карпат», а тепер от і конкурс вокалістів.
— Мені сподобалося, що сюди приїхали кращі з кращих, бо було сліпе прослуховування, — розповів журналісту «ВЗ» Андрій Кульчинський. — Ми погодилися підтримати фестиваль, бо від самого початку все відбувалося прозоро. Якщо у конкурсі є хоч якась комерційність, відбувається штучне нашарування. Насправді, є багато талановитої молоді з чудовими голосами, однак через матеріальну скруту не кожен може внести певну суму за участь. Для нас було важливо показати талановиту Україну, про яку дізнаються і в Азербайджані, і в інших країнах.
На конкурс приїхали керівники продюсерських агентств, керівники театрів, оркестрів… Бо конкурс — це платформа для зустрічі талантів та їхніх роботодавців. Серед спеціальних призів — контракт із продюсерським агентством, організація сольного концерту та інші можливості для народження зі співака справжньої зірки.
Журналіст «ВЗ» була присутня на другому турі, коли виконавці співали естрадні твори, які виконував Магомаєв. Мені також треба було вибрати найкращого серед них, бо «Високий Замок», як інформаційний партнер конкурсу, також мав свою нагороду — інтерв’ю з виконавцем в одному з номерів нашої газети. Послухала першого, поставила «плюсик» — це наш герой. Послухала другого — знову «плюсик»… Загалом навпроти прізвищ виконавців у мене з’явилося 12 плюсиків. Лише на вечірньому концерті, що відбувся у готельно-курортному комплексі «Карпати», я вибрала «нашого героя» — тенора Ангела Георгієва, студента Національної музичної академії України імені Чайковського, учасника «Голосу країни» та шоу «Х-фактор», дворазового чемпіону України з тайського боксу.
Найнапруженіша атмосфера стояла у залі Трускавецького палацу культури ім. Тараса Шевченка. Хвилювалися не лише учасники, а й глядачі у залі. Почути, хто ж найкращий з кращих, прибув з Києва і Надзвичайний та Повноважний посол Азербайджану в Україні Азер Худієв. Наталя Кудряшова спочатку виводила тих, хто отримував нагороди від партнерів. А потім настала найхвилюючіша мить — вручення призових місць. Третє місце і грошову нагороду 500 доларів розділили двоє учасників — Андрій Боженський та Станіслав Зубар. Друге місце також присудили двом хлопцям (грошова премія — 700 дол.) — Ангелу Георгієву та Денису-Даниїлу Богачову. Перше місце і грошову премію 1000 доларів присудили Микиті Бурцеву, а також право сольного концерту у Трускавецькому палаці культури і сертифікат від департаменту культури Київської міської держадміністрації на право виступати на столичних державних заходах.
Не могла зрозуміти, чому саме конкурс такого високого рівня вирішили провести не у Києві чи Львові, а у Трускавці.
— В Україні нема негарних міст, — сказав журналісту «ВЗ» голова журі і головний організатор конкурсу Гурбан Аббасов. — Однак у світі є хороша традиція популяризувати курорти і виводили їх у ранг культурних центрів. Це дає змогу підвищити імідж країни на світовій арені та привабити додаткові інвестиції. Всім відомі такі курортно-фестивальні міст, як Сопот, Канн, Карлові Вари, Юрмала. А Трускавець має такі можливості стати не лише курортною столицею України, а й міжнародним культурним центром.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/11/IMG_1214.jpg)
— А чому присвятили цей конкурс саме Мусліму Магомаєву?
— Магомаєв — мій кумир. Я навчався правильного вокалу на його творчості. Пригадую, коли я вчився в училищі, Муслім Магомаєв співав «Дивлюсь я на небо…» і сам собі акомпанував. Це було щось неймовірне, хапало за душу. Він не співав цю пісню, а переживав її на сцені. Це була маленька вистава. Не кожен український співак міг так її виконати, як Магомаєв. Він популяризував українську музику у всьому світі. Він був один із небагатьох митців того часу, який мав концерти на світових сценах. І у своїх концертах він виконував українські пісні — «Дивлюсь я на небо», «Кохана» та інші. Давно виношував мрію про такий фестиваль. Ще п’ять років тому ми готувалися до проведення першого концерту в Україні, присвяченого творчості цього великого виконавця. Були підписані усі документи, продумано репертуар, але через сумні події 2013−2014 років відмовилися від проведення грандіозного концерту. Ми проводили пізніше концерти пам’яті Магомаєва, але не такі гучні, як планували. Це все нагромаджувалося, як снігова куля, а далі вже тримати у собі цю ідею і бажання зробити такий фестиваль не було сили.
Усі фото авторки