«Підняв на мене руку, коли була вагітною… До того чинив моральний тиск»
Попри новий закон, жертви домашнього насильства й надалі не захищені від тиранів…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/377697/zavantazhennia.jpg)
Набув чинності закон МВС України щодо термінових заборонних приписів у ситуаціях домашнього насильства. Що це означає? Чи зможуть захистити себе жертви сімейних тиранів?
Заступник міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук заявила, що цей документ набуде чинності на початку 2019 року й полегшить реалізацію положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.
За словами пані Ковальчук, правоохоронці, які приїжджають на виклик щодо вчинення домашнього насильства, зможуть подбати про безпеку жертви, одразу виписавши кривднику терміновий припис. «Такий припис накладатиме на правопорушника зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи. Міститиме заборону на вхід та перебування у цьому місці, а також заборонятиме кривднику у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Відповідно, законодавчі новації дозволять негайно усунути загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи, повністю убезпечивши жертву від агресора».
Якщо поліція виносить такий припис, протягом десяти днів (!) кривдник не має права перебувати в одному приміщенні з потерпілими. Суд може обмежити доступ до житла на шість місяців. Раніше поліція могла затримати агресора лише на три години. Провівши бесіду, домашніх тиранів зазвичай відпускали. Тож жертва знову була незахищеною.
Юрист ГО «Жіночі перспективи» Галина Федькович на прохання журналіста «ВЗ» прокоментувала згаданий документ МВС.
— Цей наказ більше стосується форми, тобто яким чином документ має заповнюватися, які реквізити вноситися, якою мовою, яким чорнилом, — каже пані Федькович. — Однак відповідно до закону припис виноситься на підставі оцінки ризиків. Працівник поліції, який виносить припис, має оцінити: чи є ризик, що буде повторне вчинення насильства, що будуть тяжкі наслідки для постраждалих осіб. На підставі цих ризиків ухвалюється рішення — виносити припис чи ні. Особливо, якщо стоїть питання про вилучення кривдника з житлового приміщення.
У цій ситуації не можна спиратися лише на суб’єктивну думку поліцейського. Тому за участі громадських організацій, Міністерства внутрішніх справ розроблявся окремий порядок оцінки ризиків. Наразі цього порядку не прийнято, а у такому вигляді цей документ неефективний.
— А якщо агресор каже, що він власник квартири і нікуди не піде?
— У законі написано, що його ніхто не позбавляє права власності. Він лише обмежується у користуванні цим житлом.
Цікавлюся, чи багато жінок звертається до «Жіночих перспектив» по допомогу. «Тільки сьогодні телефоном консультувала трьох жінок домашнього насильства. Значна частина жертв домашнього насильства — літні жінки, які потерпають від насильства з боку дорослих дітей, інколи внуків. Вони примушують переписати на них квартиру. Міняють замки, не пускають до хати. Створюють неможливі умови для проживання. «За статистикою, кожна третя жінка потерпає від домашнього насильства. Чи відповідає ця цифра дійсності?» — запитую. «Думаю, так», — каже Галина Федькович.
Катерина познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, коли їй було 22 роки. Він був розлучений, сказав, що його колишній дружині була потрібна лише дитина, а не він… «Ми з батьками планували збільшити будинок, — розповідає жінка. — Мама задля цього поїхала на заробітки до Іспанії. Чоловік цим питанням не займався. Казав, у нас є де жити. Казала, коли з’являться діти, нам буде тісно.
Чоловік не багато заробляв. Ми їздили за кордон по телефони, він їх потім продавав. Що мене дратувало, ніколи не визнавав своїх помилок, ніколи не робив кроків назустріч. У всіх проблемах звинувачував мене. Спершу не звертала на це уваги. Коли у нас народився син, він дуже змінився. Видно, йому ці клопоти були не потрібні. Обмежував спілкування з рідними та друзями, перестав їздити до моїх батьків, коли ми збиралися на свята. Пропадав. В Інтернеті знайомився з якимись жінками… Думала, схаменеться. Але ставав тільки агресивнішим. Казав, що я… забагато часу приділяю дитині. Вихованням сина не займався. Я була у постійному нервовому напруженні. Почав мене шантажувати: якщо розлучимося, забере у мене будинок".
Стосунки то налагоджувалися, то заходили у глухий кут… Катерина дізналася, що вагітна вдруге. Тоді її чоловік вперше підняв на неї руку. Не сподобалося, що дружина вирішила перепланувати дитячу кімнату. Довелося викликати поліцію. «Було море крові. Він матюкався, обзивав мою родину. А потім пішов спати», — каже Катерина.
Тільки тоді Катерина остаточно зрозуміла, у яку халепу влипла. «Його вдома по тижнях не було, — веде далі. — А коли приходив, то шукав приводів, аби влаштувати скандал. Ми розлучилися. Не розумію, чого я стільки часу зволікала?! Але, на жаль, правоохоронна система не захищає таких жінок, як я. Він далі живе у будинку. Робить мені капості. То побутову техніку зламає, то відеокамеру… Суди тривають уже чотири роки (колишній чоловік намагається заволодіти однією третьою будинку. — Авт.). Я прошу, аби суд обмежив доступ колишнього чоловіка до житла. Судді мене питають: «А де він буде жити?». Причому він півмісяця живе у будинку, а півмісяця — невідомо де… Діти його не цікавлять. Зате купив собі «Лексус».