«Якщо вчитель крутіший, ніж комп’ютерна гра, тоді діти тягнуться до вчителя …»
Другий рік поспіль очолює рейтинг найкращих шкіл України Львівський фізико-математичний ліцей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376663/f-fizmat.jpg)
У топ-рейтингу 200 шкіл України за результатами ЗНО-2018 — навчальні заклади Львова, Києва, Харкова та Дніпра. Для укладання рейтингу навчальних закладів інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» використав результати ЗНО випускників шкіл у 2018 році. Школи розміщені за рейтинговим балом, розрахованим на підставі середнього значення балів учасників тестування з усіх предметів ЗНО.
Лідерами рейтингу найкращих шкіл Львова цього року стали Львівський фізико-математичний ліцей, Спецшкола № 37, Львівська академічна гімназія, Класична гімназія при ЛНУ ім. І. Франка та НВК «Школа I ступеня-гімназія». Загалом у списку лише кілька звичайних шкіл — найкращі результати на ЗНО в основному демонструють випускники гімназій або шкіл з певною спеціалізацією.
Другий рік поспіль очолює рейтинг найкращих шкіл України — Львівський фізико-математичний ліцей. Високі бали на ЗНО з української мови та літератури отримав 81% випускник ліцею, а з математики — 87%. Такі результати дозволили навчальному закладу не лише бути на вершині загального рейтингу, а й стати першим у двох рейтингах за окремими предметами — з мови/літератури та математики.
Лідерство Львівського фізико-математичного ліцею проявляється ще й у кількості випускників, які отримали під час тестування найвищі бали. Із 26 львівських учнів (місто + область), які отримали 200 балів за тест, випускниками ліцею є 12 осіб. Більше того — крім ліцею, цього року жодна школа не мала більше одного 200-бальника.
Деякі батьки обурюються, що якісну загальну освіту в Україні можуть надати хіба що ліцеї, гімназії або школи з поглибленим вивченням предметів. «Однак вибору навчального закладу нас позбавляють (дитина зобов’язана навчатися у школі району, де живе сім’я). Неосвіченими легко маніпулювати… Так виглядає у моїх очах державна освітня політика», — написала у «Фейсбуці» Анна Харачко.
Директор Львівського фізико-математичного ліцею Мар’ян Добосевич каже, якщо є колектив учнів та вчителів-однодумців і немає розбіжностей, тоді все буде добре. «Звичайно, я не можу сказати, що у нас все ідеально, — каже директор. — Але якщо щось не спрацьовує, завжди можемо спертися чи то на батьків, чи то на вчителів. Підкорегувати питання…».
— Очевидно, що до вас йдуть вчитися діти, яким дається фізика і математика. Вирішити питання за гроші у вашому ліцеї, думаю, не вдасться.
— Без сумніву. Питання не у фінансах, а у цілеспрямованості дітей і розумінні батьків, — веде далі Мар’ян Добосевич. — Так, можливо, вони не такі ідеальні, як би нам того хотілося. Дехто думає, якщо дитина вчиться у фізматліцеї, то вона вже ідеальна. Але це не так. Діти завжди діти. Зі своїми недоліками, примхами і баченням. Але якщо вчитель крутіший, ніж комп’ютерна гра, тоді діти тягнуться до вчителя, а не до комп’ютера.
— Все-таки, за вашими спостереженнями, можна навчити фізики-математики, чи для цього треба мати природні здібності?
— Є різного типу люди. Є такі, хто сприймає інформацію відразу. Їм не потрібно детальних пояснень, відпрацювання техніки, умінь та навичок. Є моменти, коли одразу іскра проскакує, в інших випадках потрібна важка праця. І діти бувають різні. Ми стараємося підтримати і тих, і тих. Одній дитині дати додатковий харч для мозку. Іншій пояснити, чому їй не одразу все вдається зробити.
— Деякі батьки обурюються, що держава позбавляє їх права вибору навчального закладу…
— Якщо мене запитують, я завжди раджу обирати не школу, а вчителя. А класного вчителя на Львівщині завжди можна знайти. Звичайно, хотілося б, щоб кожна початкова школа мала хороших спеціалістів з англійської мови, з інших предметів. Щодо позбавлення вибору… Я вчився у звичайній восьмирічній школі. Я не вступив за конкурсом у престижну львівську школу. Це було у далекому 1972 році. У той час у Львові було чотири школи, де були конкурси. І нічого страшного, зміг себе реалізувати. (У фізико-математичний ліцей діти вступають з 8-го класу. — Авт.).
Є директори, які є вдалими менеджерами. У них працюють професійні вчителі, вони створюють комфортні умови, і до них тягнуться кращі учні. В Україні хороша початкова освіта. Це треба цінувати. А батьки мають давати установку дітям: не важливо, у якій школі ти вчишся, ти маєш брати знання. Якщо така установка буде, звичайно, буде і результат. Бачите, ми серед усіх міст України, великих міст, маємо найкращий середній бал з ЗНО. А у Києві будують школи на купу мільйонів доларів…