Засмагати можна, купатися — зась!
Стан львівських водойм залишає бажати кращого
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/374160/ozero-3.jpg)
Під час відпусток і курортного сезону львів’янам не вдасться поніжитись у прохолодних водах озер чи ставків. Придатного місця для купання у межах міста практично немає. А останнім часом стало ще менше, бо найпопулярнішу водойму для львів’ян — Винниківське озеро — закрили «до кращих часів» із метою подальшої реконструкції.
Загалом у межах Львова розташовано близько 80 водойм, проте офіційно у жодній із них плавати не можна. Про це повідомила начальник відділу екології і природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міськради Наталя Михайлюк. Це природні, декоративні, пожежні і технічні водойми та відстійники. Проблема не лише в якості води, яка катастрофічно забруднена. На водних об’єктах обов’язково мають бути рятувальні пости, роздягальні, туалети. У місцях, призначених для купання, мають бути встановлені буйки, інформаційні стенди, прокладені під’їзні шляхи для рятувальних служб. Усього цього у Львові катма. Журналіст «Високого замку» протестував стан деяких львівських водойм.
Піскові (Алтайські) озера користуються серед львів’ян досить широкою популярністю. Водний об’єкт розташований прямісінько біля житлових будинків у Франківському районі неподалік вулиці Гординських (колишня вулиця Алтайська — звідси й назва). Парк був облаштований у 1960-ті роки на місці зруйнованого ландшафту — колишніх кар’єрів з видобутку піску. Озера утворилися через просочування води на дно піщаної виїмки. В середині ХХ століття на місці парку було сміттєзвалище. Крони дерев і висока густа трава ховають озеро від людських очей. Лише підійшовши ближче, можна побачити дві водойми, які дзеркалами розкинулись вздовж парку.
Але видно, що незабаром від цієї краси не залишиться й сліду. У воді безліч ряски (що дуже подобається хіба диким качкам), водоростей, сміття, викинутого відпочивальниками. Дно мулисте, мілке. Проте це не заважає купатися там дітворі, яка стоїть по кісточки у воді. Разом із дітьми купаються тварини — домашніх улюбленців до озера приводять мешканці мікрорайону. Батьки малечі затято сперечаються з власниками собак, звинувачуючи останніх у недотриманні банальних правил гігієни.
Останнє масштабне прибирання у парку було «аж» восени 2015 року. Тому не дивно, що природний комплекс забруднений. Проте, незважаючи на якість води і гори сміття, ця місцевість залишається доволі відвідуваною. Тут ловлять рибу, засмагають й купаються, ігноруючи заборону.
Плавають на свій страх і ризик, незважаючи на відсутність дозволу, і у Левандівському озері (так званий «Холодильник», колишня технічна водойма холодокомбінату), у водоймі парку «Горіховий гай». Вода там непоганої якості, але чи не найгірша ситуація з пожежними й технічними відстійниками. У цих абсолютно непридатних для купання водоймах гинуть люди.
Ще одна калабаня у «кам'яних джунглях» — озеро «Кірпічка» на початку вулиці Володимира Великого. Назву свою отримало за йменням цегляного заводу. Раніше тут могли дешево і сердито відпочити мешканці довколишнього житлового масиву. А ініціативна група місцевих рибалок проводила зариблення водойми мальком, купленим за свої кошти. Зараз цегляний завод розібрали, на його місці будують великий житловий комплекс. А «Кірпічку» настільки обступили новобудови, що важко знайти прохід до нього…
Єдине місце, де офіційно дозволено купатися в межах міста, — два озера в смт Брюховичі, що біля Львова. Тут є все необхідне, втім, вхід платний — наразі 30 гривень. Для дітей до восьми років — безкоштовно. За окрему плату можна орендувати шезлонги, парасольки, альтанку з мангалом.