Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Папір із опалого листя

  • 21.05.2018, 18:51
  • 2 152

Одинадцятикласник Валентин Фречка із Хустщини розробив і презентував на світовому форумі новаторський проект

Винахідник навчається в 11-му класі звичайнісінької сільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що в Сокирниці. Його науковий керівник та наставник Ольга Сабадош, вчитель хімії та біології, каже, що помітила здібності Валентина ще у 5-му класі.

— Валентин є учасником Малої академії наук. Вперше він здобув перемогу минулого року, коли у МАН представив наукову роботу на тему «Дослідження впливу електромагнітних випромінювань мобільного телефону на людину».

Однак серед найбільш знакових досягнень учня — перемога у Всеукраїнському науково-технічному конкурсі «Intel Еко — Україна 2018» і «золото» на Міжнародному фестивалі інженерних наук та технологій «I-fest» у Тунісі. Тут молодий науковець представив власний науковий проект — виготовлення паперу з опалого листя, — розповідає Ольга Сабадош.

Майже рік школяр разом зі своєю вчителькою збирав опале листя різних дерев: берези, верби, дуба та граба. Далі відсортовували його у певні бокси, де й відбувалися певні хімічні процеси. Так дослідники отримали целюлозу і врешті-решт висушений аркуш паперу. Своє відкриття хлопець зробив у шкільній лабораторії.

— Ідею знайшов «просто під ногами». Для виготовлення паперу згодиться листя будь-якого дерева. Одного дня просто по гриби йдеш, бачиш листя, бачиш дерево, а з деревини виробляють папір… А чому не можна з листя? В містах і селах його багато, а його спалюють… І я запропонував технологію виготовлення паперу із опалого листя, — каже Валентин Фречка.

Сам процес триває вісім годин. Для цього потрібно більше тонни опалого листя, три реагенти, плита. В процесі виварювання сухого листя хлопець отримує целюлозу. Після цього додає реагенти, вибілює та виливає у спеціальну форму і висушує.

На отриманому папері можна писати, малювати олівцями, фломастерами та навіть фарбами, друкувати на принтері. А ще з нього виходять екопакети та екоторби. Оскільки цей папір позбавлений будь-яких домішок, то рветься він трохи легше за звичайний, однак, за словами Валентина Фречки, цілком підходить для експлуатації. З листя, стверджує юний винахідник, можна також видобувати тверде паливо і виділяти мінеральні кислоти. А ще реалізація проекту дозволить скоротити вирубку дерев, вирішити питання зі спалюванням листя.

У червні закарпатський геній поїде в США. У разі успішного захисту технології виготовлення паперу він зможе отримати стипендію для навчання у Сполучених Штатах.

Анна Перец

Закарпатська область