Передплата 2024 «Добре здоров’я»

«Теплокровні» українці

На вулицю одягаються як капуста, а вдома – хочуть, щоб була Африка.

Психологи пояснюють: так виявляється підвищена тривожність і... комплекс меншовартостіІноземцям, які приїздять в Україну, “теплокровність” українців впадає в око. Українці півроку носять пухові куртки і не вимикають електрообігрівачів. Це при тому, що більшість опалює помешкання газом, який (за їхніми ж словами) скоро коштуватиме як золото.

У багатьох квартирах і будинках навіть у найлютіші морози стовпчик термометра не опускається нижче +26 +28°С. Багато хто має субсидію, тож скільки доведеться заплатити у кінці місяця, не переймається. Ходить у шортах і босоніж. Для європейців — недозволена розкіш.

Приміром, у Німеччині відсутнє централізоване опалення — кожен обігріває свій дім самотужки. Економні німці спальні прогрівають максимум до +16 +18°С. Вітальні - до +20°С. Ванні кімнати - до +22°С. Гостьові - до +14 +16°С. Вважають, якщо у помешканні прохолодно, для здоров’я це — більш корисно, ніж спека та задуха. Зменшивши температуру з 24 до 20°С, німцям вдається зекономити до чверті тепла. При тому, що тамтешні домовласники використовують для обіг­ріву індивідуальних будинків біомасу, пелети з відходів деревообробки, дрова, теплові помпи і сонячні батареї. Держава всіляко підтримує бажання людей зекономити, а суспільство — негативно ставиться до марнотратників.

Британці також не покладаються на державу — самі гріють свої батареї. Діють відповідно до рекомендацій фізіологів. Нормальною температурою у приміщенні для них є +16 +18°С. Нижче +18°С вважають температурою дискомфорту. Попри це, у деяких кімнатах скручують батареї до +10°С (наприклад, у ванній, адже навідуються туди тільки зранку і ввечері — навіщо цілий день “кочегарити”?). Сплять у теплих піжамах під теплими ковдрами. У помешканні британця українець би клацав зубами від холоду. Серед 5 млн. будинків такого, де би було тепліше за +24°С, не знайдете. Британці переконані: якщо у домі — надто тепло, це підвищує ймовірність інфарктів та інсультів. Недаремно гіпертонікам сауни і лазні — протипоказані...

У Японії централізоване опалення є тільки у найбільш холодній префектурі. Решта населення гріється самостійно. Приміром, електричними килимами, які обігрівають тільки ту частину приміщення, де перебуває людина, а не всю кімнату. У ліжко японець в чому мати народила не ляже, а вбере піжаму з матеріалу, який зберігає тепло.

“Українці звикли до того, що у домі має бути тепло. Тягнеться це ще з радянських часів, коли “все було нічийне, все було моє”. Так люди відчувають, що держава ними опікується. Ті, що виросли, подорослішали при авторитарному режимі, переконані: про них подбають, за них все вирішать. Живуть за цим шаблоном — переймаються, як отримати субсидію, а не як зекономити. Молоді, яка не жила при “совку”, це не властиво”, - коментує психолог Роксолана Ортинська-Гривул.

У манері вбиратися як капуста бачить дві причини: “Людина виходить з теплого дому на вулицю, півгодини чекає на маршрутку, цілий день працює в холодному офісі. Зрозуміло, що одягатись по-літньому не буде. Але деякі люди справді надто кутаються і дітей своїх одягають у “сто одежинок”. Під гіперопікою ховається підвищена тривожність”.

“Якщо людина у минулому пережила брак чогось, то намагатиметься це компенсувати — буде більше їсти, одягати більше речей (“ховатися у шкаралупу”). Якщо попередні покоління не могли задовольнити базові потреби, страх померти голодною смертю чи замерзнути може передатися їхнім нащадкам. Але основна причина, чому так любимо тепло, криється у комплексі меншовартості, низькій самооцінці, нереалізованості, - припускає психолог Тереза Гевко. - Внутрішня незахищеність, неспокій та невпевненість перетворюють нас на марнотратників, тому й обігріваємо домівки так, що треба вікна відчиняти, бо нічим дихати... Лікується це здоровою дозою гонору (як у поляків) і нахабства (як у росіян). А ще — відповідним вихованням. Дитина змалку повинна засвоїти, що її життя — цінне, що вона - унікальна”.

Кров не гріє? Навіть улітку спите під пуховою ковдрою? Це може бути одним із симптомів гіпотиреозу (зниженої функції щитовидної залози), залізодефіцитної анемії, гіпотонії або вегетосудинної дистонії. Також це може вказувати на те, що у вас — глисти. Часом цей симптом проявляється при алергії, кандидозі, прийомі деяких ліків, а також у курців.

Схожі новини